Trabzon son dakika 2023

INTERCEM 117’nci konferansını 5-7 Eylül’de İstanbul’da gerçekleştirdi

5-7 Eylül tarihlerinde İstanbul’da dünya çimentocularını buluşturan INTERCEM 2023’ün açılışında konuşan TÜRKÇİMENTO CEO’su Volkan Bozay, “Global pazardaki yerimizin ötesinde, iklim değişikliğiyle çabada dönüşüm ve yeni teknolojiler konusunda da düşük karbonlu üretimle birlikte öncü bölümler ortasında yerimizi alıyoruz” dedi. 

Dünya çimento kesimini bir ortaya getiren INTERCEM’in 117’nci buluşması; TÜRKÇİMENTO ve Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Eserleri İhracatçıları Birliği’nin (ÇCSİB) iş birliğiyle 5-7 Eylül tarihleri ortasında İstanbul’da gerçekleşti. INTERCEM 2023’ün açılış konuşmasını yapan TÜRKÇİMENTO CEO’su Volkan Bozay, Türk çimento dalının heyeti üretim kapasitesiyle dünyada beşinci, Avrupa’da ise başkan üretici ülke olduğunu vurguladı. 

Çimento ve klinker toplamında da dünyanın ikinci büyük ihracatçısının Türkiye olduğunu belirten Bozay, “Türkiye’de faaliyet gösteren toplam 77 fabrika, yapılan son yatırımlarla birlikte yaklaşık 119 milyon ton çimento kapasitesine sahip bulunuyor. Dalın bugünkü kapasite kullanım oranı ise %65” dedi. 

Türk çimento dalının Türkiye’nin 2053 sıfır emisyon amacı yolunda büyük katkılar sağlamayı amaçladığını vurgulayan Bozay, şöyle konuştu: 

“Global pazardaki yerimizin ötesinde, iklim değişikliğiyle gayrette dönüşüm ve yeni teknolojiler konusunda da düşük karbonlu üretimle birlikte öncü dallar ortasında yerimizi alıyoruz. Emisyon azaltımı konusunda kesim olarak alternatif yakıt kullanımına büyük değer veriyoruz. Hesaplarımıza nazaran 2022 yılında 1,6 milyon ton atık kullanarak %10,1 oranında alternatif yakıttan güç elde ettik. Türkiye’deki kamu kurumlarının projeleriyle karbon emisyonunun azaltılması konusunda çalışmaları yakından takip ederek, düşük karbonlu üretime yönelik geliştirilen projelere katkı verip bir kesimi olmaya çalışıyoruz.”

 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ YATIRIMLARINA DEĞER VERİYORUZ

 Karbon emisyonlarının azaltımının yanı sıra, dalın güç verimliliği yatırımlarına da büyük değer verdiğini belirten Bozay, “Türk çimento dalında 2022 yılı sayılarıyla 16 fabrika, toplam 141,5 MW gücünde ve öz sermayeleriyle konseyi 25 hatta atık ısı geri kazanımı yoluyla kendi güçlerini üretiyor. Bu rakam, yaklaşık 566.000 hanenin günlük elektrik tüketimine karşılık geliyor” diye konuştu. 

İlginizi Çekebilir;  Ledger ve Paypal Kripto Para satın alımını kolaylaştırmak için entegrasyon gerçekleştirdi

Türk çimento kesiminin yeşil dönüşüm hazırlıklarının da sürdüğünü belirten Bozay, yenilenebilir güç yatırımlarıyla güç kalitesinin artırılabilmesi ve üretim noktasında tüketim gerçekleştiği için güç kayıplarının azaltılabilmesi istikametinde çalışmalar yaptıklarını da kelamlarına ekledi. 

 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.