Trabzon son dakika 2023

İzmir “Avrupa Gençlik Başkenti” unvanını alma yolunda

İzmir “Avrupa Gençlik Başkenti” unvanını alma yolunda

2026 Avrupa Gençlik Başşehri finalisti olan İzmir için geri sayım başladı. İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in de katıldığı Brüksel’deki toplantıda heyetin sorularını İzmir’deki gençleri temsilen Gençlik Başşehri 2026 Platformu sözcüsü Zeynep Payzanoğlu yanıtladı. Sonuçlar, 27 Kasım’da Polonya’nın Lublin kentinde açıklanacak.

İzmir’in finalist olduğu Avrupa Gençlik Başşehri sürecinin kazananı 27 Kasım’da Polonya’nın Lublin kentinde açıklanacak. İzmir, finalde İspanya’nın Malaga, Bosna Hersek’in Saraybosna, Norveç’in Tromso ve Portekiz’in Vila do Conte kentleriyle yarışacak. Kazanan kent, Avrupa Gençlik Başşehri unvanını alacak.

Seremoni ile açıklanacak

Avrupa Gençlik Forumu’nun (European Youth Forum) gençleri güçlendirmek, genç iştirakini artırmak ve Avrupa kimliğini güçlendirmek için her yıl farklı bir Avrupa kentine verdiği Avrupa Gençlik Başşehri unvanına bu defa İzmir de aday.

Avrupa Gençlik Başkenti’ne adaylık çalışmaları, Ocak 2023 tarihinde “Kent ve Gençlik” başlığı altında İzmir Gençlik İnisiyatifleri buluşması ile başladı. Tüm yıl gerçekleştirilen aktiflik, eğitim, atölye çalışmaları, fuarlar ve hazırlıklar ile yapılan müracaatlardan olumlu dönüşler alındı.

Dün Brüksel’de İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in de katıldığı bir heyet toplantısı yapıldı. Heyetin sorularını İzmir’deki gençleri temsilen Gençlik Başşehri 2026 Platformu sözcüsü Zeynep Payzanoğlu yanıtladı. 27 Kasım 2023’te ise 2026 Avrupa Gençlik Başşehri unvanını kazanan kent, Polonya’nın Lublin kentinde düzenlenecek seremoni ile açıklanacak.

Kazanan kent gençlik çalışmalarının merkezi olacak

Avrupa Gençlik Başşehri müracaat sürecinde “Genç Kimliğinin Onuru ve Gençlik Hakları” başlığı altındaki gayeler doğrultusunda İzmir’e uygun bir modelle gençlik siyasetleri oluşturulması hedeflendi.

Başvuru ile İzmir’in gençlik çalışmalarının ve gençlik siyasetinin merkezi hâline getirilmesi, gençlik kimliğinin saygınlığının artırılması, gençliğin dinamizmi yoluyla çok kültürlülüğün teşvik edilmesi ve korunması öbür temel gayeler olarak belirlendi.

İlginizi Çekebilir;  İzmirliler geleneksel Zafer Yürüyüşü'nde buluştu

İzmir’in 2026 Avrupa Gençlik Başşehri unvanını alması durumunda direkt gençlerin hazırlayacağı Türkiye’deki birinci sürdürülebilir mahallî gençlik siyasetini hayata geçirmek, hayatın her alanında gençlerin iştirakini sağlayacak yönetişim modelini İzmir’den başlatmak, çok kültürlü bir gençlik kenti inşa etmek, İzmir’i gençlik çalışmalarının Türkiye’deki merkezi yapmak, İzmir’i turizm, istihdam, eğitim, kültür-sanatla gençler için milletlerarası standartlarda yaşanabilir bir cazibe merkezi hâline getirmek planlanıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.