Trabzon son dakika 2023

İzmir’le Latin Amerika ülkeleri arasındaki bağlar güçleniyor

Venezuela’nın Ankara Büyükelçisi Jose Gregorio Bracho Reyes, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. Venezuela tarihinin en değerli isimlerinden Francisco de Miranda’nın büstünün İzmir’de pozisyonlandırılması üzerine konuşulan ziyarette Büyükelçi, “Bu, İzmir’in tüm Latin Amerika ülkeleriyle bağ kurmasına vesile olacaktır” dedi. Lider Vekili Özuslu ise iki ülke ortasındaki bağlara İzmir’den katkı sağlamak istediklerini söyledi. 

Venezuela Ankara Büyükelçisi Jose Gregorio Bracho Reyes, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. İzmir Büyükşehir Belediye Lider Vekili Mustafa Özuslu, “Venezuela’nın 212. bağımsızlık gününüzü kutluyoruz. Ülkelerimiz ortasında tarihî süreçlere baktığımızda bilhassa bağımsızlık ve antiemperyalist çabada çok özdeş noktalar görebiliyoruz. Mustafa Kemal Atatürk, mazlum milletlere, dünya uluslarına örnek bir uğraş ile bağımsızlığı kazandı. Francisco de Miranda, ondan çok daha evvel Türkiye’yi de içine alan ziyaret programıyla ülkesinin bağımsızlığı için yola çıkmış. Burada da bir benzerlik var. Son görüşmemizde Francisco de Miranda’nın heykelinin yapılmasını konuşmuştuk. Karşıyaka’da bir park içinde düsturun üzerine yerleştirilmesi için mutabakat olduğunu biliyorum. Bir öbür mevzu da Konak metro istasyonunda yapılacak mural çalışması. İki hususta da yürüyen bir süreç var. İki ülke ortasındaki bağlantıları güçlendirmek için İzmir’den nasıl bir katkı sunabiliriz, bunun üzerine çalışıyoruz” dedi.

 

Reyes: “İzmir’in tüm Latin Amerika ülkeleriyle bağ kurmasına vesile olacak”

Venezuela Büyükelçisi Jose Gregorio Bracho Reyes ise projelerine İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin gösterdiği ilgi için teşekkür ederek “Özellikle Francisco de Miranda büstü projemiz bizim için kıymetli. Francisco de Miranda’nın İzmir’de bir büstünün olması yalnızca Türkiye Venezuela bağlantıları açısından değil, İzmir’in tüm Latin Amerika ülkeleriyle bağ kurmasına vesile olacak. Francisco de Miranda bir devrimcidir, Fransız Devrimi’nde de rol oynamıştır” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  CHP'den Başkan Çerçioğlu'na ziyaret

Yoruma kapalı.