Trabzon son dakika 2023

İZSU’dan fotoğraflı yanıt “TOKİ’nin imal ettiği su deposu kullanılamaz”

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü İzmir’in Ödemiş ilçesinde TOKİ tarafından yaptırılan konutlara su bağlanmadığı savları nedeniyle bir açıklama yaptı. Protokol gereği TOKİ tarafından inşa edilen su deposunun yönetmeliklere muhalif formda yapıldığı belirtilen açıklamayla birlikte, TOKİ yüklenicisinin yaptığı daha kullanılmadan yıkılmaya başlayan su deposunun görsellerine yer verildi.

Ödemiş’te yapılan TOKİ Konutları’na su vermediği tez edilen İZSU Genel Müdürlüğü mevzuya ait açıklama yaptı. Birtakım siyasetçiler tarafından kamuoyunu aldatıcı açıklamalar yapıldığı belirtilerek sorunun TOKİ’nin sorumluluklarını yerine getirmemesinden kaynaklandığı lisana getirildi. TOKİ tarafından yaptırılan su deposunun fotoğrafları paylaşılarak, tesisin bu haliyle hizmete alınmasının mümkün olmadığını belirtildi. Açıklamada “Yazılı bildirimlere karşın kusurlu imalatlar düzeltmediği için sitenin içme suyu hizmetlerine ait yönetimimize bir periyot kelam konusu olmamıştır” denildi.
İZSU Genel Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamada şu sözlere yer verildi:

“TOKİ Başkanlığı’nın, Türkiye genelinde yaptığı konutların yerleştiği ada içerisindeki tüm alt yapı ve üst yapı projeleri ile imal işleri kendi bünyelerinde çözümlenmektedir. İnşaatların tamamlanması sonrasında ise işletilmek üzere İZSU Genel Müdürlüğü’müze devranı yapılmaktadır. Bu husus ile ilgili yönetimimiz ve TOKİ ortasında muahedeye varılmış ve protokol imzalanmıştır.

Ödemiş ilçesinde TOKİ Başkanlığı tarafından yapılan 468 konutluk inşaatın içme suyu hizmetlerine ait protokol ise, yönetimimiz ile TOKİ ortasında 4 Nisan 2022 tarihinde imzalanmıştır. Kelam konusu protokolde sitede içme suyu kuyusunun açılması, su deposunun yapılması, site içi iletim çizgilerinin döşenmesi ve su temini sağlanması işlerinin tamamının TOKİ tarafından gerçekleştirilmesi ve yapılacak imalatların İZSU tarafından denetiminin sağlanacağı konusunda mutabakata varılmıştır.

İZSU Genel Müdürlüğü, yaptığı denetimlerde TOKİ tarafından site içerisinde yapılan su deposunun fen ve sanat yapıları yönetmeliğine ters imal edildiğini tespit etmiş ve husus ile ilgili tutulan tutanaklar teknik takımlarımızca TOKİ’ye bildirilmiştir.

İlginizi Çekebilir;  TMB Başkanı M. Erdal Eren: 'Yeni acılar yaşamamak için yetkin mühendislik ve denetim hayati önemde'

TOKİ yanlışlı imalatları düzeltmedi
TOKİ, yönetimimizde yapılan yazılı bildirimlere karşın kusurlu imalatları düzeltmediği için sitenin içme suyu hizmetlerine ait yönetimimize bir dönem kelam konusu olmamıştır.
İdaremiz, süreçle 7 Nisan 2023 tarihinde TOKİ, Ödemiş Kaymakamlığı ve TOKİ yüklenicisine bahis ile ilgili bilgilendirme yazısı yazmış fakat tarafımıza rastgele bir geri dönüş yapılmamıştır.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.