Trabzon son dakika 2023

İZTAŞIT Ödemiş Kaymakçı’da yola çıktı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Seferihisar’da hayata geçirdiği İZTAŞIT projesi, beşinci durağı olan Ödemiş Kaymakçı’da da hizmete girdi. İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, üç ay evvel Kaymakçılılara İZTAŞIT kelamı verdiği kahvehaneye bu kere İZTAŞIT otobüsüyle gitti. Projeyle hem esnafın hem de vatandaşın kazandığını söyleyen Lider Soyer, “Bu işin kaybedeni yok. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’ye toplu taşımada nasıl kaliteli hizmet vereceğini göstermiş olacak. Bizim de en büyük kazanımımız bu” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in, kentin her yerinde inançlı, konforlu ve ekonomik toplu taşıma hizmeti sunmak için 2019 yılında Seferihisar’da başlattığı İZTAŞIT projesi, Kiraz, Menemen, Yeni Foça’nın akabinde bu sefer Ödemiş Kaymakçı’da yola çıktı. Kaymakçı’da düzenlenen merasime İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, Ödemiş Belediye Lideri Mehmet Eriş, Beydağ Belediye Lideri Feridun Yılmazlar, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Barış Karcı, ESHOT Genel Müdürü Erhan Beyefendi, İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları, meslek odaları ve birliklerinin liderleri, kooperatif liderleri, siyasi parti temsilcileri, meclis üyeleri, muhtarlar ve yurttaşlar katıldı.

 

“İzmir’in Türkiye’ye sunduğu bir model”

Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, kooperatifçilik modelinin kıymetine ve merhum Başbakan Bülent Ecevit’in ortaya koyduğu ekonomik demokrasi kavramına değindi. İZTAŞIT modelinin tam olarak ekonomik demokrasinin eseri olduğunu söz eden Lider Tunç Soyer, “Bu kooperatifçilik probleminin İZTAŞIT’la buluşturulması ve buradan yesyeni bir projenin ortaya çıkması İzmir’in Türkiye’ye sunduğu çok değerli bir model. Demokrasi yalnızca beş yılda bir sandığa gitmek değildir, bir ömür biçimidir. Fırsat eşitliği üzerinden, adaletli gelir dağılımı üzerinden, şeffaflık üzerinden, bir ortada yaşamanın kültürünü oluşturan bir ömür biçimidir. İZTAŞIT daha evvel var olan bu kooperatifi, kamuyla birleştirerek hem vatandaşa kaliteli ve konforlu hizmet sunacak hem de kooperatif üyelerinin ekmeğini büyütecek. Bunun ikisini birden sağlayan bir model. Orada İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ESHOT üzere elini taşın altına sokan bir kurum var. Biz burada elimizi taşın altına sokarak maliyetlerin bir kısmını üstleniyoruz. Zira bu güzelim memleketin güzelim insanları daha konforlu, daha kaliteli, daha huzurlu, daha disiplinli seyahat edebilsinler diye çalışıyoruz” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Genç sporcular hem yarıştı hem eğlendi

 

“Merkez-kırsal ayrımı yapmadık, yapmayacağız”

Toplu ulaşımın bir kentin en temel sıkıntılarından biri olduğunu söyleyen Lider Soyer, yalnızca kent merkezinin değil, kentin çeperlerindeki vatandaşların da tıpkı hizmetten faydalanabilmesinin ehemmiyetine işaret etti. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet anlayışını aktaran Soyer, “Saatinde kalkan otobüsler, son derece pak yeni çağdaş otobüsler. Kent içindeki engelli kardeşime, 65 yaş üstü vatandaşa fiyatsız taşıma veriyorsan Kaymakçı’da da o hakkı vereceksin. Öğrenciye, öğretmene indirimli taşıma yapıyorsan köylerdeki vatandaşa da birebir hizmeti vereceksin. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet anlayışı bu. Biz merkezde yaşayan, kırsalda yaşayan ayrımı yapmadık; yapmayacağız. Tam tersine kırsaldaki vatandaşlarımızı daha çok kollayacağız. Zira köylü, çiftçi üretmekten vazgeçerse o kentteki insanın konforlu yaşaması mümkün değildir. Kaymakçı’da yaptığımız üzere bunu ileride Beydağ’da da yapacağız. Daha birçok etraf ilçemizde bunu yapacağız. Bu güzelim memleketin güzelim insanları çok daha düzgününü hak ediyor” sözlerini kullandı.

 

“Bu işin kaybedeni yok”     

İZTAŞIT modeli ile hem esnafın hem de yurttaşın kazandığını lisana getiren Lider Soyer, “Bu işin kaybedeni yok. Minibüsçü esnafımız daha kaliteli araçlarla hizmet sunacak, hepsinin yüzü gülecek. Hepsine teşekkür ediyorum. Zira bir ortaya gelip ahengi sağlamak, bir sistemi değiştirmek yeni bir şeyi kabul etmek kolay değildir. Hepsini tebrik ediyorum. Kooperatif kazanacak, kooperatifin ekmeği büyüyecek. Ödemişli kazanacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi de kazanacak” dedi.

 

500 adet kitap bağışı

Kaymakçı’da yaşanan ulaşım sorununaı çözüldüğünü vurgulayan Ödemiş Belediye Lideri Mehmet Eriş ise, “Başkanımız Kaymakçı halkının talebini en kısa müddette yerine getirdi ve sorunu çözdü. Kurban Bayramı’nın akabinde gerçek bayramı Kaymakçı’nın sürücü esnafı yaşadı. Bu hoş örneği Bayındır ve Beydağ esnafı da bekliyor. Herkes biliyor ki siz üreticinin, esnafın dostusunuz. Bu imzayla Kaymakçı artık, en yeni araçlarla en uygun hizmeti alacak. Bölge halkına en uygun hizmet verilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi tüm bunlar için taşınan fiyatın iki katından fazlasını sübvanse ediyor. 65 yaş üstü vatandaşlar artık burada da fiyatsız seyahat edebilecek” halinde konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Malkara'mızın kırsal mahallelerinde toplu taşıma dönemi başlıyor

 

“ESHOT’un kalitesini dedelerimizden gelen tecrübeyle birleştirdik”

S.S. Ödemiş Seyahat Motorlu Yolcu Taşıyıcılar Kooperatifi Lideri Savaş Mersin ise, “Bizler İZTAŞIT projesinde yer almak için ESHOT’un kalitesiyle dedelerimizden gelen yolcu taşıma tecrübemizi birleştirdik. Hepimiz memnunluk içindeyiz. Bu proje ailelerimiz için, bizim için hem maddi hem de manevi katkı sağlayacak. Biz bu süreçte vatandaşlarımıza konforlu ve inançlı hizmeti vererek İzmir Büyükşehir Belediye Liderimiz Tunç Soyer’i temsil edeceğiz. Bizlere inandığınız için çok teşekkür ederiz. İtimadınızı boşa çıkarmayacağız” dedi.

Konuşmaların akabinde Kooperatif Lideri Savaş Mersin, Lider Soyer’in “Her Mahallede Bir Kütüphane” kampanyasına 500 kitap bağışında bulundu.

 

Söz verdi, 3 ay sonra İZTAŞIT’la gitti

Törenin akabinde Lider Soyer, İZTAŞIT otobüsüne binerek Kaymakçı’daki birinci sefere katıldı. Lider Soyer, Nisan ayında Ödemiş Kaymakçı’ya yaptığı ziyaret sırasında vatandaşların ve esnafın İZTAŞIT talebini dinleyip kelam vermişti. Ortadan geçen üç ay üzere kısa bir müddette İZTAŞIT’ın Kaymakçı’ya getirilmesi büyük bir sevinçle karşılandı. Lider Soyer üç ay evvel İZTAŞIT kelamını verdiği Kaymakçı merkezdeki kahvehaneye otobüsle geldi. Kahvehanede büyük bir ilgiyle karşılanan Lider Soyer, vatandaşlarla sohbet etti.

 

Ödemiş merkez kontaklı 5 çizgi 10 otobüs

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı ile S.S. Ödemiş Seyahat Motorlu Yolcu Taşıyıcılar Kooperatifi ortasında imzalanan kontrat sonrasında, Kaymakçı’da 5 çizgi ve toplam 10 otobüs ile “B” tarifesi dahilinde faaliyet göstermeye başladı. İZTAŞIT otobüsleri, Kaymakçı, Ertuğrulköy, Köfündere, Çaylı, Kurucuova ve civar köylerinden “Ödemiş merkez” kontaklı sınırlarda hizmet verecek. Yeni otobüsler sayesinde Kaymakçı bölgesinde mevzuata uygun araçlar ile nakliyecilik yapılırken minibüslerin kuralsız dur-kalk yapmaları sona erecek, yolcu ve trafik güvenliği artacak. Proje sayesinde Kaymakçı bölgesinde toplu ulaşımda nakit ödeme periyodu sona erecek ve İzmirim Kart’la seyahat edilecek. Bölgede yaşayan 60 ve 65 yaş kümesi yurttaşlar, engelliler, öğrenciler ve öğretmenler, fiyatsız ve indirimli kart kullananlar toplu ulaşım haklarından yararlanırken tıpkı vakitte aktarma sisteminden de faydalanabilecek.

İlginizi Çekebilir;  Geleceğe sağlam adımlarla yürüyebilmemiz için tek yol, Atatürk'ün yoludur

 

ESHOT kontrollü hizmet

İZTAŞIT araçları, şoförleri ve kooperatif idaresi, ESHOT Genel Müdürlüğü kontrolünde olacak. ESHOT sürücülerine verilen tüm eğitimler İZTAŞIT şoförlerine de sistemli olarak verilecek. Ulaşım planlamaları, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı ile ESHOT Genel Müdürlüğü Ulaşım Planlama Dairesi Başkanlığı tarafından yapılacak.

 

Esnaf kurumsallaşarak kalkınıyor

Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik kriz ortamında minibüs esnafının kalkınmasına öncülük eden İZTAŞIT projesi, ferdi taşımacıların kurumsal çatı altında birleşmesini sağlıyor. İZTAŞIT projesinin devreye girdiği ilçelerde toplu ulaşım araçları da yenileniyor. Yolcu kapasitesi yüksek, donanımlı, etrafa hassas, engelli erişimine uygun, bisiklet aparatı bulunan yahut aparat takılabilen, araç içi kamera sistemleri ile denetlenen İZTAŞIT’lar toplu ulaşım hizmetinde kalite standartlarını artırıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.