Trabzon son dakika 2023

Karaburun’da Kadının Hak  ‘Devrimi’

Karaburun Belediyesi ve Türkiye Bayan Dernekleri Federasyonu ortasında “Ev İçi Şiddet Acil Yardım Sınırı Protokolü” imzalandı. Karaburun Belediyesi tıpkı vakitte çalışma ömründe şiddet ve cinsel tacizin önlenmesi gayesini taşıyan ILO 190 Sayılı Şiddet ve Taciz Sözleşmesi’nin uygulamasına taraf olan Siyaset Belgesi’ni imzalayan İzmir’deki birinci belediye, Av. İlkay Girgin Erdoğan ise birinci imza sahibi Belediye Lideri oldu.

1.Börklüce Şenliği, birbirinden varlıklı içerikli kültür-sanat etkinlikleriyle sona ererken, şenliğin ismine yakışır çok değerli bir protokole de mesken sahipliği yapması tarafıyla tarihe geçti. İzmir Karaburun’un birinci Bayan Belediye Lideri olan İlkay Girgin Erdoğan ve Türkiye Bayan Dernekleri Federasyonu (TKDF) Lideri Canan Güllü, İzmir Yarımada’da ‘Kadın Devrimi’ne imzalarını attı.  Protokol imza merasiminde, Mor Çatı’dan Gülsün Kanat ve Uçan Süpürge Vakfı’ndan Halime Güner de hazır bulundu. 

 

EV İÇİ ŞİDDET ACİL  YARDIM SINIRI İŞBİRLİĞİ

Daha evvel sendikalarla toplu mukavelelerinde “cinsiyetler ortası ‘eşitlik gayesini destekleyen teşvik ve ceza maddelerine’ yer veren Karaburun Belediyesi, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Şişli Belediyesi akabinde İzmir’de “Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) 190 Sayılı Şiddet ve Tacizin Önlenmesine Yönelik Siyaset Belgesi”ne imza atan birinci ilçe belediyesi oldu. Belediye Lideri Erdoğan ve Federasyon Lideri Güllü, ayrıyeten “Ev İçi Şiddet Acil Yardım Çizgisi İşbirliği Protokolünü de imzaladı. 

 

KADINLARIN EMEK  GAYRETİNDE MİLAT!

Karaburun Belediye Lideri İlkay Girgin Erdoğan, ilçenin ‘İlk Bayan Belediye Başkanı’ olma sıfatıyla, bu tarihi protokolü imzalayarak, ‘Karaburun Lokal Eşitlik Aksiyon Planı’ amacı için değerli bir ivmeyi daha yakaladıklarını söyledi. Bir yılı aşkın müddettir bu protokolün imzalanması için görüşme halinde oldukları Türkiye Bayan Dernekleri Federasyonu Lideri Canan Güllü’ye, yaşadığı rahatsızlığa karşın Börklüce Festivali’ne ’Kadın sorunları’nı konuşmaya ve protokolü imzalamaya gelmesi nedeniyle teşekkür eden Lider Erdoğan, şunları söyledi: “Sayın Güllü’ye sizler ismine geçmiş olsun demek istiyorum. Bayanların emek ve hak çabasında yeni bir milat başlıyor Karaburun’da. Birleşmiş Milletler Bayana Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Engellenmesi Kontratı CEDAW kapsamında imzaladığımız protokollerimiz; eğitim, sıhhat, istihdam, idare düzeneklerine iştirak, bayana yönelik şiddet ve kentsel hizmetler üzere altı başlıkta düzenlemeler içeriyor. Hem toplumsal cinsiyet eşitliği, iş hayatında bayanlarımızın dezavantajının ortadan kaldırılması hem de Karaburun’da şiddet ve istismar olaylarının gerçekleşmeden önlenmesi için yürüteceğimiz, gözetici ve önleyici toplumsal hizmet çalışmalarımıza istikamet verecek. İmzaladığımız siyaset evrakımız ise, belediyemizin tüm çalışanları için şiddet ve tacizden büsbütün arındırılmış, beşere yakışır, inançlı bir çalışma ortamı sağlamayı; üçüncü taraf şiddet ve tacizi de dâhil her türlü şiddet ve taciz karşısında sıfır tolerans tavrını teşvik etmeyi amaçlıyor. Tüm çalışanların iş hayatında karşılaşabilecekleri şiddeti ve tacizi önlemeyi taahhüt ediyor. Şiddet ve tacizin bir iş sıhhati ve güvenliği sorunu olduğunu kabul ederek, konut içi şiddeti de gözeten risk değerlendirmeleri yapmayı, tedbire planları oluşturmayı kabul ve taahhüt ediyor.”  

İlginizi Çekebilir;  Hem üretiyoruz hem de çalışıyoruz

 

HAK-İŞ’TEN DİSK’E, ÖZEL BÖLÜMDEN BELEDİYELERE…

TKDF Lideri Canan Güllü, ise İzmir Karaburun’da bulunmaktan ve bir Bayan Belediye Lideri ile tarihi bir protokole imza atmaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, “Bugün burada, hala Türkiye’de imzalanmamış olan, ancak çalışma hayatını düzenleyen ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü) ile işbirliği içinde alanda çabasını sürdürdüğümüz; sendikalarla, belediyelerle ve özel kesimle imzaladığımız bir beyan, bir yerine getirme kelamını imzalıyoruz” dedi. 

Başkan Güllü, şöyle devam etti:   “Bu deklarasyonu, aslında Türkiye’de taraflardan hiç beklemediğimiz bir hoşlukta, HAK-İŞ Sendikası’nın da imzalamış olduğunu söyleyeyim. Sendikalarda, (Kadına karşı şiddet yok) denirken; HAK-İŞ’in buna daha Türkiye imza atmamışken çalışma yapması, DİSK’in bu mevzuda atağa geçmesi; yeniden ÖZ-İPLİK Sendikası’nın (Ben de varım) demesiyle bir arada bir birinci oldu. Antalya Büyükşehir Belediyesi bu deklarasyonu imzaladı. Tekrar Şişli Belediyesi, birinci ilçe belediyesi olarak (Ben de varım) dedi. İkinci ilçe Belediyesi de Karaburun Belediyesi oldu. İyi,uğurlu olması dileğimizle.Belediyede çalışanların, tekrar belediyede çalışan bayan personellere karşı yapabileceği ya da yapmış olduğu her hareketle ilgili, Belediye Liderimiz İlkay Girgin Erdoğan (Artık benim işyerimde yapılamaz) kelamını vermiş oldu. Ve tekrar Türkiye’de şiddetin azalması ile ilgili işbirliği için AYH-Acil Yardım Çizgisi protokolünü imzaladık.”

 

ACİL YARDIM HATTI  (AYH) NEDİR? 

Belediye çalışanları yahut Karaburunlu yurttaşların, yaşadıkları yahut karşılaştıkları şiddet ve istismar hadiselerinde AYH davet merkezine ulaşmaları halinde; muhtaçlıkları doğrultusunda mevcut türel ve ruhsal danışmanlık ve toplumsal takviye mekanizmalarına  yönlendirme hizmeti Federasyon tarafından sağlanacak. Federasyon, üçer aylık dönemlerde düzenleyeceği bilgilendirme raporlarıyla, Karaburun’daki olay istatistikleriyle, şiddet ve istismarla gayret alanındaki tekliflerini Belediye ile paylaşacak. Belediye, vatandaşların kelam konusu hizmete erişimini sağlayabilmek için AYH’nin bilinirliğini artırmak emeliyle; uygun gördüğü açık alan ilan ve reklam panoları, binaların ve araçların iç ve dış yüzeylerindeki ilan ve reklam panoları, internet sitesi, toplumsal medya hesapları, basılı ve dijital yayınlar ve el ilanları üzere bağlantı kanallarını-araçlarını kullanarak; yılda en az iki defa gerçekleştireceği, ilçe geneline yayılan bağlantı kampanyalarıyla, Federasyon bünyesindeki AYH hizmetini ve AYH davet merkezi bağlantı bilgilerini duyuracak. 

İlginizi Çekebilir;  "Dünyaya Bir Kez Daha Gelsem Yine İtfaiyeci Olurdum"

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.