Trabzon son dakika 2023

Kasım indirimlerinde bu şikayetlere dikkat!

Kasım indirimlerinde bu şikayetlere dikkat!

Kasım indirimlerinin başlamasıyla birlikte e-ticaret bölümü en hareketli periyodunu yaşıyor. Kasım indirimlerinde e-ticaret dalıyla ilgili datalarını paylaşan Şikayetvar, 2023’nin birinci 10 ayında en çok şikayet edilen mevzuları derledi. Bilgilere nazaran sipariş edilen eserin göründüğü üzere çıkmaması en çok tahlil bekleyen husus oldu. E-ticaret kesiminde şikayetlerin tepe yaptığı ay kasım olurken, şikayetler bir evvelki ay ile karşılaştırıldığında yüzde 68 oranında artış gösterdi. 

Her ülkede milyarlarca dolarlık alışveriş yapılmasına neden olan ve Türkiye’de de büyük bir ilgiyle karşılanan Kasım indirimleri, tüm süratiyle devam ediyor. Tahlil platformu Şikayetvar, e-ticaret bölümünün kasım indirimleri periyodunu ele alarak tüketicinin en çok şikayet ettiği bahisleri inceledi. Platform tarafından yapılan açıklamaya nazaran kasım ayı özelinde 2020 yılında 43 bin 85 şikayet ulaşırken, 2021’de bu sayı 32 bin 896 oldu. Geçtiğimiz yılın kasım ayında e-ticarete toplam 55 bin 389 şikayet geldi.

Şikayetvar datalarına nazaran 2018’in birinci 10 ayında e-ticaret bölümüne 44 bin 606 şikayet ulaşırken, 2019’un tıpkı devrinde bu sayı 118 bin 327’ye yükseldi. 2020’de pandeminin de tesiriyle platforma e-ticaret kesimiyle ilgili 431 bin 613 olarak kaydedildi. 2021’de 368 bin 202, 2022’de ise yüzde 24’lük şikayet artış oranıyla 456 bin 591 oldu.

Kasım indirimleriyle ilgili en çok şikayet edilen hususlarsa şöyle sıralandı:                   

  • Sipariş edilen eserin göründüğü üzere çıkmaması (Farklı, yanlış, kalitesiz eser gönderimi)
  • Kampanyalı eserin sipariş alınıp tedarik edilememesi, parasının kullanılması, para iadesinin geciktirilmesi yahut para iadesi yapılmaması
  • Kampanyalı eser siparişinin iptal edilmesi
  • Hatalı takip numarası verilmesi, satılan eserin faturasının temin edilmemesi
  • Ürün açıklamasında yanlış bilgi paylaşımı
  • Sepete eklenen eserin fiyatında değişim olması ya da diğerine satılması
İlginizi Çekebilir;  Karşıyakalılar Sosyalleşerek, İngilizce Öğreniyor

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.