Trabzon son dakika 2023

Kaspersky Yeni Araştırmasında, Evdeki Akıllı Cihazların Bakımında ve Kullanımında Cinsiyetlere Göre Farkları İnceledi: “Evdeki akıllı cihazların bakımı ve satın alınmasından sorumlu kişiler arasında uçurum var!”

Kaspersky tarafından global çapta gerçekleştirilen yeni bir ankette, akıllı mesken aygıtlarının temel dijital alışkanlıklarını, mahzurlarını ve kullanımı araştırıldı.  Anket, konuttaki akıllı aygıtların bakımı ve satın alınmasından sorumlu bireyler ortasında bir uçurum olduğunu ortaya koyuyor. Bilhassa, erkeklerin %72’si konutlarındaki akıllı aygıtları kurarken, bayanların yarısından azı (%47) bunu yapıyor.

Dijital pazar araştırmasına nazaran, akıllı mesken aygıtlarının etkin olarak kullanıldığı konut sayısının 2026 yılına kadar 573,7 milyon kullanıcıya ulaşması beklenirken, hane penetrasyonunun ise o yıla kadar yüzde 25.0’a ulaşılacağı düşünülüyor.

Kaspersky’nin geçrekleştirdiği anket sonuçları, ailelerinin akıllı aygıtlarıyla daha sık ilgilenenlerin erkekler olduğunu gösteriyor. Bu durum, mesken yönlendiricisinden (home router) Wi-Fi ayarlarının değiştirilmesi gerektiğinde yahut ağa yeni aygıtlar eklendiğinde de geçerli. Erkeklerin birden fazla (%75) çoklukla bunu yaparken, bayanların sadece %50’si bu vazifesi yerine getiriyor. Bilgisayarlara yazılım ve uygulama yükleme kelam konusu olduğunda da durum neredeyse tıpkı seyirde ilerliyor. Bayanların %47’sine kıyasla erkeklerin %72’si bundan sorumlu olarak görülüyor.

Çocukların dijital alışkanlıklarına ait eğilim ise değişiyor. Araştırma bilgileri, her iki ebeveynin de çocukların aygıtlarda geçirdiği vakti denetim etme konusunda eşit derecede istekli olduğunu gösteriyor. Bilhassa, erkeklerin %67’si ve bayanların %54’ü küçüklerin aygıtlarda geçirdiği vakti izliyor. 

Kaspersky Tüketici Eserleri Pazarlama Lider Yardımcısı Marina Titova “Akıllı mesken aygıtları ve tahlilleri insanların günlük işlerini kıymetli ölçüde güzelleştirebilir ve kolaylaştırabilir. Her aile, rol dağılımının hangi versiyonunun kendileri için en uygun olduğuna kendisi karar verir. Tıpkı vakitte, kilit nokta, çağdaş akıllı aygıtların ve güvenlik tahlillerinin cinsiyet ve yaştan bağımsız olarak herkes tarafından erişilebilir olması gerektiğidir,” diyor. 

 

Kaspersky uzmanları, tüm akıllı aygıtları inançta tutmak ve korumak için aşağıdaki ipuçlarını derledi:

  •  İkinci el akıllı konut aygıtları satın almak inançlı bir seçenek değildir. Eser yazılımları, evvelki sahipleri tarafından, kullanıcıların akıllı konut ekosistemleri üzerinde tam denetim sağlayacak biçimde değiştirilmiş olabilir.
  • Varsayılan şifreyi değiştirmeyi unutmamak da değerlidir. Karmaşık bir şifre kullanarak sistemli olarak bunu güncelleyin.
  • Seri numaralarını, IP adreslerini ve başka hassas bilgileri zımnî tutarak ağınızın güvenliğini sağlayın.  Akıllı aygıtlarınızı toplumsal ağlarda paylaşmayın.
  • Tüm akıllı mesken ekosisteminizi garanti altına almak ve korumak için güvenilir bir güvenlik çözümü oldukça yararlı olabilir.
  • Belirli bir uygulama yahut aygıt seçtikten sonra, güncellemeleri ve güvenlik açıklarını yakından takip ettiğinizden emin olmalısınız. Geliştiriciler tarafından sunulan tüm güncellemeleri vaktinde yüklemek kıymetlidir.
İlginizi Çekebilir;  Akkuyu NGS Sahası, Açık Kapı Günü'ne Ev Sahipliği Yapacak

 

Kaspersky, ABD, İngiltere, Almanya, İtalya, İspanya, Çin, Meksika, Brezilya, Şili, Rusya, Türkiye, Fransa, Hollanda, Portekiz, Hindistan, Endonezya, Filipinler, Peru, Güney Afrika, BAE ve Suudi Arabistan olmak üzere 21 ülkede 21.645 akıllı mesken aygıtı sahibi ile nicel çevrimiçi araştırma yapmak üzere Arlington Research’ü görevlendirdi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.