Trabzon son dakika 2023

Kırsalda tarım arazilerine ulaşmak artık çok kolay

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, vilayet genelinde tarımın ağır olarak yapıldığı kırsal mahallelerde çiftçilerin yerlerine konforlu bir halde ulaşabilmesi için tarla ve bahçe yollarında genişletme ve düzenleme çalışmaları yapıyor. İzmit, Kandıra, Körfez, Derince, Kartepe ve Gölcük ilçelerindeki yaklaşık 4000 kilometre yolun, 3685 kilometrelik kısmının reglaj çalışması tamamlandı.

Büyükşehir, ziraî kalkınmaya ve çiftçilerin gelir seviyesini artırmaya yönelik dayanaklarla üreticilerin her vakit yanında oluyor. Bu doğrultuda tarla ve bahçelerin irtibat yollarının genişletilmesi ve düzenlenmesi için ağır bir mesai harcanıyor.

 

ÜRETİCİLER İSTEDİ, BÜYÜKŞEHİR YAPIYOR

Kocaeli genelinde ziraî faaliyetlerin ağır olarak yapıldığı kırsal mahallelerde, çiftçilerin üretim alanlarına rahat ve konforlu bir halde ulaşabilmeleri için muhtar ve arazi sahiplerinin talebi üzerine İzmit, Kandıra, Körfez, Derince, Kartepe ve Gölcük ilçelerinde tespit edilen toplam 4000 kilometrelik bozuk tarla ve bahçe yolunda genişletme ve düzenleme çalışması başlatıldı.

 

ÇALIŞMALARDA SONA GELİNDİ

Kış mevsiminde olumsuz hava kuralları ve yağışlar nedeniyle bozulan ve ulaşımda aksamalara sebep olan tarım yerlerinin ilişki yollarındaki çukurlar dolduruldu, genişletilen yollarda istenmeyen sert kayalıklar kırıldı, tümsekler ise kazılarak düzeltildi. Böylelikle yollar hem sağlamlaştırıldı hem de hoş bir görünüme kavuşturulmuş oldu.  Şu ana kadar tespit edilen 4000 kilometrelik yolun 3685 kilometrelik kısmının reglaj çalışması bitirildi. Çalışmaların iki ay içinde tamamlanması planlanıyor.

 

ÇİFTÇİLER ÇOK MEMNUN

Daha evvel bozuk ve çamurlu yollarda yerlerine ulaşmakta zorluk çeken çiftçiler, tarla ve bahçelerine hem traktörleri ile hem de arabalarıyla rahat bir formda gidip gelebiliyor. Kırsal mahalle muhtarları ve çiftçiler, yapılan çalışmalardan duydukları memnuniyeti lisana getirerek, hizmetlerinden ötürü Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın’a teşekkür etti.

 

 

ÇELİK: BEREKETLİ BİR YIL OLACAK

İlginizi Çekebilir;  Muğla Büyükşehir Bu Yıl 10 Bin Tekneden Atık Topladı

Kandıra Sepetçi Mahalle Muhtarı Yasin Çelik, köylerine yapılan yol açma ve düzenleme çalışmalarından ötürü Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti. Muhtar Çelik, “Tarım yerlerine giden yolların düzenlemesine muhtaçlık vardı. Bunlar hoş çalışmalar. Tahir Büyükakın Liderimiz başta olmak üzere bütün çalışanlara teşekkür ediyorum. Tarım yerlerimize yaz-kış demeden rahatlıkla gidip gelmek için çiftçilerimize büyük kolaylıklar oldu. Kış kaidelerinde topraklarımıza, tarlalarımıza gidemiyorduk. Bu sayede çiftçilerimiz rahatlıkla tarlalarına ve bahçelerine ulaşabilecek. Ben de çiftçilik yapıyorum. Arpa, buğday, mısır, ayçiçeği, fındık yetiştiriyorum. Çiftçiler olarak Büyükşehir’in mazot, tohum, gübre başta olmak üzere tüm dayanaklardan yararlanıyoruz. Büyükşehir’in verdiği tohumlar bugün uzunluk attı. Yakında hasat başlayacak ve bereketli bir yıl olacak inşallah” dedi.

 

BÖLÜK: BÜYÜKŞEHİR İLE YOLLARIMIZ PIRIL PIRIL

Derince’de çiftçilik yapan Aydın Bölük ise Büyükşehir ile yolların pırıl pırıl olduğunu söyledi. Bölük yaptığı konuşmada, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yollarımızı pırıl pırıl yaptı. Artık binek araçlarımızla bile tarla ve bahçelerimize ulaşabiliyoruz. Mısır, buğday, arpa ektik, zerzevat de yetiştiriyoruz. Kış aylarında yollar bozuluyordu, traktörümde bile gitmekte zorlanıyorduk. Artık yollarımız hem genişletildi hem de düzeltildi. Çok mutluyuz. Büyükşehir’in ziraî takviyelerinden de yararlanıyoruz. Büyükşehir’in verdiği tohumlar daha bereketli ve verimli. Çiftçiye takviye verilmese, bu kadar fazla ekim ve dikim yapamazdık. Çiftçi 10 dönüm ekecekse artık 20-25 dönüm ekiyor. Bu takviyelerle çiftçilerin işi daha kolay oluyor. Tahir Büyükakın Liderimize teşekkür ediyor, bu hizmetlerin ve dayanakların devamını bekliyoruz” tabirlerini kullandı.

 

ŞENTÜRK: TOPRAKLARIMIZA RAHAT BİR HALDE ULAŞIYORUZ

Derince Karagöllü Mahalle Muhtarı Nevzat Şentürk de Büyükşehir’in çalışmalarından epey mutlu. Şentürk, “Bölgemiz tarımın ağır olarak yapıldığı bir yer. Evvelce köy yolları bozuktu, traktörler bile geçmekte zorlanıyordu. İnsanların tarlasına bağına bahçesine giderken sorun çekiyordu. Artık yolların yapılması ile birlikte çiftçilerimiz kimsenin toprağına ziyan vermeden topraklarına konforlu bir halde gidebiliyor. Büyükşehir, ziraî dayanaklar de veriyor. Çok mutluyuz. Tahir Büyükakın Liderimize çok teşekkür ediyoruz. Sağ olsun, var olsun. Allah, ona uzun ömürler versin” dedi.

İlginizi Çekebilir;  İzmir Büyükşehir Meclisi'nden Başkan Soyer'e yetki

 

TURAN: BÜYÜKŞEHİR CANLA BAŞLA ÇALIŞIYOR

Derince Çavuşlu Mahalle Muhtarı İsmail Turan ise Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin canla başla çalıştığını ve bu sayede hiçbir eksiklerinin olmadığını söyledi. Muhtar Turan, “Çalışmalar sayesinde bölgemizde çiftçilerimizin topraklarına ulaşamayacağı yol kalmadı. Hepsi pek hoş bir halde genişletildi, düzeltildi. Su kanallarımızda elden geçirildi, onarıldı, temizlendi. Bugün çiftçilerimiz çok rahat bir formda tarlasına, bahçesine ulaşabiliyor. Şu anda hiçbir eksiğimiz yok. A Grubu grupları gece geç saatlere kadar canla başla çalışıyor. A ekibinin kurulması, bilhassa kırsal mahallelerdeki biz muhtarlar için çok güzel oldu. Taleplerimizi internet ortamında “Muhtar Etkin Sistemi” aracılığıyla Büyükşehir’e iletiyoruz. Taleplerimiz en geç 12 saat içerisinde cevaplandırılıyor. Yollarımız yapıldı, ziraî dayanaklar devam ediyor. Bölgemizde ekilmedik bir karış toprak kalmadı. Çiftçiler daha çok ekim ve dikim yapıp üretiyorlar. Kocaeli Büyükşehir Belediye Liderimiz Tahir Büyükakın’a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” biçiminde konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.