Trabzon son dakika 2023

Kocaeli Büyükşehir’in çevre çalışmaları okul gibi

Türkiye’nin en büyük etraf projesi olan “İzmit Körfezi Doğu Baseni Taban Çamurunun Temizlenmesi, Susuzlaştırılması ve Bertaraf Hizmet Projesi” uzmanların dikkatini çekmeye devam ediyor. Bu bağlamda bilimsel çalışmalar doğrultusunda hazırlanan İzmit Körfezi Taban Çamuru Paklığı projesini Gebze Teknik Üniversitesi Yer ve Deniz Bilimleri Enstitüsünden öğretim üyeleri projeyi yerinde inceledi. Akademisyenler, projenin süreçleri hakkında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Etraf Muhafaza ve Denetim Dairesi Başkanlığı yetkilileriyle bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda akademisyenlere susuzlaştırma süreci ve tüm proses basamakları hakkında bilgi verildi. Toplantı sonrasında öğretim üyeleri dozajlama ünitesi ve sussuzlaştırma tesisinde teknik incelemelerde bulundu. Akademisyenler, ‘’Büyükşehir Belediyesi, etraf konusunda öteki kentlere model olacak özellikte. Büyükşehir’in etraf ile ilgili çalışmaları adeta okul gibi’’ sözünü kullandı.

 

DENİZ HAYATI CANLANACAK

Marmara Denizine yine nefes aldıracak İzmit Körfezi Doğu Baseni Taban Çamuru Paklığı projesi tüm süratiyle devam ediyor. Projenin hazırlık etabında TÜBİTAK ve İstanbul Üniversitesi’nden akademisyenler katkı sağlamıştı. Bu kapsamda bilimin ön planda tutulduğu projeyi Gebze Teknik Üniversitesi Yer ve Deniz Bilimleri Enstitüsünden Prof. Dr. M. Salim Öncel, Dr. Meltem Çelen, Arş. Gör. Meltem Yağcıoğlu, Arş. Gör. Halil Nurullah Oruç taban çamurunun paklık sürecinin gerçekleştiği şantiye alanını inceledi. Akademisyenlere Etraf Muhafaza ve Denetim Dairesi Lideri Mesut Ehemmiyet ve denetim teşkilatı eşlik etti.

 

“BÜYÜKŞEHİR İLE GURUR DUYUYORUM”

Projeyi inceleyen akademisyenlerden olan Prof. Dr. M. Salim Öncel, proje ile ilgili niyetlerini anlattı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bilhassa etraf dostu tahliller ürettiğine dikkat çeken Prof. Dr. Öncel, “Büyükşehir Belediyesi, etraf konusunda öbür kentlere model olacak özellikte. Büyükşehir’in etraf ile ilgili çalışmaları adeta okul üzere. Kocaeli’de yaşayan ve etraf mühendisi kimliği olan birisi olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile gurur duyuyorum” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Vodafone 20 Tonu Aşkın Elektronik Atığı Kodlama Sınıfına Dönüştürdü

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.