Trabzon son dakika 2023

Kocaeli’de topraksız tarımla sebze ve meyve yetiştiriliyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nce yürütülen, Darıca Kaymakamlığı, Darıca Belediyesi ve Gebze Teknik Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilen, “Yeni Kuşak Teknolojik Sistem Organomineral Topraksız Tarım Ar-Ge Serası’nın tanıtımı yapıldı. Darıca’daki merasime, Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın, Darıca Kaymakamı Yüksel Kara, Darıca Belediye Lider Vekili İsmail Ramazanoğlu, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hacı Ali Mantar, Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Levent Küçük, Gebze Ticaret Odası Lideri Abdurrahman Aslantaş, İlçe Ulusal Eğitim Müdürü İsmail Oğuz, İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Zihni Manap, AK Parti İlçe Lideri Ufuk Acay, Ziraat Odası Liderleri, tarım kooperatiflerinin yöneticileri ve çiftçiler katıldı. Yeni sistemle yetiştirilen domateslerin birinci hasadı, Lider Tahir Büyükakın ve protokol üyeleri tarafından gerçekleştirildi.

 

YÜKSEK RANDIMAN, KALİTELİ ÜRÜN

Büyükşehir Belediyesi’nce, Darıca ilçesinde kaymakamlığa ilişkin alanda kurulan 1000 metrekarelik Ar-Ge serasında, topraksız tarımda gelir düzeyini artırıcı alternatif eser projeleri uygulanıyor. Topraksız tarımda üretim, çağdaş seralarda yıl boyunca yapılabildiği için yüksek randıman ve kaliteli eser elde edilebilecek. Tarım ve Orman Bakanlığı, Darıca Kaymakamlığı, Darıca Belediyesi ve Gebze Teknik Üniversitesi işbirliğinde, Büyükşehir Muhtarlık İşleri Dairesi Ziraî Hizmetler Şube Müdürlüğü’nce yürütülen projede başta domates olmak üzere farklı eserlerin gelişimi, dikimden hasat etabına kadar takip ediliyor. Topraksız tarımda üreticilerin gelir düzeyini artırıcı alternatif eserleri belirlemeye yönelik projenin basamakları çiftçilerle paylaşılıyor.

 

“YERLİ UYGULAMA İLE DIŞA BAĞIMLILIK AZALACAK”

Toprak yerine mineralli taşlar ve volkanik cürufun kullanıldığı yenilikçi sistemde organomineral besin eriyiği tekraren kullanılarak, atık oluşumu engelleniyor. Ayrıyeten, seranın çelik konstrüksiyon üzerinden yağmur suyu hasadı yapılarak, su tasarrufu da sağlanıyor. Yerli ve ulusal ekipmanlar kullanılarak daha az maliyetle yetiştirilen katma bedeli yüksek alternatif eserler, çiftçilerin gelir seviyesini artıracak. Birebir vakitte dışa bağımlılığı azaltacak. Antalya başta olmak üzere uzak kentlerden Kocaeli’ne gelen ve nakliye maliyetleri nedeniyle değerliye satılan eserler, Kocaeli’de yetiştirilerek vatandaşlara hem ucuza satılacak hem de kıymetli bir pazar hissesine sahip olan İstanbul’un gereksinimi da karşılanmış olacak. Ar-Ge serasında yetiştirilen zerzevat ve meyveler ile gelirleri, Darıca Kaymakamlığı Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan yardım alan muhtaçlık sahibi ailelere dağıtılacak.

İlginizi Çekebilir;  Ege Üniversitesinden paralimpik sporcuların beslenmelerine yönelik önemli proje

 

“TARIMA DAYANAK VERDİK”

Başkan Büyükakın burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ziraî kalkınma siyasetlerine Kocaeli’den çok güçlü takviye sunduklarını ve kentin kırsaldaki verimli topraklarını karış karış işlediklerini söyledi.

Çiftçilere mazottan gübreye, tohumdan seraya çok sayıda takviye verdiklerini aktaran Büyükakın, “Burada yeni bir tarım projesi hayata geçiriyoruz. Projenin bir ayağında Gebze Teknik Üniversitemiz, öteki tarafında Darıca Kaymakamlığımız ve Darıca Belediyemiz var. Büyükşehir Belediyemiz ile ortaklaşa yenilikçi araştırma geliştirme çalışmalarının özel bir örneğini uyguluyoruz” dedi.

 

“PROJEMİZ BÜSBÜTÜN YERLİ”

Topraksız tarımda genelde kokopit denilen Hindistan cevizi kabuğundan elde edilen eserin kullanıldığına vurgu yapan Lider Büyükakın, Yeni Kuşak Teknolojik Sistem Organomineral Topraksız Tarım Ar-Ge Serası’nda ise iç Anadolu bölgesinden getirdikleri volkanik cüruf kullanıldığını belirtti. Lider Büyükakın kelamlarına şöyle devam etti; “Kokopitin yerine cüruf kullanmamız bu proje yenilikçi tarafının en kıymetli özelliklerinden biridir. Yani projenin tamamının yerli olması. Aslında kokopit kullanıldığında büsbütün dışa bağımlı olurken, AR-Ge pilot projemizde büsbütün yerli, İç Anadolu bölgemizden aldığımız cürufu kullanıyoruz. Bu bahiste akademik ölçme ve değerlendirmeler yapılıyor. Birinci değerlendirmeleri sizle paylaşayım. Hindistan cevizi kabuğunu iki yılda, en fazla üç yılda bir değiştirmeniz gerekiyor. Dışa bağımlılık çok ağırken, biz cürufla bir seferde birinci yatırımda on yıla kadar gidebiliyoruz.”

 

“ÜRETİM MALİYETİ ÇOK AZ, ÇIKAR DAHA ÇOK”

Yeni kuşak serada üretim maliyetlerinin çok düşük, gelirin ise çok yüksek olduğuna dikkati çeken Lider Büyükakın, “Bir dönümlük alanda kurulan Ar-Ge serasında, kokopit kullanıldığında 180.000 TL’lik yatırım yapmanız gerekiyor. Cüruf kullandığınız da ise 15.000 TL harcamanız gerekiyor. Neredeyse onda biri civarında. Çok önemli bir maliyet avantajı elde ediyoruz. İkincisi buranın özelliklerinden bir tanesi de geri dönüşümü uygun bir tesis olması. Klâsik seralarla kıyasladığımızda, burada su kullanımında yüzde 90’a, gübre kullanımında yüzde 80’e varan avantaj kelam konusu. Yani bu sera daha ucuza kuruluyor, sürdürülebilirliği daha kolay. Klasik serada 560.000 TL gelir elde edilirken, yeni jenerasyon serada 1.350.000 TL civarında gelir elde edilme imkanı var. Klasik sistemde 45-50 ton eser elde edilirken, bu sistemle yaptığımız üretimlerde 55-60 ton civarında randıman elde ediliyor. Bu serada 50-55 ton eser alınacak” değerlendirmesinde bulundu. Lider Büyükakın ayrıyeten, Ar-Ge serasında bitkinin muhtaçlığı olmayan suyun depoda toplandıktan sonra tekrar sisteme geri döndüğünü ve böylelikle su israfının önlendiğini lisana getirdi.

İlginizi Çekebilir;  adL'den Cumhuriyet'in 100. Yılına Özel Anlamlı Mustafa Kemal Atatürk Portresi

 

“PROJE, ÇİFTÇİLERİMİZ İÇİN YENİ BİR ÇIĞIR AÇACAK”

“Yeni jenerasyon topraksız tarım uygulaması, ithal eserlere bağımlılığımızı azaltan büsbütün yerli bir projedir” diyen Büyükakın, “Bu sistemde, toprak tahlilinden, eserin o toprakta sağlıklı yetişip yetişmeyeceği üzere zorunluluklarından da sizi kurtarmış oluyor. Verimli olmayan topraklarda yetişmeyen eserler, bu sıralarda iklimlendirme ayarlama yaptıktan sonra çok kolay yetişiyor. Eserlerin beşere ziyan verip vermediğini konusu da ayrıyeten test edilecek. Gebze Teknik Üniversitesi’nde ilgili hocalarımız bu hususta çalışmalarını yürütüyor. Farklı departmanlarda eserlerin tahlilleri yapılacak. Aslında her tarafıyla bilimsel bir aklın rehberliğinde yürütülen bu Ar-Ge projesi, çiftçilerimiz için yeni bir çığır açacak. sözlerini kullandı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak yeni tip seraların yapılması konusunda önemli dayanaklar verdiklerini aktaran Büyükakın, dikey tarımın desteklenmesi konusunda da bu Gebze Teknik Üniversitesi ile birlikte, bilimsel rehberliğinde yürüttüklerini belirtti. Seradan elde edilecek eser ve gelirlerin, Darıca Kaymakamlığı’ndan toplumsal yardım alan ailelere verileceğini lisana getiren Lider Büyükakın, “Bu birebir vakitte bir toplumsal yardım projesidir. Bu proje birlikte çalışmanın çok hoş bir örneğidir.” dedi.

 

“ÜNİVERSİTE, KENTLE BULUŞTU”

Serada dört farklı domates tipinin yetiştirildiğini anlatan Büyükakın, konuşmasını şöyle tamamladı; “Projemizde tıpkı vakitte cet tohumları da kullanıldı, başarılı sonuçlar elde edildi. Kocaeli, üniversitenin kentle buluştuğu en hoş örneklerinden bir adedidir. Evvelden üniversitede vazifeli iken artık belediye lideri olarak üniversitelerle işbirliği halinde projeler üretiyoruz. Projede emeği geçen Darıca Kaymakamlığına, Gebze Teknik Üniversitemize, Darıca Belediyemize, Gebze Ticaret Odası’na ve katkı sunan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi. Gebze Teknik Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Kısmı Lider Yardımcısı ve Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yelda Özden Çiftçi de proje ile ilgili teknik bilgileri paylaştı.

İlginizi Çekebilir;  Saray'da Cumhuriyet ve Kurtuluş coşkusu birleşti

 

BÜYÜKAKIN, BİRİNCİ ESERLERİN HASADINI YAPTI

Konuşmaların akabinde, cet tohumu ile organomineral topraksız tarım sistemi kullanılarak yetiştirilen domateslerin birinci eser hasadı, Lider Büyükakın ve protokol üyelerince yapıldı. Bitkileri metreyi aşan ve kızararak olgunlaşan domateslerin kalitesi ve verimliliği proje paydaşlarınca memnuniyetle karşılandı. Birinci eserlerden oluşan domatesler davetlilere ikram edildi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.