Trabzon son dakika 2023

KOMEK Mülteci Uyumuna Yönelik Hazırlanan Ab Projesine Ev Sahipliği Yaptı

AB Erasmus+ KA-204 Yetişkin Eğitimi’nde Konya Büyükşehir Belediyesi, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, İzmir Bakırçay Üniversitesi ile Sırbistan, Belçika ve Yunanistan’dan eğitim kurumlarının iştirakinde yürütülen “Belediye Yetişkin Eğitimi Merkezleri Eğitmenlerinin Mülteci Ahengine Yönelik Desteklenmesi” Projesi toplantısı Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları’nın mesken sahipliğinde yapıldı.

Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (KOMEK) “Belediye Yetişkin Eğitimi Merkezleri Eğitmenlerinin Mülteci Ahengine Yönelik Desteklenmesi (SUPPEC) Projesi” kapsamında 6’ncısı düzenlenen memleketler arası toplantıya konut sahipliği yaptı.

2020-2023 devrini içine alan AB Erasmus+ KA-204 Yetişkin Eğitimi kapsamında Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi koordinatörlüğünde; Konya Büyükşehir Belediyesi, Sırbistan-SoftQNR, Belçika-PhoenixKM, Yunanistan-Thessaly Üniversitesi ve İzmir Bakırçay Üniversitesi iştirakinde yürütülen SUPPEC Projesi’nde paydaşlar Konya’da bir ortaya geldi.

İki gün süren toplantıların birinci günü KOMEK Ali Gav Mahmudiye Medresesi’nde, ikinci günü de Mümine Hatun Aile Sanat ve Eğitim Merkezi’nde (ASEM) gerçekleştirildi. Proje sürecinin değerlendirildiği, proje muvaffakiyetini ölçen pilot uygulama ve anket sonuçlarının görüşüldüğü 6. Ulusötesi Proje Toplantısı’na Konya Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’ndan yetkililer ve işçiler, öğretim üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, toplumsal hizmet ve proje uzmanları, KOMEK kursiyerleri, yöneticileri, eğitmenleri ve çalışanları ile İki Doğu İki Batı Memleketler arası Öğrenci Derneği’nden yetkililer katıldı.

5 merkezde 100’den fazla iştirakçinin proje tanıtım ve uygulama oturumlarında yer aldığı toplantılarda, geniş bir kitleye hitap etmesi ve alan deneyimi münasebetiyle Konya Modeli Belediyecilik ve KOMEK’in projeye katkısı ilgi gördü.
Eğitici araçlar, rehberle fotoğraflı kılavuz, taşınabilir uygulama ve çevrim içi portal ile yabancılar-mülteciler ve eğiticilere pedagojik ve ruhsal takviye sağlayan proje, tüm Avrupa Birliği (AB) ve üye devletlerin yetişkin eğitimi eğiticilerine açtığı platform sayesinde tecrübelerin, sıkıntıların, yeterli uygulamaların paylaşılması ve tartışılması için tesirli bir öğretim yaklaşımı sunuyor.

İlginizi Çekebilir;  Nazi katliamında hayatını kaybeden Romanlar İzmir'de anıldı

Proje animasyon ve oyun üretimini sağlayan yenilikçi teknolojilerle hazırlanan görüntüler öğretim, prosedür ve tekniklerini kentlerin kültürel pahalarını içine alan malzemelerle kurguluyor. Dört modülde işlenen bahisler bir kitap haline getirilerek eğiticilere ve kursiyerlere irtibat takviyesi veriliyor. Proje kapsamında mültecilerin gereksinimlerini ve haklarını anlamak, kent hayatına ahenk ve sıhhat hizmetleri, toplumsal maharetlerin geliştirilmesi ve gerilim idaresi konusunda rehberlik de sağlanıyor. Proje çıktılarının Türkiye Belediyeler Birliği aracılığıyla tüm belediyelerle paylaşılması hedefleniyor.

Projenin Ankara’da yapılan final toplantısında da bölgesel ve milletlerarası seviyede daha fazla iş birliği uyumun sağlanması emeliyle yeni teşebbüsler konuşuldu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.