Trabzon son dakika 2023

Konya Büyükşehir 2023-2025 Açık Veri Stratejisi’ni Hazırladı

KONYA BÜYÜKŞEHİR 2023-2025 AÇIK BİLGİ STRATEJİSİ’Nİ HAZIRLADI

 

Akıllı Kent uygulamalarıyla model olan Konya Büyükşehir Belediyesi, kentteki tüm paydaşlarla ortak hedef ve gaye doğrultusunda “2023-2025 Açık Bilgi Stratejisi”ni hazırladı. Kurumların ve vatandaşların dataları tahlil ederek yeni fikirler geliştirmesine imkan sağlayacak Konya Açık Data Stratejisi’ne acikveri.konya.bel.tr adresinde hizmet veren Konya Açık Bilgi Portalı sayfasından ulaşılabiliyor.


Konya Büyükşehir Belediyesi, kentteki tüm paydaşlarla birlikte ortak emel ve amaç belirlenerek kentin birlikte yönetilebilmesi için “2023-2025 Açık Bilgi Stratejisi”ni hazırladı.

Kurumların bilgiye dayalı karar almasının ve inovasyonun teşvik edilmesinin giderek daha da kıymet kazandığı günümüz iş dünyasında Konya Büyükşehir Belediyesi, Akıllı Kent Stratejisi ve Yol Haritası vizyonunu; “İnsan ve etraf odaklı, gücünü mahallî ve üniversal bedellerden alan, akıllı teknolojilerden yararlanan, yenilikçi, öncü, sürdürülebilir ve iklim dostu Konya” olarak belirledi.

KONYA TÜRKİYE’DE AÇIK BİLGİ PLATFORMU BULUNAN BİRİNCİ KENTLERDEN OLDU

Bu vizyon ışığında 2021 yılında, kentte yönetişimin güçlendirilmesi, kente hizmet eden paydaşlar ortasında uyumun artırılması ve dataya dayalı idare prensibi doğrultusunda “Konya Açık Bilgi Portalı”nı hizmete alan Büyükşehir Belediyesi, Konya’yı Türkiye’de Açık Data Platformu bulunan birinci kentlerden biri yaptı.

10 farklı kategoride 150’ye yakın bilgi setiyle hizmet veren “Konya Açık Data Portalı” için; data çeşitliliğinin ve sayısının artırılması, açık bilgi ekosistemine katkı sunulması, portaldan sağlanan verimliliğin ve data farkındalığının artırılması, mevcut dataların güncellenmesi, paydaş kurumların sayısının artırılması üzere ana gayelerle “2023-2025 Konya Açık Bilgi Stratejisi” hazırlandı.

3 STRATEJİK MAKSAT; 19 STRATEJİK AMAÇ İLE OLUŞTURULDU

3 stratejik gaye ve 19 stratejik amaç ile oluşturulan Konya Açık Bilgi Stratejisi, kurumların bulundurdukları data varlıklarını yönetme ve paylaşma metotlarını belirleme süreçlerine ışık tutacak. Açık data paylaşımının artırılmasıyla farklı paydaşların ve vatandaşların bilgileri tahlil etmesine ve yeni fikirler geliştirmesine imkan sağlayacak portal sayesinde, kurumların şeffaf hizmet anlayışının gelişmesi desteklenecek. Böylelikle, Akıllı Kent alanında da model olan Konya’da bilgiye dayalı karar alma kültürünün daha uygun noktalara taşınması hedefleniyor.

İlginizi Çekebilir;  Türkiye'deki kullanıcıların %43'ü eşleri ve partnerleriyle fotoğraf paylaşmıyor

KONYA AÇIK BİLGİ PORTALI WEB SAYFASINDA PAYLAŞIMA AÇILDI

Global ve Ulusal Açık Bilgi Siyasetleri, Dünyada Kabul Gören Açık Data Standartları, Konya Açık Data Yönetişim Yapısı, İç ve Dış Paydaş Münasebetleri, Konya Açık Data Stratejik Emel ve Gayeleri üzere birçok başlığın yer aldığı “2023-2025 Konya Açık Bilgi Stratejisi”, acikveri.konya.bel.tr adresinde hizmet veren Konya Açık Bilgi Portalı web sayfasında herkesin erişimine açıldı.

Sürekli yapılan keşif çalışmaları ve Konya Açık Bilgi Ekosistemine dahil olmak isteyen öbür kurumların da iştirakleriyle 2023 yılı sonuna kadar toplam bilgi seti sayısının 200’e ulaşması hedefleniyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.