Trabzon son dakika 2023

Konya Büyükşehir Çumra ve Ilgın İlçelerine Atıksu Arıtma Tesisi Kazandırıyor

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, Çumra ve Ilgın atıksu arıtma tesislerinin üretimi için yüklenici firma ile mukavele imzaladı. Birinci kazmanın 18 Eylül 2023 tarihinde vurulacağı atıksu arıtma tesisleri, 15 Ekim 2023 tarihinde temel atmaya hazır hale getirilecek.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, Mültecilerden Etkilenen Bölgelerde Hizmetlerin Uygunlaştırılması Projesi (FRIT II) kapsamında Çumra ve Ilgın ilçelerine atıksu arıtma tesisi kazandırıyor.

Çumra ve Ilgın atıksu arıtma tesislerinin imali için KOSKİ Genel Müdürlüğü ve yüklenici firma ortasında kontrat imzalandı. KOSKİ Toplantı Salonunda gerçekleştirilen imza merasimi sonrası çalışmalar başlatıldı. Kontrat kararları kapsamında yapılacak atıksu arıtma tesisleri için birinci kazma 18 Eylül 2023 tarihinde vurulacak. 15 Ekim 2023 tarihinde ise temeli atılacak hale getirilecek. 

ÇUMRA ATIKSU ARITMA TESİSİ

Çumra Atıksu Arıtma Tesisi, 9 bin 895 metreküp gün kapasiteli olmak üzere 2043 yılına kadar 71 bin 700 kişi baz alınarak yapılacak. Çumra ilçe merkezi, Alibeyhüyüğü, İçeri Çumra ve Okçu mahallelerinden kaynaklanan atık sular Çumra Atıksu Arıtma Tesisinde arıtılacak. Avrupa Birliği fonlarından toplam 4 milyon 560 bin Euro, tesisin imali için aktarılacak.

ILGIN ATIKSU ARITMA TESİSİ

Ilgın Atıksu Arıtma Tesisi, 7 bin metreküp gün kapasiteli olmak üzere 2033 yılına kadar 41 bin kişi baz alınarak yapılacak. Ilgın ilçe merkezinden kaynaklanan atık suların arıtılması için dizayn edilen Ilgın Atıksu Arıtma Tesisi için 3 milyon 900 bin Euro Avrupa Birliği fonlarından aktarılacak.

İleri biyolojik arıtım özelliğine sahip olacak halde inşa edilecek atıksu arıtma tesislerinin büyük kısmı Avrupa Birliği hibeleriyle; geriye kalan kısmı ise Dünya Bankası tarafından ek bir kredi paketiyle finanse edilecek.
 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  Başkan Altay: "Konya'daki STK'larımız Tüm Türkiye'de Örnek Bir Hale Geldi"

Yoruma kapalı.