Trabzon son dakika 2023

Konya Büyükşehir taşkın riskine karşı kanalizasyon hatlarını temizliyor

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, yağışlı havalarda yaşanması mümkün taşkınların önlenmesi ve kanalizasyon şebekelerinin ömrünün uzatılması emeliyle kombine kanal açma araçlarıyla ızgara ve ızgara ilişki sınırlarının rutin paklık çalışmalarını yapıyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, kanalizasyon şebekelerinin sıhhatli çalışması ve yağışlı havalarda olası taşkınların önlenmesi emeliyle kombine araçlarla kanalizasyon çizgilerinde paklık çalışmaları yapıyor.

Kanalizasyon şebeke sınırlarını yüksek basınç ve vakum özelliğine sahip özel araçlarla temizleyen KOSKİ takımları, paklık çalışması yapılan şebekelerin içini ise kanal içi görüntüleme aracı ile görüntüleyerek; paklığın tam yapılıp yapılmadığını ve ıslah gerektirip gerektirmediğini de denetim ediyor.

Öte yandan Konya’nın düz bir arazi üzerinde bulunması ve şebeke eğimlerinin de az olması sebebiyle, bilhassa yaz aylarında oluşan berbat kokular da yapılan paklık çalışmaları sayesinde azaltılıyor. Yağışlı havalarda cadde ve sokaklarda biriken sulardan ötürü vatandaşların mağdur olmaması için rögar temizliklerini kombine tipi kanal açma araçlarıyla gerçekleştiren Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü grupları, yağmur suyu rögarlarının haznelerindeki ızgara ve ızgara temas sınırlarını basınçlı suyla temizleyerek, varsa tıkanıklıkları gideriyor.

 

KANALİZASYON ŞEBEKESİNİ TIKAYACAK HUSUSLAR AKIŞKANLIĞI BOZUYOR

Yağmur suyu rögarlarının akışkanlığını bozacak taş, kum, çakıl, plastik gereç üzere şebekelerin tıkanmasına neden olabilecek katı atıkların rögarlara ve kanalizasyona atılmaması gerekiyor. Yağmursuyu rögarlarının ve kanalizasyon şebekesinin uzun ömürlü ve daha sıhhatli çalışması; taşkınlar, geri tepmeler üzere aksiliklerden ötürü meydana gelebilecek muhtemel mağduriyetlerin minimize edilmesi için vatandaşların gerekli hassasiyeti göstermeleri ve ALO 185 ihbar sınırına bilgi vermeleri büyük kıymet arz ediyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  Baumit yeni ürünler ve yeni iş ortaklarıyla büyümeye devam edecek

Yoruma kapalı.