Trabzon son dakika 2023

Konya Büyükşehir’in Bisiklet Tramvayı Örnek Oluyor

Almanya merkezli Tramvay Dostları Derneği üyeleri, tramvay işletmesi yapan kentleri keşfetmek ve tanıtmak emeliyle Konya Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem İşletmesi’ni yerinde inceledi. Bisiklet tramvayının öne çıktığı teknik ziyarette dernek üyeleri, Konya’nın raylı sistem çalışmalarının öbür ülkelere ve kentlere örnek olmasını beklediklerini söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren raylı sistem hizmetleri ve Türkiye’nin birinci bisiklet tramvayı dünyaya örnek oluyor. 

Almanya merkezli olan; Kanada, İngiltere, Belçika ve Avusturalya üzere ülkelerde de üyeleri bulunan Tramvay Dostları Derneği, tramvay işletmesi yapan kentleri keşfetmek ve tanıtmak hedefiyle Konya’da bir ortaya geldi. 

 

BİSİKLET TRAMVAYI İLGİ GÖRDÜ

2 gün süren teknik ziyarette Konya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi yetkilileri tarafından raylı sisteminin gelecek yatırımlarının tanıtıldığı bir sunum yapıldı. Bilhassa Türkiye’de birinci olma özelliği taşıyan bisiklet tramvayına ilgi gösteren dernek üyeleri bisiklet tramvayıyla kent seyahatine de katıldı. Programda dernek üyeleri; Konya Raylı Sistem İşletmesi’nde bulunan atölye ve depo kısmı, adliye çizgisinde bulunan çim sınır uygulaması, katenersiz çizgi ve bataryalı tramvayları da inceleme fırsatı buldu.

 

“KONYA’NIN ÖTEKİ ÜLKELER VE KENTLER İÇİN DE ÖRNEK OLMASINI BEKLİYORUZ”

Tramvay Dostları Derneği Yöneticisi Luc Koenot, Konya’daki tramvay sisteminin kusursuz bir işleyişe sahip olduğunu belirterek, “Konya’nın öteki ülkeler ve kentler için de örnek olmasını bekliyoruz. Ayrıyeten gelecekte yapılması planlanan projeleri öğrendik, bu da bizi heyecanlandırdı. 2026 yılında genişletilmiş, büyütülmüş tramvay çizgisini görmek için yine kentinize gelmeyi istiyoruz” diye konuştu.

Dernek üyeleri de kente kazandırılacak yeni yapılacak çizgilerle Konya’nın ulaşım ağı geleceğinin çok daha parlak olduğu değerlendirmesinde bulundu.
 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  Başkan Altay Konyalı Sporseverleri Milli Takıma Destek Olmaya Davet Etti

Yoruma kapalı.