Trabzon son dakika 2023

Kordsa, geri dönüştürülmüş malzemelerle üretim modelini tescilletti 

Kordsa, geri dönüştürülmüş materyallerle üretim modelini tescilletti 

 

Dünyanın önde gelen ileri gereç şirketlerinden Kordsa’nın İzmit Tesisi, geri dönüştürülmüş polyester alanındaki üretim süreciyle, sürdürülebilirlik alanında en prestijli ve kapsamlı sertifikasyon programları ortasında yer alan ISCC (Uluslararası Sürdürülebilirlik Karbon Sertifikasyonu) Plus Sertifikası’nı almaya hak kazandı. 

Sabancı Holding iştiraklerinden Kordsa, sürdürülebilirlik alanındaki başarılarına bir yenisini daha ekledi. Geçtiğimiz aylarda yapılan kıymetlendirme sonucunda Ecovadis tarafından “Altın Madalya” mükafatına layık görülen, bununla birlikte ‘Bilim Temelli Maksatlar Girişimi’nin (SBTi) de onayladığı yol haritasıyla 2030 yılına kadar emisyonlarını yüzde 46,2 oranında azaltmayı taahhüt eden Kordsa’nın sürdürülebilirlik alanındaki çalışmaları, bu kere de dünyanın en prestijli sertifikasyon programları ortasında yer alan ISCC tarafından da onaylandı. 

1973 yılında kurulan Kordsa’nın dünya genelindeki birinci üretim tesisi olan ve bugün lastik güçlendirme alanındaki yetkinlikleriyle farklı coğrafyalara katma kıymetli eser ihracatı gerçekleştiren Kordsa İzmit tesisi, lastik üreticilerinin, sürdürülebilir eser alım sürecinde en temel kriterlerden biri olarak kabul edilen ISCC Plus Sertifikası’nı aldı. Kelam konusu sertifikayla birlikte Kordsa, eser gamı içerisinde yer alan geri dönüştürülmüş polyesterden üretilmiş iplik, tek kord ve kord bezi eserlerinin, üretim modelinin, milletlerarası sürdürülebilirlik standartlarına uygunluğunu tescil ettirmiş oldu. 

Kordsa’nın döngüsel iktisat yaklaşımının ve sürdürülebilir eser yelpazesinin kıymetli bir ögesi olan geri dönüştürülmüş polyester içerikli lastik güçlendirme teknolojileri, ömrünü tamamlamış materyallerin yine üretim süreçlerine dahil edilmesini sağlıyor. Bu model ile Kordsa, küresel pazarda lastik üreticilerine düşük karbonlu eserleri sunmaya hazırlanıyor.  

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Kordsa Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’dan (EMEA) Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Salih Kahraman, “Bugün Kordsa olarak, teknolojiyi ve sürdürülebilirliği birebir gayeye hizmet eden, bizi daha yaşanabilir bir geleceğe taşıyacak iki değerli yapıtaşı olarak ele alıyoruz. Bu kapsamda, üretim süreçlerimizi ve eser portföyümüzü yüksek teknoloji ışığında daima geliştirirken, bir yandan da bu teknolojik yetkinliğimizin sürdürülebilirlik alanında da tüm paydaşlarımıza kalıcı paha yaratmasını en üst düzeyde önceliklendiriyoruz. Bu kapsamda, İzmit tesisimizin aldığı bu ISCC Plus sertifikasını, bizleri yalnızca global rekabette avantajlı pozisyona taşıyacak bir doküman olarak değil, tıpkı vakitte Bilim Temelli Amaçlar Girişimi’ne taahhütte bulunduğumuz 2030 orta amaçlarımıza ve 2050 net sıfır amaçlarımıza yanlışsız ilerlerken bir kararlılık evrakı olarak ele alıyoruz. Hayatı sürdürülebilirlikle güçlendirmeye devam edeceğiz” dedi.  

İlginizi Çekebilir;  İzmir Yarımada'nın 4 turistik ilçesi yaza hazır

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.