Trabzon son dakika 2023

Kredi çekerken bunlara dikkat  

Kredi çekerken bunlara dikkat

 

Kredi faizleri yükselse de muhtaçlığı olanlar kredi kullanmaya devam ediyor. Karşılaştırma sitesi encazip.com, kredi çekerken dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı. Hem daha uyguna kredi çekmek hem de bu süreci inançlı bir formda yürütmek için tekliflerde bulundu.

 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Siyaseti Heyeti (PPK) faiz kararını açıkladı. Buna nazaran, faiz 500 baz puan artışla yüzde 35’e çıkarıldı. Faizler tekrar arttı lakin muhtaçlığı olan vatandaşlar kredi çekmeye devam ediyor. Karşılaştırma sitesi encazip.com, hem kredi çekerken dikkat edilmesi gerekenleri araştırdı hem de uygun kredi için teklifler sıraladı.

 

Faizleri karşılaştırın

 Her banka farklı faiz oranları ve vade mühletleri belirliyor. Bu nedenle kredi çekmeden evvel bankaları karşılaştırmakta fayda var. Her kişinin kredi notu farklı olduğundan kulaktan dolma bilgilerle kredi başvurusu yapılmamalı, kişi kendi kredi notuna nazaran belirlenen faiz oranını araştırmalı. Bankaların sıfır faizli ya da düşük faizli kredi kampanyaları da takip edilebilir. Daha evvel müşterisi olunmamış bankalardan kredi alan tüketiciler, yeni müşteriler için uygulanan düşük faizli ve hatta bazen sıfır faizli kredileri kullanabilirler.

 

Ödeme gününe dikkat edin

 

Kredi ödeme gününüzü maaş yahut gelir gününüze nazaran belirlemekte fayda var. Bankanızla konuşarak ödeme gününüzü maaş yahut gelirinizin yattığı tarihe denk getirebilirsiniz. Böylelikle ödeme vakti geldiğinde taksiti gecikme faizi yansımadan ödeyebilirsiniz.

 

Hayat sigortası ile kredi faizini düşürün

 

Bankalar hayat sigortası yaptıran kredi kullanıcılarına daha düşük oranda faiz seçenekleri sunabiliyor. Kredi ödeme sürecinde bir vefat durumu halinde bankaya borcunuzun kalmaması için bankanın önerdiği kurumdan sigorta yaptırabilirsiniz. Bu durum hem vefatınız halinde borçlu kalma ihtimalinizi ortadan kaldırır hem de hayat sigortası ile verilen kredinin faiz oranı daha düşüktür.

 

Şifre ve bilgilerinizi paylaşmayın

 

Dijital bankacılık günümüzde çok fazla tercih edilmeye başlandı. Bankaya gitmeden istediğiniz vakit istediğiniz yerde kredi müracaatında bulunabiliyorsunuz. Fakat bu durum dolandırıcıların da dikkatinden kaçmıyor. Dijital bankacılıkta şifrenizi ve bilgilerinizi sizi telefonla arayarak bilgi isteyen kimseyle paylaşmamanız gerekiyor. 

 

İnternet adresine dikkat edin

 

Kredi müracaatınızı dijital kanallardan yaparken bankanın kendi internet sitesine gerçek bilgileri girdiğinizden emin olun. Bankanın web adresinin yazılı olduğu yerin sol yanında kilit işaretinin olmasına dikkat edin. Bu işaret, internet sitesinin inançlı bir site olduğu manasına gelir. Dolandırıcılar bankaların sitelerini taklit edebilirler, sitenin inançlı olduğundan emin olmadan bilgilerinizi paylaşmayın.

 

Gelirinize nazaran kredi meblağı belirleyin

 

Kredi gereksiniminiz fazla olsa dahi gelirinize uygun fiyatta, ödemede zorlanmayacağınız bir ölçü belirleyin. Kredi notunuz yüksekse gelirinizin üzerinde bir kredi çekme limiti size sağlanabilir. Fakat gelir-gider istikrarını kurarak fiyat belirlemekte fayda var. Gelirinizle orantılı formda kredi kullanmak kredi notuna da artı olarak yansır. 

 

Kefil olurken dikkat edin

 

Eğer kredi çeken birine kefil olacaksanız bu, güvendiğiniz ve borcu vaktinde ödeyeceğine inandığınız biri olmalı. Borçlarının geri ödemesini vaktinde ve tertipli olarak yapacak muteber şahıslara kefil olunması kredi notunu yükseltir. 

 

Birkaç farklı bankadan kredi kullanın

 

İhtiyaç duyduğunuz krediyi tek bir bankadan çekmek yerine birkaç farklı bankadan kullanarak daha düşük faiz ödeyebilirsiniz. Böylelikle kredi meblağını düşük tutarak çok daha düşük maliyetli kredi kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;  Çorlu Halk Ekmek Büfelerinin Sayısı Artıyor

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.