Trabzon son dakika 2023

Lüleburgaz Belediyesi: Tonlarca atık puana dönüştü! 

Tonlarca atık puana dönüştü! 

Hem etraf hem vatandaş kazandı 

Lüleburgaz Belediyesi’nin 2021 yılında Trakya’da birinci kere uygulamaya koyduğu Akıllı Atık Tanıma Sistemi ile Taşınabilir Atık Toplama uygulaması sayesinde tonlarca atık tekrar kazanılırken, vatandaşlar da geri dönüştürdükleri atıklardan yüz binlerce liralık para puan kazandı. Vatandaşların dönüşüm kartlarına toplam 250 bin 65 TL para puan yüklendi. 

Lüleburgaz Belediyesi’nin ülke genelinde örnek olan Akıllı Atık Tanıma Sistemi ile Taşınabilir Atık Toplama uygulaması meyvelerini veriyor. 

Lüleburgaz’da 2021 yılında geri dönüşüm çalışmaları doğrultusunda uygulamaya konulan Akıllı Atık Tanıma Sistemi uygulamasıyla yaklaşık 1 milyon 233 bin 205 adet pet, 324 bin 361 adet de metal atık tekrar kazanılmak üzere geri dönüşüme kazandırıldı. 

2 yıllık müddet içinde Taşınabilir Atık Toplama uygulaması sayesinde de yaklaşık 19.7 ton karton, 13.7 ton plastik, 2.2 ton metal geri dönüşüme kazandırıldı, tıpkı vakitte 410 kilogram karışık cinste atık ve 842 kilogram atık yağın da toplanması sağlandı. 

HEM ETRAF HEM VATANDAŞ KAZANDI 

Vatandaşların geri dönüşüme kazandırdıkları atıklar karşılığında Dönüşüm Kartları’na 250 bin 65 TL para puan yüklendi. 

Vatandaşlara Gençlik Parkı, Kongre Meydanı, Erol Özgür Parkı ve Kapalı Pazar Yeri ve Semt Merkezi olmak üzere 4 farklı noktada bulunan Akıllı Atık Tanıma Sistemi’ne getirdikleri atıklar karşılığında 155 bin 190 TL para puan yüklenirken, her hafta belirlenen program çerçevesinde mahalleleri gezen Taşınabilir Atık Toplama Aracı’na getirilen atıklardan da vatandaşın dönüşüm kartlarına 94 bin 875 TL para puan yüklendi. 

Tüm süratiyle süren uygulama sayesinde vatandaşlar, kendilerine verilen Dönüşüm Kartları aracılığıyla yüklenen puanları yurt genelindeki alışveriş noktalarında kullanabiliyor. 

 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  Nothing Phone (1) Evofone ile Şimdi Türkiye'de Satışta!

Yoruma kapalı.