Trabzon son dakika 2023

Mastercard’ın yeni Signals raporu yapay zekânın ticarete etkisine ışık tutuyor

Mastercard Signals raporunun son sayısı yayımlandı. Rapor, üretken yapay zekânın bilhassa bankacılık, perakende, turizm üzere dallardaki büyük şirketler ve küçük işletmeler için müşteri etkileşimini güçlendirme, iş operasyonlarının verimliliğini artırma ve yazılım geliştirmeyi destekleme üzere birçok potansiyele sahip olduğunu ortaya koyuyor. Ayrıyeten bu dönüşümün en geç yedi yıl içerisinde tamamlanabileceğinin altını çiziyor.
 

Ödeme sistemi alanında faaliyet gösteren öncü küresel teknoloji şirketi Mastercard, aktüel teknoloji trendlerinin farklı alanlarına ışık tutan Mastercard Signals raporunun yeni sayısını yayınladı. Süratle gelişmeye devam eden, yeni tahlil ve fırsatlar sunan yapay zekâ teknolojisinin son eseri “üretken yapay zekânın” ticaretin geleceğine yönelik potansiyel tesirlerine odaklanan rapor, son periyotta duyurulan öteki teknolojilerin bilakis bu teknolojinin net kullanım alanları sunduğunu ve çabucak her bölümde dönüştürücü bir rol oynayabileceğini ortaya koydu.

Rapora nazaran üretken yapay zekâ, insan sözlerini taklit etme ve insan üretimine misal içerik yaratma konusundaki şaşırtan yeteneği sayesinde son vakitte büyük ilgi görüyor. Raporda üretken yapay zekânın, müşteri etkileşimini güçlendirme, iş operasyonlarının verimliliğini artırma, yazılım geliştirmeyi destekleme ve daha birçok potansiyel yarara sahip olduğuna vurgu yapılıyor. Üretken yapay zekânın bilhassa bankacılık, perakende ve turizm üzere dallardaki hem büyük hem küçük işletmelerin ticari dönüşümünde kıymetli rol oynayacağı da belirtiliyor.

Bu dönüşüm esnasında ayrıyeten, ‘yapay zekâdan yapay zekâya ticaret’ için öbür botları düzenlemek üzere tek bir şahsileştirilmiş yapay zekâ botu kullanan; satın alma, teslimat ve ödemeyi çok az müdahale ile yahut hiç insan müdahalesi olmadan koordine eden yapay zekâ uygulamaları da karşımıza çıkacak. Beş ila yedi yıl içerisinde tamamlanması beklenen bu dönüşümün bilhassa dataya hassas ve kritik dataları işleyen kesimlerde bu entegrasyonu gerçekleştiren kuruluşlara muvaffakiyet getirmesi bekleniyor.

İlginizi Çekebilir;  Setur'dan 30 Ağustos Zafer Bayramı'na özel öneriler

Mastercard raporunda ayrıyeten, aktüel haliyle bile son derece güçlü olan bu teknolojinin insan nezaretiyle gelişimine devam etmesi durumunda inanılmaz fırsatlar vaat ettiğinin de altı çiziliyor. Üretken yapay zekânın inançlı kullanımın, global bir topluluk olarak kolektif aksiyonlara bağlı olduğunun da vurgulandığı raporda, riskler ve zorlukları ele alınarak benimsenirse, teknolojinin ticaret için dünyayı olumlu istikamette etkileyecek bir dönüşüme yol açabileceği de belirtiliyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.