Trabzon son dakika 2023

Metrobüs yolunu kalıcı olarak yenilemeye devam ediyoruz

İBB’nin metrobüs yolunda konforlu seyahat imkanı sunan ‘Beyaz Yol’ uygulamasında Cevizlibağ-Yenibosna ortası tamamlandı. Çizginin Zincirlikuyu-Şehit Mustafa Cambaz ve Beylikdüzü Son Durak-İBB Toplumsal Tesisleri güzergahında yenileme çalışmalarına başlanıyor. Çift istikametli toplam 42 kilometrelik yol sökülerek ‘Beyaz Yol’ ile kaplanacak. Avrupa yakasındaki toplam 58 kilometrelik metrobüs yolu beton materyalle kalıcı olarak yenilenmiş olacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), çevresel tesirlere karşı daha güçlü ve uzun ömürlü Beyaz Yol’ uygulamasının ikinci etabına başlıyor. İBB Yol Bakım ve Altyapı Daire Başkanlığı tarafından hayata geçirilen proje ile metrobüs sınırında 21 yıl boyunca bozulma ve deformasyon olmayacak. Her yıl 2 sefer yapılan bakım çalışmasına gerek duyulmayacak. Bakım maliyetleri ortadan kalkacak. 

 

42 KİLOMETRELİK ‘BEYAZ YOL’ DAHA 

İBB üniteleri iki takım olarak çalışmalarını yürütecek. Bir grup çift taraflı uzunluğu 18,5 kilometre olan Zincirlikuyu- Şehit Mustafa Cambaz ortasındaki 12 durakta çalışma yapacak. İkinci grup de 23,7 kilometrelik Beylikdüzü Son Durak ile İBB Toplumsal Tesisleri ortasındaki 14 duraklı güzergahı yenileyecek.  Toplamda 26 durak ortasındaki 42 kilometrelik alan ‘Beyaz Yol’ ile kaplanacak. İstanbullular tamamlanan birinci etapla birlikte Avrupa yakasındaki toplam 58 kilometrelik metrobüs yolunda sarsıntısız, konforlu biçimde seyahat yapabilecek. 

 

120 GÜNDE TAMAMLANACAK

Duraklar ve duraklar ortasında yapılacak ‘Beton Yol’ uygulaması kapsamında Beylikdüzü Son Durak’ta eski asfaltın sökümüne başlandı. Vardiyalı formda aralıksız halde ilerleyecek çalışmalar 120 günde tamamlanacak. Üretim müddetince metrobüs sınırında kesinti yaşanmayacak. İBB, duyurularla ve tüm üniteleriyle aldığı tedbirlerle İstanbulluların ulaşımda eza yaşamamasını sağlayacak.

Beton dökümünün olduğu istasyon, çalışma güzergahında 36 saat kapalı kalacak. Metrobüs bu istasyonu tek istikamette pas geçecek. Yolcular bir sonraki istasyondan aykırı istikamete fiyatsız biçimde geri dönüş yapabilecek. Bu durum metrobüs içinden anonslarla, istasyonlarda duyurularla yolculara hatırlatılacak. Duraklarda yönlendirme tabelaları olacak.

İlginizi Çekebilir;  Dalaman Alemdar Caddesine Sıcak Asfalt

 

İLK ETAP GEÇEN YIL TAMAMLANDI

İBB grupları geçen yıl 1 Temmuz 2022’de başladığı birinci etabı, gece-gündüz çalışarak Eylül ayına yetiştirdi. Çizginin Yenibosna, Şirinevler, Bahçelievler, İncirli, Merter ve Cevizlibağ durakları ortasındaki asfalt yol söküldü. Çift taraflı olarak toplam 15,6 kilometrelik güzergah, konforlu seyahat imkanına kavuştu.

Avrupa yakasında İBB Toplumsal Tesisleri ile Sefaköy ortasında kalan kısım ile Anadolu yakasındaki metrobüs sınırındaki çalışmalar, 2024 yaz devrinde okulların kapanmasıyla rahatlayan İstanbul trafiğinde yapılacak. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.