Trabzon son dakika 2023

MXGP Academy ilk kez Türkiye’de

Motokros branşında dünya şampiyonalarına sportmen yetiştiren MXGP Akademi, dünyanın en kıymetli yarışları ortasında gösterilen MXGP TÜRKİYE öncesinde Türkiye’de yapıldı.

Dünya Motokros Şampiyonası ile birlikte 2023 yılında 7 farklı ülkede organize edilen MXGP Akademi’nin son kampı Türkiye Motosiklet Federasyonu tarafından Afyonkarahisar’da düzenlendi. 

MXGP Akademi’ye 65 ve 85 cc yarışçıları Mert Akkafa, Emin Hıd, Uluç Taşöz, Aslan Osmanpaşaoğlu, Enes Yıldız, Buyruk Abay, Çağatay Çoklar, Hasan Hüseyin Baş, Çağan Kumbul, Yağız Kaya, Poyraz Bor, Efe Okur, Berat Şenkalaycı, Kerem Yılmaz ve Ali Akkafa katıldı.

MXGP Akademi’de Türkiye Şampiyonalarına katılan başarılı genç motokros şoförlerine, sürüş maharetlerini geliştirme ve FIM Dünya Motokros Şampiyonası’nda profesyonel olarak başarılı olmak için nelere muhtaçlık duyulduğunu öğrenme talihi veriliyor.

 

MXGP AKADEMİ İLE DÜNYA KLASMANINA YENİ SPORTMENLER YETİŞİYOR

Genç yarışçılar, cuma ve cumartesi günleri MXGP Akademi baş eğitmenleri Jan Postema, Martin van Genderen ve Barry Forschelen’den eğitim aldı. Atletler eğitmenlerin nezaretinde sürüş hünerleri bilgilerini arttırarak, dünyanın en âlâ pisti seçilen Afyon Motor Sporları Merkezi’nde pratik yapma imkânı da buldu.

MXGP Akademi’nin ikinci gününde atletler Gebben Van Venroy Yamaha ve Red Bull GASGAS fabrika yarış kadrosu çadırlarını gezip, hem atletlerle tanışma hem de ekipler hakkında bilgi alma bahtına sahip oldu. MXGP kadrolarına lastik takviyesi veren üreticilerdenPirelli’nin standında da lastikler hakkında bilgi verildi. 

Sadece atletlere değil, atlet ailelerinin de katıldığı MXGP Akademisinde sportmenlerin ailelerine yönelik bayrak, güvenlik düzenlemeleri ve şoför eğitimleri ile ilgili bilgilerin yer aldığı detaylı bir brifing verildi. Atletlerin gelişimlerinde en değerli role sahip ailelerin yapması gerekenlerle ilgili görüş alışverişinde bulunuldu. Akıllarındaki sorular MXGP Akademi eğitmenleri tarafından cevaplandı.

 

MXGP ACADEMY 7 PİLOT ÜLKEDE YAPILIYOR

İlginizi Çekebilir;  'Red Bull Doodle Art' Dünya Finali Gerçekleşti

2023 MXGP takviminde 7 ülke motokros sportmeni yetiştirme konusunda pilot ülke seçildi. Portekiz, İspanya, Letonya, Almanya, Çekya, Finlandiya ve Türkiye’de yapılan kamplarla, bu alanda yeteneklerin öne çıkması için ağır eğitimler yapılıyor. Türkiye’de birinci kere yapılan MXGP Akademi’yle gelecek yıllarda motor sporlarının temeli olarak kabul edilen motokrosta dünya klasmanında yarışçıların daha donanımlı olması amaçlanıyor.

MX2 TÜRKİYE yarışında böylelikle Liam Everts kazanırken, Kevin Horgmo ikinci, Jago Geerts ise üçüncü oldu. Liderliğini sürdüren Andrea Adamo 6’ncı sırada bitirmiş oldu.

MX2 Dünya Gençler Motokros Şampiyonluğu’nda KTM’den İtalyan Andrea Adamo 732 puana yükselerek liderliğini korudu. KTM’den Belçikalı Liam Everts 684 puanla ikinciliği, Yamaha’dan Belçikalı Jago Geerts ise 650 puanla üçüncü sırada yer aldı.

Markalar sıralamasında Yamaha 866 puanla başkan, KTM 835 puanla ikinci, Husqvarna ise 795 puanla üçüncü sırada.

Dereceye girenlere mükafatlarını Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı, Afyonkarahisar Belediye Lideri Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar Milletvekilleri İbrahim Yurdunuseven, Hasan Arslan ve Hakan Erdem Olgun, Kayseri Milletvekili Cahit Murat Cıngı, TÜRKSAT Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok verdi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.