Trabzon son dakika 2023

MXGP Türkiye rekorlarla tamamlandı

Dünya motokors tarihinin en kıymetli yarışı olan MXGP’nin şampiyonların yarışı olarak bilinen etabı MXGP TÜRKİYE, birebir vakitte hiç orta vermeden 5 yılda 6 sefer düzenleme başarısı gösteren Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en istikrarlı küresel spor aktifliği olarak tarihe geçti. 

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde yapılan MXGP TÜRKİYE’yi izleme gelenler birebir vakitte yapılan TÜRKİYE MOTOFEST ile birlikte 400.000’i aştı. 180 ülkede yayınlanan MXGP TÜRKİYE’yi 3.5 milyara yakın kişi izledi.

Uluslararası Motosiklet Federasyonu’nun (FIM) en değerli tertipleri ortasında yer alan ve dünyanın en çok izlenen yarışlarından biri olan motokrosun en düzgününü belirleyen Dünya Motokros Şampiyonası (MXGP TÜRKİYE), Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 5 yılda 6’ncı defa Afyonkarahisar’da tamamlandı. Hem pisti hem padok alanı dünyanın en yeterlisi olarak ödül alan Afyonkarahisar Motor Sporları Merkezi’nde yapılan yarışa 23 ülkeden 124 yarışçı katıldı. 

MXGP TÜRKİYE ve TÜRKİYE MotoFest’e 400.000’i aşkın izleyici geldiği açıklandı. 180 ülkede yayınlanan yarış 3.5 milyar kişi tarafından canlı ve sonrasında bant yayınlarıyla izlendi.

Arjantin, İtalya, İsviçre, Portekiz, İspanya, Fransa, Letonya, Almanya, Endonezya, Çekya, Belçika, Finlandiya, İsveç, Hollanda ve İngiltere üzere ülkelerde düzenlenen şampiyona, dünyanın 180 ülkesinde yayınlanıyor ve 3.5 milyar izleyiciye ulaşıyor. 

Türkiye Motosiklet Federasyonu Asbaşkanı Mahmut Nedim Akülke, dönem başında 300-350 bin kişiyi bekledikerini lakin bu sayıyı aştıklarını söyleyerek şöyle devam etti:

“Dünya Motokros Şampiyonasını yerinde izleyen seyirci sayısının katlanması bizim için memnunluk verici. Bu yalnızca bir sportif olay değil. İçinde hem sportif aktiviteleri bulunduran hem gençleri bir ortada tutan yediden yetmişe herkesin içinde bulunduğu bir spor şenliği. Önümüzdeki yıllarda maksadımız 500-600 bin. Beş yılda 5 bin izleyiciden 400 binlere ulaşmak, bir dünya rekoru diyebilirim. Spor turizmi açısından da bence artık üniversitelerde tez yazılacak bir tertip.”

İlginizi Çekebilir;  Sürdürülebilirlik odağında üretmeye devam ediyor

İKİ YARIŞTA ŞAMPİYON AFYON’DA AŞİKÂR OLDU

MXGP TÜRKİYE yarışını Honda yarışçısı Slovak Tim Gajser kazanırken, GASGAS yarışçısı İspanyol Jorge Prado 10’uncu bitirmesine karşın MXGP dünya sıralamasında liderliğini korudu. MX2 TÜRKİYE yarışında KTM’den Belçikalı Liam Everts kazanırken, KTM’den İtalyan Andrea Adamo dünya sıralamasında liderliğini sürdürdü.

MXGP TÜRKİYE’de iki yarışta şampiyon aşikâr oldu. Sezonun son yarışı olan MXWOMEN TÜRKİYE yarışını kazanan Kawasaki’den Yeni Zelandalı Courtney Duncan kazanarak şampiyon oldu. EMX250 Avrupa Motokros Şampiyonası’nda ise Yamaha’dan İtalyan Andrea Bonacorsi bir yarış kalmasına karşın, şampiyonluğunu Afyonkarahisar’da ilan etti

BU YIL TOPLAMDA 10 TÜRK YARIŞÇI 

MXGP’de bu yıl Türkiye ismine Galip Alp Baysan yarıştı ve yarışı 3 puan ile tamamladı. Türkiye’den birinci sefer Dünya Bayanlar Şampiyonası’nda yarışan Irmak Yıldırım ile birlikte bu yıl Selen Tınaz da yarıştı. Selin Tınaz 5, Irmak Yıldırım 2 puanla yarışı bitirdi.

Avrupa Motokros Şampiyonası’nda ise yarışan Cet Yağız Kuzu ve Efe Kemal Hıd 4’er, Ömer Uçum 3, Yiğit Ali Selek ve Beytullah Gurur 2’şer, Mehmet Emin Musaoğlu 1 puan alarak tamamladı. Avrupa’da Mehmet Yiğit Kara da gayret etti. Böylelikle Türkiye ismine 10 yarışcı dünyanın en güzelleriyle podyum uğraşında kıyasıya müsabaka deneyimi elde etti

180 ÜLKE TÜRKİYE’Yİ DAHA YAKINDAN TANIDI

Dünya çapında çok tanınan olan MXGP TÜRKİYE, 7.3 milyar kişinin yaşadığı 180 ülkede 3.5 milyara yakın izleyiciye ulaştı. Dünyaca ünlü motokros yıldızlarının gayret ettiği yarışlar, bu yıl 19 etaptan oluşan MXGP ve MX2, 6 etaptan oluşan MXWOMEN, 10 etaptan oluşan EMX250’de kürsü için ter döküyor. Türkiye ve Afyonkarahisar için eşsiz bir tanıtım fırsatı olan MXGP TÜRKİYE, Türkiye’ye katma kıymet bırakan yüksek düzeyde turistin gelmesine ve onların tavsiyesiyle daha çok kişinin ziyareti manasına geliyor. 

İlginizi Çekebilir;  Kocaeli'nin haltercilerinden 2 gümüş madalya

DESTEK VE SPONSORLARIYLA MXGP TÜRKİYE

TÜRKİYE Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde yapılan MXGP TÜRKİYE, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜRKİYE Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı, Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi, Spor Toto, Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçıları Derneği (SASAD), TÜRKSAT, TRT SPOR, TRT SPOR YILDIZ, Sport in TÜRKİYE ve TSYD’nin takviyeleriyle yapılıyor. Tertip partnerleri ise Anlas, Blue Motor, ECC Tıp, Doğan Trend, İzeltaş, Honda, NG Afyon, Motosiklet Sanayisi Derneği (MOTED), Özerband, Park Afyon, Volta, Wyndham Afyonkarahisar Thermal & Spa, Demirören Medya Kümesi, Misli.com, PowerApp, Yeniletişim, Actamedya, DigitalServices, Anadolu Yapım. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.