Trabzon son dakika 2023

Necip Fazıl Kısakürek’in hayatı ve eserleri konuşuldu

Son yüz yılda yetişen büyük şairlerden Necip Fazıl Kısakürek’in yapıtları ve hayatı Osmangazi Belediyesi’nin katkılarıyla Uludağ Üniversitesi’nde düzenlenen sempozyumla anlatıldı.

Osmangazi Belediyesi, Uludağ Üniversitesi ve Türkiye Muharrirler Birliği Bursa Şubesi tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘2. Bursa Sezai Karakoç Edebiyat ve Şiir Günleri’ çerçevesinde “Ruh poyrazında bir deha Necip Fazıl Kısakürek” temalı sempozyumun birinci oturumu Uludağ Üniversitesi Mete Cengiz Salonu’nda gerçekleşti. Yaşantısı, kişiliği, görüşleri ve yapıtlarıyla Türk Edebiyat ve fikir dünyasına damga vuran Necip Fazıl Kısakürek, vefatının 40’ıncı yılında düzenlenen sempozyumun birinci oturumunda Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, Prof. Dr. Feridun Yılmaz, D. Mehmet Doğan, Metin Önal Mengüşoğlu, Ali Hazım Günvar, Prof. Dr. Turan Karataş, Prof. Dr. Nesrin Karaca, Cem Yavuz, Ali Sali, Habil Sağlam ve Asım Öz, ünlü düşünür Necip Fazıl Kısakürek’in yapıtlarını ve hayatını anlattı.

Düzenlenen programa Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ferudun Yılmaz, Türkiye Müellifler Birliği Bursa Şubesi Lideri Mustafa Baki Efe, Müellifler Birliği Onursal Lideri Mehmet Doğan, Türkiye Muharrirler Birliği Genel Lideri Ankara Toplumsal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, belediye lider yardımcıları, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

 

“Biz edebiyat ve şiire değer veriyoruz”

Programda konuşan Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar, “Osmangazi Belediyemiz şehircilik, kentsel dönüşüm ve tarihi mirasa sahip çıkma noktasında çok kıymetli faaliyetleri ve yapıtları var. Osmangazi Belediyesi Türkiye’nin en büyük belediyelerinden bir tanesi ve her istikametiyle güçlü uygun eserler ortaya çıkartıyor. Yapılan fiziki yapıların içerisine kendi kültür, edebiyat ve şiirimizi koyamıyorsak eza olur. Biz kendi edebiyat ve şiirlerimizi irdeleyip okuyarak geleceğe aktarırsak kendi kültürümüzü bulmuş olacağız. Biz edebiyat ve şiire kıymet veriyoruz. Osmangazi Belediyesi’nin 160’ın üzerinde basılı yapıtı var. Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müsabakasını 22 yıldır aralıksız yapıyoruz. Her yıl bir eser ortaya çıkıyor. Mevlana Şiir Yarışını 13 yıldır organize ediyoruz. Sezai Karakoç Edebiyat ve Şiir Günleri de inşallah kesintisiz bir halde ileriye gerçek devam eder. Bizim pek çok kütüphanemiz var ve yenilerini inşa ediyoruz. Tarihi yerleri kütüphane olarak açıyoruz. Bursa’nın en büyük projelerinden biri olan Osmangazi Meydanı’nda da millet kütüphanesi hizmete açacağız” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Emrah Erkoç'tan tüyler ürperten film: 'Dabbetü'l-Arz: Kıyamet'

Osmangazi Belediyesi’nin kültürel alanda her vakit öncü bir belediye olduğu belirten Türkiye Müellifler Birliği Bursa Şubesi Lideri Mustafa Baki Efe de, “Osmangazi Belediye Liderimiz Mustafa Dündar, 3 periyottur Bursa’da kentin mimari alt ve üst yapı öteki mevzularda çalışırken kültürel sorunlarda de her vakit öncü olduğunu biliyoruz. Türkiye Muharrirler Birliği olarak 13 yıldır Seyid Adap Kültür Merkezinde faaliyetlerimize devam ediyoruz. Ben liderimize ayrıyeten teşekkür ediyorum. Üstat Necip Fazıl Kısakürek üzerine birçok eser, makale yazıldı ve tezler yazıldı. Yaptığımız sempozyumda hayatıyla ilgili yeni bir şey söylenmeyecek ve ya söylenecek bu büyükleri anmak bile bizim için çok değerlidir. Bursa’nın her köşesi şiir ve şairlerle dolu bir şehir” halinde konuştu.

Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ferudun Yılmaz ise bu tertibin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ettiğini belirterek, “Bu toplantıda 2 tane büyük ismimizi anmak ve yapıtlarını hatırlamak için bir ortaya geldik. Necip Fazıl Kısakürek ve Sezai Karakoç, bu ülkede bu dünyaya ve lisana doğmuş olan bizlerin kendi var oluşunu manalandıran adımlarda bu 2 pahalı isimle karşılaşmayanımız herhalde yoktur. Ben bu iki ismi yan yana getirdiği için Türkiye Müellifler Birliği ve Osmangazi Belediyesi’ne çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.