Trabzon son dakika 2023

Ormanya Kuş Halkalama İstasyonu kuruldu

Ormanya’daki kuş tiplerinin belirlenmesi, göç rotaları ve davranışlarının incelenmesi hedefiyle kurulan kuş halkalama istasyonu çalışmalarına başladı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Ormanya Doğal Ömür Parkında göçmen kuş cinslerinin göç rotaları, davranışları, kışlama alanları, göç vakti ve stratejilerinin belirlenmesi hedefiyle kuş halkalama istasyonunu kuruldu. İstanbul Üniversitesi Öğr. Gör. Ergün Bacak ve Samsun 19 Mayıs Üniversitesi’nden Cemal Özsemir nezaretinde gerçekleşen halkalama ve müşahede çalışmaları dört mevsim devam edecek. Kuşların biyolojisi, ekolojisi, davranışı ve üreme verimliliği üzere bahislerin ele alındığı proje birinci etapta bir yıl boyunca devam edecek. Birinci 7 günde 21 farklı cinsten 100’ün üzerinde kuş halkalanarak kayıt altına alındı.

ULUSLARARASI SİSTEME KAYIT

Ormanya’nın farklı kısımlarına kurulan 27 halkalama noktası veteriner doktor, biyolog ve araştırma görevlileriyle birlikte nizamlı olarak denetim ediliyor. Özel halkalarla kayıt altına alınan çeşitler, memleketler arası sistemde yer alan ve dünyanın öbür bölgelerinde de bulunan halkalama istasyonuna yolları düştüğünde halka numarasına bakılarak hangi tarihte hangi istasyonda halkalandığı, bilgileri ve göç rotası belirlenmiş oluyor.

DOĞA OKULU EĞİTİMLERİ DE VERİLECEK

Ormanya’daki kuş halkalama istasyonunda çalışmalar devam ederken belirlenen günlerde öncelikle çocuklar ve gençler olmak üzere kuş tipleri tanıtılacak, göç kıssaları anlatılıp, biyoçeşitlilikteki ehemmiyeti vurgulanacak.

YABAN HASTANESİNDEKİ VAKALAR

Ormanya Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezinde tedavi gören ve rehabilitasyonu devam kuş tipleri de halkalanıp, rehabilitasyon sonrası süreçlerinin takip edilmesi hedefleniyor. Veteriner doktor ve biyologların vazife yaptığı Yaban Hastanesinde su kuşları, yırtıcılar ve bir çok göçmen kuş cinsine tedavi ve rehabilitasyon hizmeti veriliyor.

KUŞ HALKALAMA İSTASYONU NEDİR?

Kuş halkalama istasyonları göçmen kuş cinslerinin göç rotaları, davranışları, kışlama alanları, göç vakti ve stratejilerinin belirlenmesi emeliyle bilhassa ilkbahar ve sonbahar göç devirlerinde gerçekleştirilen araştırma merkezleridir.

İlginizi Çekebilir;  Konya Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi Başkanlığı'nı Devralan Kilci ve Önceki Başkan Tekin Başkan Altay'ı Ziyaret Etti

Elde edilen datalar ile ornitoloji bilimine sağladığı katkı dışında iklim değişikliğine kadar pek çok mevzuda bilimsel bilgi elde edilmektedir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.