Trabzon son dakika 2023

Patron dolandırıcılığını önlemenin 8 yolu

Fidye yazılımlarından neredeyse 80 kat daha fazla kayba neden olan ve milyon dolarları aşan ziyanlara neden olan, işveren dolandırıcılığı olarak da bilinen iş e-postalarının ele geçirilmesi (BEC) hücumları, şirketler için süratlice büyüyen ve en riskli hücum tekniklerinden biri olmaya devam ediyor. Yakın vakitte yapılan bir araştırma, BEC hücumlarının 2022 yılında neredeyse iki katına çıktığını ve bu hücumlarda çalınan ölçünün da artarak ortalam 50.000 dolara ulaştığını gösteriyor. Bu ataklara karşı korunmak, büyüklüğü ne olursa olsun bir şirketin bütünlüğünü ve prestijini muhafazanın yanı sıra finansal varlıkları ve bireylerin mahremiyetini korumak için de hayli değer arz ediyor. Bütünleşik siber güvenlik alanında global bir başkan olan WatchGuard, şirketlere BEC akınlarını önlemenin 8 temel yolunu sıralıyor.

Patron dolandırıcılığı olarak da bilinen iş e-postalarının ele geçirilmesi (BEC) atakları, saldırganların rastgele bir şirketi, çalışanlarını, müşterilerini yahut iş ortaklarını dolandırmak için şirket çalışanına ilişkin e-posta hesabını ele geçirdiği yahut taklit ettiği bir hücum halinde gerçekleşiyor. Beşerler sık e-posta aldıkları birinin e-posta adresine güvenme eğiliminde olduklarından her seferinde e-postanın doğruluğu denetim edilmeyebiliyor. Saldırganlar bu inançtan faydalanarak ekseriyetle şirket içindeki kıymetli durumda bulunan birinin hesabını taklit ederek gayesinin, yani kurbanın kendi hesabına para göndermesini sağlamaya çalışıyor. Bu hücumların en yaygın kurbanları çoklukla memleketler arası para transferi yapan şirketleri oluyor.

Saldırıyı planlamak için şirket ağına sızarak bilgi toplaması gereken saldırganlar spam e-postalar, oltalama yahut ziyanlı yazılımlar içeren birkaç farklı taktiği bir ortada kullanıyor. Saldırganların, şirket ağına sızdıktan sonra şirketin iş hacmi hakkında bilgi sahibi olabilmek için yakalanmadan muhakkak bir mühlet sistem içerisinde kalmaları gerekiyor. Bu mühlet içerisinde çalışanların davranışlarından iş ortaklarına, faturalama süreçlerinden yöneticilerin çalışma saatlerine kadar tüm datalar toplanabiliyor. Bunun önlenmesi için hem teknik hem de insani güvenlik açıklarını ele alan kapsamlı bir strateji, diğer bir deyişle katmanlı güvenlik tahlillerini bir ortaya getiren bütünleşik bir güvenlik platformu oluşturmak ehemmiyet kazanıyor. Bunun yanı sıra çalışanları BEC hücumlarında kullanılan taktikler ve bunların nasıl fark edileceği konusunda eğitmek hayati bir rol oynuyor. Bütünleşik siber güvenlik alanında global bir önder olan WatchGuard, şirketler için BEC taarruzlarını önlemenin 8 temel yolunu sıralıyor.

İlginizi Çekebilir;  Kingston COMPUTEX 2023'e Non-Binary DDR5 Bellek ve XS1000 Harici SSD ile Dönüyor

 

1. BEC ataklarına özel olarak odaklanın. BEC akınlarının kendi CIS denetimleri mevcut değildir, bu nedenle bilhassa banka hesaplarının güncellenmesi ile ilgili süreçler kelam konusu olduğunda bu hücumlara çok dikkat etmek gerekiyor. Bunun için bir hesap dökümü oluşturulmalı, faal olmayan hesaplar devre dışı bırakılmalı ve erişim süreçleri ile erişim iptal planları oluşturulması gerekiyor. 

2. Farkındalık ve eğitim alınmasını sağlayın. Kullanıcıların BEC ataklarında kullanılan taktikler hakkında tertipli eğitim alması, kuşkulu e-posta adresleri yahut olağandışı talepler üzere ikaz işaretlerini ayırt etmeyi öğrenmesi büyük kıymet arz ediyor.

3. Kimlik doğrulaması yapın. Bu akınlar genellikle saldırganın, kullanıcıyı düzmece bir oturum açma sayfasına yönlendiren kimlik avı e-postasıyla başlıyor. Bu nedenle bilhassa finansal süreçlerde yahut hassas bilgi taleplerinde e-posta gönderenlerin kimliğini doğrulamak büyük ehemmiyet taşıyor. Ayrıyeten, MFA kullanmak, bir e-posta hesabına erişmek ve bir BEC dolandırıcılığı gerçekleştirmek için çalınan kimlik bilgilerini kullanan bir siber hatalının tehdit riskini düşürüyor

4. Güçlü güvenlik siyasetleri uygulayın. Kuruluşların finansal süreçleri yahut saklı bilgilere erişimini doğrulamak ve yetkilendirmek için açık siyasetler ve prosedürler uygulaması gerekiyor. Burada yetki hudutlarının belirlenmesi, onay süreçleri ve ödeme bilgilerindeki değişikliklerin doğrulanması büyük kıymet taşıyor.

5. URL’leri ve ekleri denetim edin. Kullanıcıların e-postalardaki irtibatlara tıklamadan yahut ekleri açmadan evvel bunların gerçekliğini ve güvenliğini doğruluyor olmaları gerekiyor. Bu, URL’leri doğrulamayı, ekleri makus hedefli yazılımlara karşı taramak için güvenlik araçlarını kullanmayı ve güvenilmeyen kaynaklardan evrak indirmekten kaçınmayı içeriyor.

6. Sistemleri ve yazılımları aktüel tutun. Bilinen yazılım açıklarından faydalanmak siber hatalılar için birinci erişim yöntemleriden biri olduğundan BEC taarruzlarına karşı korunmak için güvenlik sağlamaya yardımcı   sistemleri şimdiki tutmak büyük değer arz ediyor. Mart 2021’de Microsoft, cürüm kümelerinin binlerce kuruluşta bu kusurlardan etkin olarak yararlanmasının akabinde dört ProxyLogon teknolojisi güvenlik açığı için acil durum uyarısı yayınladı. Bu tedbirin uygulanması, bir BEC saldırısının kurbanı olma riskini kıymetli ölçüde azaltıp kuruluşun datalarının bütünlüğünü ve kapalılığını muhafazayı sağlıyor. 

İlginizi Çekebilir;  Büyük Almatı Çevre Yolu Tamamlandı

7. İzleme ve sapmaları tespit edin.  Güvenlik gruplarının e-postalardaki olağandışı kalıpları yahut kuşkulu davranışları belirleyebilecek, izleme ve sapmaları tespit edebilecek tahlilleri uygulaması gerekiyor. Bu durum aktiflik kayıtlarının incelenmesini, irtibat kalıplarındaki değişikliklerin tespit edilmesini ve BEC ataklarını belirlemek için yapay zeka araçlarının kullanılması gerektiğini gösteriyor.

8. Görüş boşluklarından kaçınınBirbirinden farklı eserlerin kullanılması görünürlükte ve münasebetiyle güvenlikte boşluk oluşmasına sebebiyet veriyor. Tam görünürlük elde etmek ve böylelikle BEC taarruzlarını önlemek için entegre bir halde çalışan güvenlik tahlillerine sahip olmak büyük değer taşıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.