Trabzon son dakika 2023

Polat’ın macaristan projesi şimdi leed sertifikalı

POLAT’IN İLK MACARİSTAN PROJESİ ŞİMDİ LEED SERTİFİKALI

 

Türkiye’de ve globalde, gayrimenkul ve güç dallarının öncü oyunculardan biri olan Polat’ın 65 yılı aşkın deneyimi ile Budapeşte’de hayata geçirdiği Duna Pearl projesi, ABD Yeşil Bina Kurulu USGBC tarafından Altın LEED sertifikasına layık görüldü.

 

Polat Holding’in birinci yurtdışı projesi olan ve geçtiğimiz aylarda sakinleri ile buluşan ‘Tuna’nın İncisi’ olarak da anılan Duna Pearl Projesi, ABD Yeşil Bina Kurulu USGBC tarafından verilen ve en saygın uluslararası sanayi standartlarından olan  LEED Güç Sertifika Sistemi’ nde altın sertifikaya layık görüldü. ABD merkezli LEED (Enerji ve Etraf Dizaynında Liderlik) Serfikası, dünya genelinde en yaygın kullanılan yeşil bina derecelendirme sistemi olup, büyük bina komplekslerinin güç tahlillerini, çağdaşlığını ve inşaat kalitesini ödüllendirmektedir. 

 

Duna Pearl’ün Altın LEED Sertifikası ile ödüllendirilmesi konusunda konuşan Polat Gayrimenkul İcradan Sorumlu İdare Şurası Üyesi Kaan Yücel, konu ile ilgili şunları söyledi; “Altın LEED Sertifikası, projelerin LEED kriterleri çerçevesinde bina kompleksi olarak en aktüel ihtiyaçları karşıladığını, sağlıklı bir çevreyi garanti altına alıp, güç tasarrufunu destekleyecek biçimde   tasarlandığını ve işletildiğini göstermektedir.

Duna Pearl projemiz de bu çerçevede hem Avrupa Birliği bina yönetmeliklerine uygun olarak en az yüzde 20 yenilenebilir güç kullanması, hava ısısından sıcak su üreten son teknoloji bir ısı pompası sistemi dahil olmak üzere çeşitli soğutma ve ısıtma tahlillerine sahip olması hem de bulunduğu bölgeye sürdürebilirlik manasında kattığı bedel ile bu sertifikaya layık görüldü. Duna Pearl’ün inşaatı sırasında, etraf yolları yenileyip kaldırımları onardık, yeni park alanları oluşturduk ve mahalle sakinlerine ve ziyaretçilere yönelik yeşil alanlar oluşturduk. Yani aslında bu sertifikayı almamızda yalnızca mimari ve mekanik tahliller değil, bunun yanında , mahallenin etrafının yeşillendirilmesi ve etraftaki ömür kalitesine sunduğumuz yarar da kıymetlendirme sırasında kıymetli bir rol oynadı.’’

 

İlginizi Çekebilir;  Türkiye'nin ilk yeşil halka arzı olan Galata Wind, ilk sürdürülebilirlik raporunu yayınladı

Polat’ın birinci Budapeşte projesi olan Duna Pearl’ün layık bulunduğu, sürdürülebilir ve yenilikçi binalardan oluşan seçkin projelerin sahip olduğu LEED Sertifikası, dünya genelinde kabul görüyor. Çevresel ve toplumsal açıdan hayat kalitesini artırmayı destekleyen USGBC’nin listesinde bugün yaklaşık 190 ülkede 105.000’den fazla LEED sertifikalı bina bulunuyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.