Trabzon son dakika 2023

Prof. Dr. Osman Can Ünver, Birleşmiş Milletler Göçmen İşçiler Komitesi üyeliğine seçildi

İstinye Üniversitesi (İSÜ) İktisadi, İdari ve Toplumsal Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Osman Can Ünver, Birleşmiş Milletler Tüm Göçmen Personellerin ve Aile Fertlerinin Haklarının Korunması Komitesi üyeliğine seçildi. Üçüncü sefer komite üyeliğine seçilen Ünver, göçmen çalışanların ve aile fertlerinin hayat şartlarını düzgünleştirmek, insan haklarını korumak ve adil bir göç siyaseti oluşturmak için Türkiye ismine çalışmalara katılacak.

 

Birleşmiş Milletler (BM) Tüm Göçmen Çalışanların ve Aile Fertlerinin Haklarının Korunması Komitesi’nin 2024-2027 döneminde misyon yapacak üyelerinin belirlendiği seçimlerde İstinye Üniversitesi (İSÜ) İktisadi, İdari ve Toplumsal Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Osman Can Ünver, tekrar komite üyeliğine seçildi. Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen ve 2024-2027 dönemi için komite üyelerinin belirlendiği seçimler konusunda Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Prof. Dr. Ünver’in Mukaveleye Taraf Ülkelerin 11. Toplantısı seçimlerinde Türkiye adayı olduğu ve üçüncü defa komite üyeliğine seçildiği duyuruldu. Daha önce 2016-2019 ve 2020-2023 dönemlerinde komite üyesi olarak misyon yapan Prof. Dr. Ünver, 2018-2019’da Komite Lider Yardımcılığı ve 2019-2022’de Komite Başkanlığı misyonlarını üstlendi.  

Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında diasporada yüksek sayıda göçmen personeli olan ve birebir vakitte çok sayıda yabancı işgücüne mesken sahipliği yapan Türkiye’nin, göçmenlerin ve mültecilerin problemlerine kalıcı tahliller bulunması tarafında gayret harcamakta olduğu ve Türkiye’nin, 2018 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda kabul edilen ve içeriğinde göçmen çalışanlara ait atıfların da bulunduğu Global Göç Mutabakatının müzakerelerinde faal rol oynayarak, kıymetli katkı sağladığı da vurgulandı.

 

Türkiye adil bir göç siyaseti oluşturmak için gayret sarf ediyor

Türkiye’nin BM nezdinde büyük değer verdiği bahisler ortasında, Tüm Göçmen Emekçilerin ve Aile Fertlerinin Haklarının Korunması Komitesi’nin çalışmalarının aktif bir formda yürütülmesi ve memleketler arası mukavelenin adil ve eksiksiz bir formda uygulanması yer alıyor. Türkiye, göçmen personellerin ve aile fertlerinin haklarının korunması konusunda hassas bir yaklaşım benimsiyor ve bu alandaki milletlerarası normların takipçisi olmayı hedefliyor. Kelam konusu komiteyle iş birliği yaparak, göçmen personellerin ve aile fertlerinin hayat şartlarını düzgünleştirmek, insan haklarını korumak ve adil bir göç siyaseti oluşturmak için gayret sarf ediyor. 2018 yılında Birleşmiş Milletler Genel Şurası’nda kabul edilen ve göçmen emekçilere ait atıflar içeren Global Göç Mutabakatı’nın müzakerelerinde etkin bir rol oynayarak değerli katkılar sağlayan Türkiye, Birleşmiş Milletler üyesi tüm ülkelerin Tüm Göçmen Emekçiler ve Aile Fertlerinin Haklarının Korunması Memleketler arası Sözleşmesi’ne taraf olmasına büyük ehemmiyet veriyor.

İlginizi Çekebilir;  Geleceğe Hazırlar Podcast Serisinin Sekizinci Bölümünde "Yeni Nesil Çiftçilik" Konuşuldu

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.