Trabzon son dakika 2023

Romantik dolandırıcılara dikkat

2022 yılında aşk dolandırıcılığının maliyeti ABD’de 1,3 milyar dolara ulaştı

Dolandırıcıların para ya da fotoğraf isteme usulü  geçmişte kaldı. Romantik dolandırıcılık sistemleri gelişti. Dijital güvenlik şirketi ESET sevgililer günü öncesinde ihtarlarda bulundu, dikkat edilmesi gerekenleri paylaştı.

 

Mesajlaşma uygulamalarını kullanan kişi sayısı 2023 yılında 3,3 milyarı aştı. En çok kullanılan uygulamalar ortasında WhatsApp, Facebook Messenger ve WeChat geliyor. 

Dolandırıcılar bu platformlara para ya da data aşkıyla bakıyor. İletileşme uygulamaları başka tehditlerin yanı sıra hem kimlik avı hem de çevrimiçi aşk dolandırıcılığı için bir platform haline dönüşüyor. 2019’dan 2022’ye kadar ABD Federal Ticaret Kurulu’na  bildirilen aşk dolandırıcılığına atfedilen kayıp ölçüsü 493 milyon dolardan 1,3 milyar dolara yükseldi. Toplumsal ağlar ve iletileşme uygulamaları, 2022’de bir aşk dolandırıcılığı nedeniyle para kaybettiğini söyleyenlerin yüzde 59’u için birinci bağlantı platformuydu.  

 

Dolandırıcılık metotları değişiyor

Genel dijital güvenlik farkındalığının artmasıyla birlikte dolandırıcıların taktikleri de değişiyor. İrtibat kurdukları bireylere  bir riskli cümle gönderiyorlar: “Hadi gidip öbür bir yerde sohbet edelim.” Çoklukla kurban, üçüncü taraf uygulama mağazalarında yahut web sitelerinde sunulan yeni ve bilinmeyen bir uygulamaya yönlendirilir. Bu sayede kullanıcıdan akıllı telefondaki özel dataları okuyabilen casus araçları indirmesini sağlar. Bu üzere durumlarda en güçlü silah art planda çalışan uygulamanın kuşkulu faaliyetlerini tespit edebilecek sağlam bir siber güvenlik tahliline sahip olmaktır.

 

Romantik bağ dolandırıcılıkları nasıl çalışıyor?

Dolandırıcılar, arkadaşlık sitelerinde uydurma kimliklere bürünür. Yalnız bireylerle arkadaş olarak, bu şahıslarla yakın bir ilgi kurar ve bu bireylere evlilik teklifinde bile bulunabilirler. Lakin kısa müddet sonra para yahut kullanabilecekleri yeni bir banka hesabı açmanızı isteyebilirler. Dolandırıcılıklarını ilerletmek için bu hesapları kullanır ve romantik münasebet kurbanını bir para kuryesine dönüştürürler.

İlginizi Çekebilir;  Monster x GeForce RTX Mağaza Buluşmaları başlıyor!

 

Romantizm dolandırıcılığının kırmızı bayrakları

Buluşmadan kaçınmak için mazeretler uydurmak: Dolandırıcı, tekraren bunu yapmaya istekli olduğunu belirtmesine karşın yüz yüze görüşmekten kaçınacaktır. 

İşler çok süratli ilerliyor: Yeni “partneriniz” yalnızca birkaç gündür sohbet ediyor olmanıza karşın derin bir ilgi/şefkat ve tahminen de yakınlık dileği tabir edecektir. 

Para istemek: Romantik dolandırıcılar çoklukla neden bir an evvel paraya gereksinim duyduklarına dair yürek parçalayıcı bir öyküyle gelirler. Ayrıyeten borçlarını faiziyle ödeyebilecek lakin “şu anda fonlarına erişemeyen” varlıklı beşerler olarak da poz verebilirler.  

Güvenli bağlantıdan ayrılmak: Dolandırıcı, direkt bağlantı kurmak için bir arkadaşlık hizmetinden yahut toplumsal medya sitesinden ayrılmayı isteyebilir. Sadece katı uygulama inceleme siyasetlerine sahip emniyetli uygulama mağazalarını kullandığınızda dolandırılma ihtimaliniz de süratle azalacaktır. 

 

Akıllı telefonunuzda güvenlik yazılımı olsun

Kötü gayeli bir uygulama indirmiş olmanız durumunda, telefonunuzda güçlü bir antivirüs yazılımı bulundurmanız âlâ olacaktır. Bu, bilhassa uygulamanın büsbütün fonksiyonel olduğu ve rastgele bir bariz kırmızı bayrak göstermediği durumlarda faydalı olabilir. ESET Mobile Security (EMS), yükleme gerçekleşmeden evvel bile indirme süreci sırasında tehditleri algılayabilir ve engelleyebilir. Bu, tehdidin kullanıcıya asla ulaşmayacağı manasına gelir. EMS, var olan uygulamaları taramak için de kullanılabilir. Kullanıcıya indirme klasörlerindeki tüm belgeleri açıldığında, oluşturulduğunda yahut çalıştırıldığında makûs emelli kodlara karşı tarayan gerçek vakitli belge sistemi muhafazası sağlar.   Makus hedefli bir uygulamayı çalıştırma yahut indirme durumunda kullanıcıları makûs gayeli kodun tespit edildiği konusunda uyarır. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.