Trabzon son dakika 2023

Rosatom, Macaristan’daki Paks II NGS’nin Yeni Güç Ünitelerinin İnşaatında İlk Aşamaya Başladı

Genel yükleniciliğini Rusya Devlet Nükleer Güç Kuruluşu Rosatom’un Mühendislik Ünitesi ASE A.Ş’nin yaptığı Macaristan’daki Paks II Nükleer Güç Santrali’nde (NGS)  yeni ünitelerin inşaatının birinci basamağına başlandı.

Su izolasyonu olan birinci etap, Macaristan Atom Gücü Kurumu (HAEA) tarafından verilen lisanslara sıkı sıkıya bağlı kalınarak yürütülüyor. Su izolasyonu ve toprak stabilizasyonunun akabinde, hafriyat çalışmaları ve temel döşemenin inşası için hazırlıklar başlayacak.

Sovyet dizaynına nazaran inşa edilen Paks NGS’de halihazırda VVER-440 tipi reaktörlere sahip dört güç ünitesi faaliyet gösteriyor. Santral, Macaristan’da elektriğin %50’sinden fazlasını üretiyor. Paks II NGS projesi, 14 Ocak 2014 tarihinde imzalanan Rus-Macar hükümetler ortası muahedesi ve yeni NGS’nin inşasına yönelik üç temel kontrat uyarınca hayata geçiriliyor.

Paks II NGS’nin inşası için ana lisans Macar düzenleyici kurum tarafından Ağustos 2022’de verildi. İki VVER-1200 3+ kuşak reaktöre sahip Paks II NGS anahtar teslimi olarak inşa edilecek. Bu tip reaktöre sahip bir güç ünitesine Avrupa Birliği’nde birinci kere inşaat ruhsatı verildi. İnşaat lisansının alınması, yeni ünitelerin Macaristan ve Avrupa güvenlik standartlarına uygun olduğunu teyit ediyor. Paks II NGS’nin 5’inci ve 6’ncı güç üniteleri 60 yıllık kullanım ömrüne sahip.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  Bayer ve Yga'nın bilimle buluş projesi'nde hayata geçirilicek projeler belli oldu 

Yoruma kapalı.