Trabzon son dakika 2023

“Rusya- İslam Dünyası: Kazanforum 2023” 16. Uluslararası Ekonomi Forumu Kazan’da Düzenlendi

Rosatom Orta Doğu ve Kuzey Afrika Yöneticisi ve Bölge Lider Yardımcısı Alexander Voronkov: “Nükleer güç, ekolojik olması, güç üretmesi ve ekonomik yararları bakımından benzersiz”

“Akkuyu NGS, tek başına ülkenin elektrik muhtaçlığının yaklaşık %10’unu karşılayacak ve atmosfere salınan karbondioksit ölçüsünü yılda yaklaşık 18 milyon ton azaltacak”

Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin başşehri Kazan’da “Rusya-İslam Dünyası: Kazan Forum 2023” başlıklı 16. Memleketler arası İktisat Forumu düzenlendi.  

2009 yılında başlayan ve Rusya ve İslam İş Birliği Teşkilatı ortasında ticari, ekonomik, bilimsel, teknik, toplumsal ve kültürel bağlantıların güçlendirilmesi için tesirli bir platform haline gelen foruma bu yıl 80 ülke katıldı. Forum kapsamında 130 mutabakat ve mutabakat zaptı imzalandı.

Forumun iş programında faal rol alan Rusya Devlet Nükleer Güç Kuruluşu Rosatom’un Orta Doğu ve Kuzey Afrika Yöneticisi ve Bölge Lider Yardımcısı Alexander Voronkov, iklim değişikliği ve Rusya ile Mısır ortasındaki iş birliğinin ele alındığı yuvarlak masa toplantılarına katıldı.

“İklim Sürdürülebilirliği: Rusya ve İslam İş birliği Teşkilatı Diyaloğu” başlıklı yuvarlak masa toplantısında konuşma yapan Alexander Voronkov, güç piyasasında ortaya çıkan dalgalanma eğiliminde, yatırım ve insanların refah seviyesi riskinin yüksek olduğunu vurguladı. Voronkov, bu nedenle, düşük karbonlu tahlillere dayalı güç kaynaklarının çeşitlendirilmesinin her ülke için son derece değerli olduğuna dikkati çekti.

Ekonomik, endüstriyel, toplumsal ve hatta siyasi kesimlerde sürdürülebilir kalkınmanın, iklim açısından nötr, 7/24 kullanılabilir ve öngörülebilir düşük karbonlu kaynakların istikrarlı bir halde bir ortaya getirilmesine bağlı olduğunu belirten Voronkov, “Nükleer gücün benzersizliği elbette ekolojik olması, güç üretmesi ve ekonomik yararlarından kaynaklanmaktadır. Nükleer güç santralleri hava şartlarından bağımsız olarak öngörülebilir fiyatlarla muteber baz yük elektriği üretmekte ve güç dalına istikrar getirmektedir” dedi.  Voronkov, nükleer gücün global düşük karbonlu elektrik üretimine %25’in üzerinde katkı sağladığını ve dünyanın en büyük ikinci düşük karbonlu güç kaynağı olduğunu da kelamlarına ekledi.

İlginizi Çekebilir;  A101 Ekim Ayını Hesaplı Teknolojik Ürünlerle Karşılıyor

Rosatom’un Orta Doğu ve Kuzey Afrika Yöneticisi ve Bölge Lider Yardımcısı Alexander Voronkov, Mersin’de inşası devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ne (NGS) ait olarak ise şunları söyledi: “Türkiye’de VVER-1200 tipi reaktörlerle donatılmış dört güç ünitesine sahip Akkuyu NGS, tek başına ülkenin elektrik gereksiniminin yaklaşık %10’unu karşılayacak ve atmosfere salınan karbondioksit ölçüsünü yılda yaklaşık 18 milyon ton azaltacaktır. Bu da neredeyse yılda 10 milyon arabanın atmosfere saldığı emisyona muadildir. Nükleer santraller güce yönelik yararlarının yanı sıra bölgelerin ekonomik ve toplumsal altyapısı için de değerli bir itici güçtür. Örneğin, santraldeki bir işyeri, ilgili sanayilerde ve altyapıda on yeni işin yaratılması için gerekli şartları sağlamakta, bölgenin kalkınmasını hızlandırmakta ve ülkenin Gayrı Safi Yurtiçi Hasıla’sının yanı sıra teknoloji, eğitim ve bilimin gelişmesine kıymetli ölçüde katkıda bulunmaktadır.”

Dünya esnekliğe gereksinim duydukça, küçük modüler nükleer reaktörler geliştirilerek nükleer gücün daha erişilebilir hale getirildiğine dikkati çeken Voronkov, “En yeni su basınçlı RITM-200 güç ünitemizi küçük NGS’lerin amiral gemisi olarak kullanıyoruz. Bu reaktörler, Rus nükleer buzkıran filosunun onlarca yıldır Kuzey Kutup şartlarıyla test edilen 50 yılı aşkın tecrübesinden faydalanmaktadır. Böylesine çağdaş ve referans bir teknolojiye yalnızca Rusya sahiptir. Büyük Rus bilim adamı Lomonosov’un ismini taşıyan (Akademik Lomonosov) tek yüzer nükleer güç santralini 2020 yılında devreye alarak, deniz ve kara yoluyla ulaşılamayan, elektrik şebekelerinden uzak bölgelerde yüzer güç ünitelerinin kullanılmasının eşsiz imkanlarını ortaya koyduk. Rosatom ayrıyeten Rusya’nın kuzeyindeki bir maden tesisinin çalışmasını desteklemek için modernize edilmiş dört yüzer güç ünitesi de tedarik edecek. RITM-200 tipi güç ünitelerinin her biri en az 106 MW konseyi güce sahip olacak. Karaya gelince; Yakutistan’da RITM-200 reaktörlerine dayalı bir kara projesini uygulamaya başladık” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Feyzullah Kıyıklık Engelliler Sarayı birçok ülke için 'rol model' oldu

Voronkov, ülkelerin dört düşük karbonlu güç kaynağına (rüzgâr, su, güneş ve atom) dayalı dirençli bir güç karışımı oluşturabilmesi için “yeşil dörtlü” olarak isimlendirilen kavramın incelenmesi gerektiğini de belirtti.

Nükleer gücün, hava şartlarından bağımsız olarak emniyetli bir temel yük elektrik kaynağı sağladığının altını çizen Voronkov, “Böylelikle tek bir elektrik kaynağı seçmeye gerek yok. Lakin değerli olan her ülkenin muhtaçlıkları için en uygun kombinasyonu bulmaktır” dedi.

İklim değişikliği, ülkelerin kalkınmasını birçok istikametten etkileyen global bir sorun. Bu nedenle, iklim değişikliğinin azaltılmasına yönelik tesirli siyasetlerin benimsenmesi ve projelerin uygulanması büyük değer taşıyor. Net sıfır amacına ulaşma meselesini çözmek için belediyeleri, kentleri, özel şirketleri ve lokal toplulukları içeren ülkeler ortası diyalogun, tecrübe alışverişine ve global iklim sürdürülebilirliğine katkıda bulunacağı belirtiliyor. Ülkelerin bu bahisteki farklı yaklaşımları, iklim dostu projeler için en uygun yatırım tahlilleri, en uygun teknolojiler ve uygulamalar, muhtemel pürüzler ve başka mevzular Rosatom’un konuşmacı olarak katıldığı “İklim Sürdürülebilirliği: Rusya ve İslam İş Birliği Teşkilatı Diyaloğu” başlıklı yuvarlak masa toplantısında ele alındı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.