Trabzon son dakika 2023

Sağlık deposu: Kekik çayı

Mutfakların en sevilen baharatlarından kekik, sıhhat için de çok yararlı. Kekik çayının sıhhat sorunlarına karşı destekleyici olduğunu belirten Anadolu Sıhhat Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, “Kekik çayı kalp ve damar sıhhati başta olmak üzere sıhhat üzerine birçok yararı var. Yaklaşık 1 gram kekik içerisinde; K vitamini, kalsiyum, demir, manganez üzere değerli vitamin ve mineraller bulunuyor. Kekik çayının bu özellikleri, onu sıhhat üzerinde olumlu tesirler gösteren bir bitki çayı haline getiriyor” açıklamasında bulundu.

Ballıbabagiller ailesine ilişkin olan kekiğin yapılan araştırmalara nazaran 400’den fazla çeşidi bulunuyor. Kekik çayının, taze kekik kollarının yahut kekik çiçeklerinin demlenmesi ile hazırlanan bir bitki çayı olduğunu söyleyen Anadolu Sıhhat Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, “Bir tutam kekik ve bir ölçü sıcak su kekik çayı için kâfi. Kekik çayı yapılırken öncelikle yarım litre su bir çaydanlığa alınır ve kaynatılır. Akabinde yaklaşık 1 tatlı kaşığı kuru yahut taze kekik bardağa alınır ve üzerine kaynayan su eklenir. Üzeri kapalı bir biçimde 10-15 dakika demlenmeye bırakılır. Demlendikten sonra süzülerek tüketilir. İsteğe bağlı olarak bir çay kaşığı bal ve limon ek edilebilir” dedi.

Kekik çayı bağışıklığı güçlendiriyor

Laboratuvar ortamında yapılan kimi çalışmalara nazaran kekiğin kan basıncını düşürmeye yardımcı olurken birebir vakitte da antioksidan bakımından hayli güçlü bir bitki olduğunu söyleyen Tuba Örnek, “Yapılan bilimsel araştırmalara nazaran kekiğin içerisinde antibakteriyel özelliklere sahip değerli bileşenler bulunuyor. Kekik çayı, sindirim sistemini rahatlatmaya ve hazımsızlığı gidermeye yardımcı olurken; bağışıklık sistemini güçlendirmeye, teneffüs yollarını rahatlatmaya, kilo denetimine ve gerilimi azaltmaya dayanak oluyor. Kekik çayı içeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde akne, mantar üzere cilt meselelerine bağlı semptomların hafiflemesine de yardımcı oluyor” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir;  RPharm Gözünü Afrika Pazarına Dikti

Hipertansiyon ve diyabeti olanlar kekik çayı tüketmemeli

Kekik çayının hoş kokusu ve güçlü antioksidan özellikleri nedeniyle eski vakitlerden bu yana pek çok insan tarafından tüketildiğini paylaşan Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, “Bazı bireyler için kekik çayı tüketimi ziyanlı olabilir. Bu şahısların başında hipertansiyon, diyabet üzere kronik bir sıhhat sorunu bulunan beşerler gelir. Bu şahıslar kekik çayı tüketmesi kan basıncının yahut kan şekerinin denetimsiz bir biçimde düşmesine neden oluyor. Yapılan araştırmalara nazaran kekiğin kan sirkülasyonunu hızlandırıcı özelliği bulunuyor. Bilhassa kan sulandırıcı özelliği bulunan ilaç kullananların yahut yakın vakitte cerrahi bir operasyon geçirecek olanların hekimlerine istişareden kekik çayı tüketmesi önerilmez. Birebir vakitte birtakım araştırmalar kekiğin bedende östrojen üzere davranabileceğini gösteriyor. Bu nedenle hormon ilacı kullananlar da kekik tüketiminden uzak durmalı” dedi.

Hamilelik devrinde olan bayanlar kekik çayı tüketmeden evvel doktora danışmalı

Hamilelik devrinde anne adayının rahmindeki fetusun plasenta aracılığıyla annenin tükettiği yiyecek ve içeceklerden faydalandığını söyleyen Tuba Örnek, “Bu süreçte annenin tükettiği yararlı besinler olduğu üzere ziyanlı besinler de bebeğe ulaşır. Hamilelikte kekik çayı tüketimi üzerinde yapılan kâfi bilimsel çalışma olmamakla birlikte gebe bayanların kekik ve kekik çayı tüketmeden evvel hekimlerine müracaatları gerekir. Ayrıyeten kekik yağı tüketimi üzerine laboratuvar ortamında yapılan kimi araştırmalar, kekiğin gebe bayanlarda düşüğe ve erken doğuma neden olabileceğini gösteriyor” halinde konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.