Trabzon son dakika 2023

Samsung dART Platformu’nun düzenlediği, ”Yüz Yılın Sanatı: Dijital Sanat Sergisi” açıldı

Samsung dART Platformu’nun düzenlediği, ‘‘Yüz Yılın Sanatı: Dijital Sanat Sergisi’’ açıldı

 

Samsung Electronics Türkiye’nin Cumhuriyetin 100. yılını kutlamak ve genç dijital sanatkarlara takviye olmak gayesiyle düzenlediği “Yüz Yılın Sanatı: Dijital Sanat Sergisi” başladı. Kıssa, kompozisyon, teknoloji kullanımı ve estetik üzere kriterlere dayanarak seçilen 15 dijital yapıtın yer aldığı stant, geçmişle günümüz ortasında bir bağ kurmayı amaçlıyor. 29 Kasım’a kadar İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Yerleşkesi Güç Müzesi’nde ziyaret edilebilecek olan stant, genç sanatkarları destekleyerek Türkiye’nin sanatsal mirasını gelecek kuşaklara aktarmayı hedefliyor.

 

Samsung Electronics Türkiye dART Platformu’nun İstanbul Bilgi Üniversitesi Bağlantı Fakültesi’nin katkılarıyla düzenlediği “Yüz Yılın Sanatı: Dijital Sanat Sergisi”nde öne çıkan sanatkarlar ve onların yapıtları, Türkiye’nin 100 yıllık tarihine çağdaş bir bakış sunuyor. Öykü anlatımı, kompozisyon, teknoloji kullanımı ve estetik kriterlerine nazaran seçilen bu yapıtlarla, geçmişin ruhunu günümüz teknolojisiyle harmanlıyor. Kazanan eserler, Türkiye’nin kültürel, tarihi ve toplumsal dönüşümünü dijital sanatın yenilikçi perspektifiyle yansıtıyor. Stant, genç sanatkarların yaratıcılıklarını ve dijital sanat alanındaki yeteneklerini ön plana çıkararak, onlara ulusal bir sahnede tanınma fırsatı sunuyor. Ayrıyeten sanatkarların yapıtları, Türkiye’nin güçlü tarihini ve çağdaş toplumunun dinamiklerini gözler önüne sererek, sanatseverlere farklı bir tecrübe sunuyor.

 

Samsung Electronics Türkiye Kurumsal Pazarlama Yöneticisi Sibel Hür, standın açılışında yaptığı konuşmasında; “Yüz Yılın Sanatı: Dijital Sanat Standı yalnızca bir sanat aktifliği değil, birebir vakitte tarih, teknoloji ve yaratıcılığın kesiştiği bir kutlama. Samsung Electronics Türkiye dART Platformu olarak, genç sanatkarlarımızı desteklemekten ve onlara ulusal bir sahnede kendilerini tabir etme fırsatı sunmaktan büyük bir gurur duyuyoruz. Bu özel stant, ülkemizin tarihine çağdaş bir bakış açısı sunarken, sanatın ve teknolojinin nasıl iç içe geçebileceğini ve birlikte nasıl yeni mana katmanları yaratabileceğini gözler önüne seriyor. Umarım bu stant, sizlere ilham verir ve sanatın sınırsız dünyasında yeni keşiflere yelken açmanız için bir başlangıç noktası olur” dedi.

 

İstanbul Bilgi Üniversitesi İrtibat Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Ebru Diken ise şu açıklamalarda bulundu: “Bugün burada sizleri ağırlamaktan büyük gurur ve memnunluk duyuyoruz. Dijital sanat, üniversitemizin bilhassa Görsel İrtibat Tasarımı Kısmı için çok kıymetli bir mecra. Sanat kavramını, sanatçı-izleyici alakasını kökten dönüştüren bir kavram dijital sanat. Bugün burada gelecek vaat eden dijital sanatkarların seçilmiş 15 yapıtı sergileniyor. Bu süreç küratör, sanatçı, sanat tarihçisi ve akademisyen gözüyle yapılmış bir seçim süreci. Bugün burada bizlerle olan herkese çok teşekkür ediyorum.”

 

Dijital Sanatlar Küratörü Esra Özkan ise; “Bugün burada 15 sanatçımızla birlikte olmaktan ötürü çok memnunuz. Çok keyifli bir seçim süreci gerçekleştirdik. Aslında standın iki kısımdan oluştuğunu söyleyebiliriz. Kimi eserler Cumhuriyetin bugüne kadar nasıl geldiğini gösteren farklı tekniklerle yapıldı. Birtakım eserler ise bugünün sanatını ele aldı. Münasebetiyle iki farklı noktadayız. Bu bizim için çok önemliydi” dedi.

 

Dijital Sanatçı, Sanat Tarihçisi Hakan Yılmaz da şunları söyledi: “Yaklaşık 2 yıldır Samsung’un genç sanatkarlara takviye vermek için kurduğu dART Platformu’nun uzman konseyindeyim. Yaptığımız çalışmalar, gösterdiğiniz disiplin ve kendinize olan inancınız sizleri buralara kadar getirdi. Siz bize gelen onlarca sanatçı ortasından seçilmiş en yeterli 15 sanatçısınız. Bugün sizin sanat galerinizdeki o gün. Bir işaret bekliyorsanız bu işaret o işaret. Sizler Cumhuriyetin ikinci yüzyılının profesyonel yaratıcılarısınız. Hasebiyle daha güzel bir toplum için, daha manalı bir hayat için mesleğinize, sanatınıza sıkı sıkıya sarılmanız gereken bugündeyiz.”

 

Sergilenen eserler, Türkiye’nin geçmişten geleceğe uzanan seyahatine ışık tutarken, genç sanatkarların bu seyahatte nasıl değerli bir rol oynayabileceklerini gösteriyor. 29 Kasım’a kadar prestijiyle İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Yerleşkesi Güç Müzesi’nde ziyaretçilere açılan “Yüz Yılın Sanatı: Dijital Sanat Sergisi”, sanatın ve teknolojinin birleştiği eşsiz bir tecrübeyle, Türkiye’nin 100 yıllık tarihi ve kültürünü yansıtan dijital yapıtların göz alıcı bir vitrini sanatseverleri ağırlıyor. Stant, ziyaretçilerine, genç sanatkarların yenilikçi bakış açıları ve dijital teknolojileri kullanarak yarattıkları etkileyici eserler aracılığıyla Türkiye’nin geçmişinden geleceğine uzanan bir seyahate çıkarıyor.

 

Dijital Sanatlar Küratörü Esra Özkan, Dijital Sanatçı, Sanat Tarihçisi Hakan Yılmaz ve Bilgi Üniversitesi İrtibat Fakültesi Dekanı Prof. Dr.  Burak Özçetin’den oluşan seçici konsey, müracaatları belirlenen kriterlere nazaran kıymetlendirdi: Hikaye/Metin kategorisinde, biçim-içerik münasebeti, yapıtın ismi, metni ve eser ortasındaki korelasyonlar incelendi. Kompozisyon kriterinde, eser metninde anlatılan kıssa ile oluşturulan kompozisyonun ilgisi değerlendirildi. Teknoloji kullanımı kısmında, üretim kalitesi, teknik yeterlilik ve yapıtın tamamlanma hali göz önünde bulunduruldu. Estetik açıdan ise, yapıtın görsel ahengi, renk seçimi, doku ve genel tasarım estetiği kıymetlendirme kriteri olarak alındı.

 

Serginin kazananları ve yapıtları;

 • Çağla Köseoğlu / İsimsiz
 • Emre Keskin / Atatürk’ün Mirası: Bir Cumhuriyetin 100 Yılı                        
 • İmelda Kuyumcu / İsimsiz
 • İrem Karagöz / 100 yıl
 • Fatma Işık Akıncı / Kadim Güzellikler
 • Burak Dağ / Reality Barges In. (1)  HEAVY. (2)
 • Emre Bayraktar / Alter ve Yorgunluk
 • Kerem Ciğerci / Journey
 • Kerem Özkan / İsimsiz
 • Berkan Alkan / Soul of Anatolia
 • Mehmet Pala / Sonsuz İzler
 • Nurcan Kaya / Adem ve Havva (Masumiyet)
 • Barış Varujan Kabalak / Veraison
 • Elif Gül Kurt / Direniş (1).  Karşıt (2)
 • Tuğrul Veli Şalcı / Sibernetik Flora

 

Sanatseverler, sanat ve tarihin dijital bir platformda buluştuğu bu özel standa dair tüm detaylara https://www.samsung.com/tr/dart/ adresinden ulaşabilirler.

İlginizi Çekebilir;  "EgeArt Sanat Günleri Vefa Sergisi" Bergamalı sanatseverlerle buluştu

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.