Trabzon son dakika 2023

Savaşın etkilediği hayatlar “Chernivtsi: Zamanın Ötesinde” sergisinde

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle değişen hayatları ve kentleri anlatan “Chernivtsi: Vaktin Ötesinde” standı İzmir Sanat’ta açıldı. Yaşanan dramın ve her şeye karşın devam eden hayatın fotoğraf kareleri ile ölümsüzleştirildiği stant 7 Eylül’e kadar gezilebilecek.

Ukrayna-Rusya savaşının yıkıcı tesiri İzmir Sanat’ta açılan “Chernivtsi: Vaktin Ötesinde” standıyla anlatıldı. Pozytyv Fotoğraf Kulübü tarafından hazırlanan ve 53 fotoğrafın yer aldığı stant, İzmir Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Mustafa Özuslu, Chernivtsi Belediyesi Lider Yardımcısı Yuriy Lesyuk, Chernivtsi Belediyesi Kültür Danışmanı Inga Keyvan ve çok sayıda davetlinin katıldığı merasimle açıldı. Batı Ukrayna’nın en değerli kültür merkezlerinden Chernivtsi’nde Rusya-Ukrayna savaşı sırasındaki hayatın fotoğraf karelerine yansıdığı stant duygusal anlar yaşanmasına neden oldu.

Özuslu, “Bu dostluğu kalıcı hale getirmek istiyoruz”

Serginin açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Mustafa Özuslu,  bu stant ile birlikte Chernivtsi’nin varlıklı tarihini, direnişini ve dayanıklılığını gözler önüne seren farklı objektiflerin yansımasından bir seyahate çıktıklarını söyledi. Türkiye ile Ukrayna ortasındaki tarihi bağların asıl gerecinin milletlerarası çıkarlar değil asla kopmayacak kültürel benzerlikler ve özdeş hisler olduğunu söz eden Özuslu, “Bu stant tahminen de sadece bu nedenle çok değerli. Buraya gelen heyetle, İzmir ve Ukrayna ortasındaki bağların daha da güçlendirilmesi için ortak iradeyi konuştuk. Bu dostluğu kalıcı hale getirmek istiyoruz. Fakat dostluğu yaşatacak olan şey protokollerden fazla bizim kalplerimizdeki sevgidir. Onu da burada görüyoruz. Chernivtsi ve İzmir ortasındaki kültürel etkileşimi ve dayanışmayı sürdürmek ismine kıymetli bir adım olan ‘Zamanın Ötesinde’ standına katkı sunan herkese teşekkür ediyorum. İki kent ortasındaki alakaların daha da güçlenmesini temenni ediyorum” diye konuştu.

 

“Kültür her vakit insanları birleştiriyor”

Chernivtsi Belediyesi Lider Yardımcısı Yuriy Lesyuk de İzmir’de olmaktan memnunluk duyduğunu tabir ederek, “Çok hoş bir kent. Farklı hisler içerisindeyim. Burada genç ve çağdaş beşerler yaşıyor. Yaşla ilgili değil. Özgür insanların yaşadığı bir kent. Kültür her vakit insanları birleştiriyor” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Yüzüncü yılında "Lozan" tiyatro sahnesinde

 

“Savaşa karşın Ukraynalılar yaşamaya devam ediyor”

Chernivtsi Belediyesi Kültür Danışmanı Inga Keyvan İzmir’e birinci defa geldiğini ve çok sevdiğini belirterek, “Burada herkes çok sıcakkanlı. Chernivtsi kentinin bir modülünü burada sergilemekten ötürü çok memnunuz. Bu stantta yeni ve eski Chernivtsi kentini göreceksiniz. Bu fotoğraflar bize insanların hayatının nasıl değiştiğini gösteriyor. Savaşa karşın Ukraynalılar yaşamaya devam ediyor. Beşerler üretmeye devam ediyor. Durmuyorlar ve durmayacaklar” dedi.

Sergi 7 Eylül Perşembe gününe kadar ziyarete açık olacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.