Trabzon son dakika 2023

Seferihisar’da lavanta hasadı şenlikle başlıyor

Seferihisar’da klâsik Lavanta Hasadı Şenliği, 9 Temmuz Pazar günü yapılacak. Bu yılki şenlikte bando gösterisi eşliğinde lavanta hasadı yapılırken, atölyeler ve üretici stantları da kurulacak.

Seferihisar Belediyesi her yıl temmuz ayında gerçekleştirdiği lavanta hasadını, bu yaz tekrar mükemmel bir şenliğe dönüştürüyor. 9 Temmuz Pazar günü saat:12.00’da Turgut Köyü’nde başlayacak şenlik için Ürkmez Gençlik Merkezi ve Seferihisar Kapalı Pazar yeri önünden araçlar kaldırılacak. Mükemmel etkinliklere sahne olacak şenlik kapsamında, açılış konuşmalarının akabinde Seferihisar Belediyesi Bando Ekibi’nin müzikleri eşliğinde lavanta hasadı yapılacak. Şenlikte ayrıyeten Yiğit Hanoğlu Orkestrası ve Yüksel Arkan Orkestrası konser verirken, Seferihisar Tiyatro Topluluğu ise oyun sergileyecek. Lavanta üreticilerinin ile kooperatif ve derneklerin stant kuracağı şenlikte “Lavanta Yağı Damıtma Atölyesi”, “Lavantalı Mesken Sabunu İmali Atölyesi” üzere atölyelerde çalışmalar yapılacak.

 

“SEFERİHİSAR ARTIK LAVANTASIYLA DA ÜNLÜ”

2015 yılında Seferihisar Belediyesi tarafından Turgut Köyü’nde 5 dönüm toprakta başlatılan üretimin bugün 200 dönüm toprakta devam ettiğini vurgulayan Seferihisar Belediye Lideri İsmail Yetişkin, “ Seferihisar artık lavantası ile ünlü bir kent haline geldi. Tarım bu kentin can damarı. Narenciye, zeytin üzere eserlerin üretimiyle can bulan Seferihisar, lavanta üzere yeni eserlerin en tesirli yollarla üretilmesi sayesinde ziraî üretimle turizmi buluşturmayı başardı. Bu alandaki çalışmalarımızı sürdürmeye, ziraî eserlerimizi turizm döneminde ilçemize gelen konuklarımıza tanıtmaya devam edeceğiz. Mis kokulu şenliğimize tüm halkımızı davet ediyorum” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  Kadın El Emeği Satış Noktası Tamamlandı

Yoruma kapalı.