Trabzon son dakika 2023

Şehir Tiyatroları Üç Oyunla Frankfurt’ta İstanbul Rüzgarı Estirdi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kent Tiyatroları, 10. Frankfurt Türk Tiyatro Şenliği kapsamında sahnelediği Uçurtmanın Kuyruğu, Gidiş Dönüş Moskova (Retro) ve Bir Gün Ayakkabımın Teki isimli oyunlarıyla Frankfurt’ta İstanbul rüzgarı estirdi.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Hessen Eyaleti Bilim ve Kültür Bakanlığı, Frankfurt Belediyesi, T.C. Frankfurt Başkonsolosluğu, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen şenlik kapsamında 10 oyun gösteriminin yanı sıra söyleşiler ve atölye çalışmaları üzere 25 farklı aktiflik gerçekleştirildi.

 

Frankfurt Gallus Tiyatrosu’nda Savaş Dinçel’in yazdığı, Barış Dinçel’in yönettiği “Uçurtmanın Kuyruğu” oyunuyla gerçekleşen açılışa; Kent Tiyatroları Genel Sanat Direktörü Ayşegül İşsever, Frankfurt Başkonsolosu Fazilet Tunçer, Kültür ve Turizm Ataşesi Ahmet Alemdar, Hessen Bilim ve Sanat Bakanlığı Müsteşarı Ayşe Asar, Franfurt Vilayet Meclisi Lideri Hilime Arslaner, Frankfurt Büyükşehir Belediye Lideri Mike Josef, Hessen Milletvekili Turgut Yüksel ile Frankfurt Meclisi Üyesi Hüseyin Sıtkı,

Frankfurt Türk Tiyatro Şenliği Lideri Kamil Kellecioğlu’nun yanı sıra Kent Tiyatroları sanatkarları Zihni Göktay, Hikmet Körmükçü, Engin Gürmen katıldı.

 

Frankfurt Başkonsolosu Fazilet Tunçer, şenliğin Hessen eyaletinin kültür ve sanatına önemli bir katkıda bulunduğunu, bir kesimi olmaktan büyük memnunluk duyduğunu söyledi.

 

Festival, İkinci Gününde Engin Gürmen ve Barış Dinçel Söyleşisiyle Devam Etti

 

Festivalin ikinci gününde sahnelenen Alexander Galin’in yazdığı ”Gidiş Dönüş Moskova (Retro)” oyununun direktörü Engin Gürmen ve dekor dizayncısı Barış Dinçel ile bir söyleşi gerçekleştirildi. Seyirciler, oyunun arkasındaki yaratıcı süreç hakkında bilgi edinme fırsatı buldu. Direktör Engin Gürmen ve Barış Dinçel, oyunun oluşum sürecini, ilham kaynaklarını ve öykünün ardındaki manası açıkladı. Söyleşi, geniş bir iştirakle gerçekleşti.

 

Söyleşi sonrasında sahnelenen “Gidiş Dönüş Moskova (Retro)” oyunu seyirciden büyük ilgi gördü. Oyuncu performansları ve etkileyici sahne dizaynıyla göz dolduran oyun, uzun mühlet alkışlandı.

İlginizi Çekebilir;  Kocaeli Kitap Fuarı'nda Dev Kadro: 390 Yayınevi, 450 Yazar, 750 Etkinlik

 

Festival, üçüncü gününde Derya Yıldırım’ın yazdığı, Özgür Kaymak’ın yönettiği Bir Gün Ayakkabımın Teki oyunuyla devam etti.

 

UÇURTMANIN KUYRUĞU

Çocukluğu babası tarafından otoriteyle bezenmiş, sıkı bir disiplinle yetiştirilmiş, bu disiplin ve otorite kendisi için saplantıya dönüşmüş bir adam, hayatına son vermeye karar verir. İntihar mektubunu yazıp bitirdiği an kapı çalar. Karşısında birinci kez gördüğü, tanımadığı bir konuk vardır. Gelen adam hayatına ve tüm çocukluğuna dair her şeye hakimdir. Vakit geçtikçe sohbet ilgi alımlı bir hal alır. Etkileyici bir iç hesaplaşma başlar. Savaş Dinçel’in yazdığı,  Barış Dinçel’in yönettiği oyunda Ali Yoğurtçuoğlu, Gün Koper rol alıyor.

GİDİŞ DÖNÜŞ MOSKOVA (RETRO)

Eşinin vefatından sonra Moskova’da kızı ve damadının yanında yaşamaya başlayan Nikolai Mihayloviç Çmutin, sakin ve huzurlu bir hayat sürmek umuduyla köyüne gitmek istemektedir. Babasının köyde tek başına yaşayamayacağını düşünen kızı Ludmilla ve bir türlü anlaşamadığı damadı Leonid ise onu evlendirme planları yapmaktadır. Leonid, Çmutin’in birini eş olarak seçmesini umut ederek üç yalnız bayanı konuta davet eder. Üç gelin adayının da birebir anda konuta gelmesiyle planlar karışacaktır.

Alexander Galin’in yazdığı, Hale Kuntay’ın çevirdiği, Engin Gürmen’in yönettiği oyunda Aybar Taştekin, Ayşe Nurseli Tırışkan Akpınar, Esra Ülger, Hikmet Körmükçü, Mahperi Mertoğlu ve Zihni Göktay rol alıyor.

BİR GÜN AYAKKABIMIN TEKİ (3+ Yaş)

Rengarenk bir mutfak… Ancak her yer çok dağınık… Oyuncu mutfağı toplamaktan sıkılıp gitmeye karar verir ancak ayakkabısının tekini bir türlü bulamaz. O da ne, evvel ayakkabısının öteki teki, sonra mutfaktaki her şey konuşmaya başlar. Kayıp ayakkabı, Kaptan Cook’u aramaya gitmiştir ve kim bilir başından ne maceralar geçmektedir… Derya Yıldırım’ın yazdığı, Özgür Kaymak’ın yönettiği oyunda Derya Yıldırım rol alıyor.

İlginizi Çekebilir;  Altın Aslan Ödüllü 'Zavallılar', 9 Şubat'ta sinemalarda vizyona girecek

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.