Trabzon son dakika 2023

Shangri-La Group, Hatay’daki depremzedeler için kurulan Dostluk Kenti’nin açılışını gerçekleştirdi

Shangri-La Grubu’nun Hatay’daki depremzedelerin hayatlarını tekrar inşa etmeye başlamaları için hayata geçirdiği toplumsal dayanak projesi Hatay Dostluk Kenti açıldı.

Shangri-La Kümesi, Türkiye Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD) ile iş birliğinde Hatay’da kurulan 300 konutluk Dostluk Kenti bugün, ortalarında Shangri-La Group Bölge CEO’su Kong Leong Chan, Shangri-La Group Bağımsız Yöneticisi Shulamite Khoo, Shangri-La Group İnsan Kaynaklarından Sorumlu Lider George Tan, Shangri-La Bosphorus, Istanbul ortaklarından Merve Tanrıverdi, Shangri-La Bosphorus, Istanbul Genel Müdürü TJ Joulak, Çin Ankara Büyük Elçiliği İktisat ve Ticaret Müsteşarı Liu Yu Hua, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Veysel Eren ve AFAD Hatay Süreksiz Barınma Alanları Koordinatörü Güray Karakaya ve AFAD Konya Vilayet Müdürü Yıldız Tosun’un olduğu bir tertiple açıldı.

Grubun Asya mirasından gelen temel kıymetlerinden biri olan, bulundukları bölgenin lokal toplulukları desteklemek mottosuyla hayata geçirilen Dostluk Kenti Projesi, 6 Şubat Kahramanmaraş sarsıntısından etkilenen ailelere dayanak olmak, onlara hayati gereksinimleri için gerekli hayat alanı sağlamak ve geleceğe dair umutlarını yine inşa etmelerine yardımcı olmak gayesiyle kuruldu.

Depremin çabucak akabinde Türkiye’de kurtarma çalışmaları başlatan Çin Halk Cumhuriyeti Hükümeti ve Hong Kong SAR Hükümeti’nden ilham alan Shangri-La Kümesi, kurumsal vatandaşlık ve sürdürülebilir kalkınma bahislerinde başkan olmayı ve toplumların hayatları üzerinde olumlu bir tesir yaratmaya kendini adamış bir küme olarak “Dostluk Kenti” isimli toplumsal takviye projesini Hatay’da hayata geçirdi.

Dostluk Kenti, Shangri-La Group’un eşleştirme fonları ve dünya genelindeki çalışanlarının bağışlarıyla toplam 1 milyon ABD doları fiyatındaki katkıyla kuruldu. Kelam konusu projeyle Shangri-La Group, Türkiye’de bu cins bir yardım projesini hayata geçiren birinci milletlerarası otelcilik kümesi olarak öne çıkıyor.

Çin Ankara Büyük Elçiliği İktisat ve Ticaret Müsteşarı Sayın Liu Yu Hua, açılışta; “Bugün, Hatay Dostluk Kenti’nin tamamlanması ve anahtar teslim merasimine tanıklık ediyoruz. Son yıllarda, iki ülkenin başkanlarının stratejik öncülüğü ve tarafların ortak eforlarıyla, Çin-Türkiye stratejik iş birliği alakası istikrarlı bir biçimde gelişmektedir. Türkiye’de yaşanan zelzele felaketinden sonra, Çin’den tüm kısımlar etkin olarak yardım elini uzatmış, bu iki ülke ve iki halkın dostluk bağlarını tam manasıyla yansıtmıştır. Çin’in tüm kurumlarının gayretleri, zelzele ve yardım çalışmalarına kıymetli bir katkıda bulunmuş ve Türk atasözünde ifade edilen “Gerçek bir dost en güç vakitlerde ortaya çıkar” kelamını canlı bir biçimde kanıtlamıştır. Çinin de emsal bir atasözü vardır: “Dost kara günde belirli olur” Bu durum, yalnızca kalplerimizin birleştiğini değil, kültürümüzün de birbirine benzediğini göstermektedir.” formunda konuştu. 

İlginizi Çekebilir;  Büyükşehir'den tarıma hep destek tam destek

Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Sayın Veysel Eren konuşmasında “6 Şubat tarihinde meydana gelen ve 11 ili etkileyen sarsıntılarda en çok ziyan gören ve en çok can kaybının olduğu vilayet Hatay. Mustafa Kemal Üniversitesi de sarsıntılardan en çok etkilenen üniversitelerden biri oldu. Zelzelede 95 çalışanımızı ve 276 öğrencimizi kaybettik ve işçimizin büyük bir kısmı zelzelede konutlarını kaybetti. İçinde bulunduğumuz bu alan üniversitemiz meslek yüksekokuluna ilişkin 80 dönüm bir alan. Barınma imkanı sağlanması için AFAD’tan teklif geldiğinde hiç teraeddüt etmeden kabul ettik. Bu konteynerlarda kendi çalışanımızın de barınmasına imkan sağlandığı için memnunum. Bu vesile ile AFAD’a ve Shangri-La Group’a bu kentin oluşmasına katkılarından ötürü teşekkür ediyorum” dedi. 

AFAD Hatay Süreksiz Barınma Alanları Koordinatörü Sayın Güray Karakaya “Kaybettiklerimizin acısını derinden yaşarken hayatta kalanlar için bir nebze de olsa takviye olmanın buruk sevincini yaşıyoruz. Bu açılış vesilesiyle Hatay Dostluk Kenti’nin kuruluşuna takviye olan Shangri-La Kümesinin pahalı üyelerine teşekkür ediyor, minnetlerimi sunuyorum.” dedi.

Shangri-La Group İdare Heyeti Lideri Sayın Hui Kuok açılışla ilgili bildirilerini şu halde iletti:  “Dostluk Kenti’nin, toplumların büsbütün güzelleşmesine giden uzun yolda birinci adımlarını atanlara takviyemizi göstermek için küçük lakin manalı bir jest olmasını umuyoruz. Hem İstanbul’daki hem de dünyanın dört bir yanındaki meslektaşlarımızın kuvvetli pandemi günlerini atlattıktan sonra kendi dertlerini bir kenara bırakarak bu manalı projeye takviye vermelerinden büyük memnuniyet duyuyorum. Bu projenin hayata geçirilmesindeki güçlü dayanakları için Türk hükümetine ve bilhassa Hatay Valiliğine teşekkür etmek istiyorum. Son olarak, Hatay’da muhtaçlık sahiplerine yardım etmek için yapılması gerekenler konusunda bizimle tam bir ahenk içinde olan Tanrıverdi Holding’e ve İstanbul’da 10 yıldır faaliyet gösteren Shangri-La Bosphorus, Istanbul otelimizin ortağı Sayın Merve Tanrıverdi’ye de teşekkür etmek isterim. Hatay’ın geleceğinin tekrar inşasına yardımcı olmak üzere toplumun tüm üyelerini bir ortaya getirmede rol oynayabildiğimiz için onur duyuyoruz.” 

İlginizi Çekebilir;  Beylikdüzü Meme Kanserine Karşı Bilinçlendi

Shangri-La Dostluk Kenti, buraya yerleşecek depremzedelerin muhtaçlıkları ve konforu göz önünde bulundurularak itinayla tasarlandı. Bölgenin sert ve değişken hava şartlarına dayanacak biçimde inşa edilen bu güçlendirilmiş yapılar, mevcut barınma imkânı olmayanlara inançlı ve emniyetli bir ömür ortamı sunuyor. Konteyner kentte yer alan konutlar tıpkı vakitte tesisat, elektrik üzere temel imkanların yanında yatak, sandalye, buzdolabı üzere temel mesken eşyalarını da içeriyor. Depremzedelerin tüm muhtaçlıklarını gözeterek hazırlanan Dostluk Kenti, Shangri-La’nın içten Asya misafirperverliğini ve depremzedelerin refahına olan hassasiyetini gösteriyor. Shangri-La, depremzedelere barınma alanı sağlamanın yanı sıra, bölgede kanser tedavisi gören çocuklara dayanak oluyor; aileler içinse eğitim ve psiko-sosyal takviye sağlıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.