Trabzon son dakika 2023

Sıemens türkiye senfoni orkestrası’ndan ilk konser

SIEMENS TÜRKİYE SENFONİ ORKESTRASI’DAN BİRİNCİ KONSER:

“100. YIL CUMHURİYET OPERASI” 

 

Cumhuriyet’in 100 yıllık tarihine tanıklık eden kurumlarından biri olan Siemens Türkiye, hayata geçirdiği birçok projeyle Cumhuriyet’in 100. yılını kutlamayı sürdürüyor. Bu kapsamda kurulan Siemens Türkiye Senfoni Orkestrası birinci konseri olan ‘100. Yıl Cumhuriyet Operası’yla Atatürk Kültür Merkezi’nde sahne aldı. 

Çeyrek asırdır devam eden ve Cumhuriyet’in 100. yılında ‘Kulağımız Sizde’ mottosuyla düzenlenen Siemens Türkiye Opera Yarışması’nın bu yılki kazananları, eski kazananlar ve Siemens Türkiye Senfoni Orkestrası ile tıpkı sahneyi paylaştı. Konserden elde edilen tüm bilet satış gelirleri zelzeleden etkilenen öğrenciler için Darüşşafaka’ya bağışlandı. 

 

 

Siemens Türkiye, çeyrek asırdır dayanak verdiği opera alanındaki varlığını Cumhuriyetin 100. yılında, Siemens Türkiye Senfoni Orkestrası’nı kurarak taçlandırdı. Siemens Türkiye Senfoni Orkestrası birinci performansını 19 Kasım’da Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Opera Salonu’nda düzenlenen ‘100. Yıl Cumhuriyet Operası’ konseri ile sergiledi. 25 yıldan bu yana düzenlenen Siemens Türkiye Opera Yarışması’nın ödüllerinin de sahiplerini bulduğu özel gecede yarışın birincisi Eda Umay Akan, ikincisi İbrahim Görkem Özcan, oldu. Yarışın üçüncülüğünü ise Ayben Bağcı ve Zeynep Seray Özcan paylaştı. 100. Yıl Cumhuriyet Operası konserinde, Siemens Türkiye Opera Yarışması’nda geçmiş yıllarda dereceye girenler ve bu yılın kazananları, Agata Zajac’ın orkestra şefliğinde sahne aldı. Bu özel konserin tüm bilet satış gelirleri sarsıntıdan etkilenen öğrenciler için Darüşşafaka’ya bağışlandı. 

 

Dr. Hüseyin Gelis: “Ülkemize yesyeni bir senfoni orkestrası kazandırmanın memnunluğunu yaşıyoruz” 

Siemens Türkiye İdare Konseyi Lideri ve CEO’su Dr. Hüseyin Gelis, yaptığı açıklamada, çeyrek asırdır Türkiye’nin ulusal nitelikte en uzun soluklu opera müsabakasını düzenlemenin ve ülkemize orijinal bir senfoni orkestrası kazandırmanın memnunluğunu yaşadıklarını belirtti. Müsabakanın tıpkı vakitte Siemens Türkiye’nin sürdürülebilirlik odağının da en kıymetli örneklerinden biri olduğunun altını çizen Hüseyin Gelis kelamlarına şöyle devam etti: “Cumhuriyetin 100. yılında, Siemens Türkiye Opera Yarışımızın 25. yılındayızLider bir teknoloji şirketi olarak, farklı alanlarda yeteneklerin ve yaratıcılığın desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu pahalı müsabaka ile hem ülkemizin kültür-sanat alanında dünyada isminden kelam ettirmesini hem de çok daha fazla gencimizin sanat mesleklerindeki keşif seyahatlerine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Topluma karşı sorumlu marka misyonumuzla ele aldığımız kurumsal toplumsal sorumluluk çalışmalarımızın odağında, eğitimle birlikte, ülkemizin kültürel hayatına katkı da kıymetli başlıklarımızdan birini teşkil ediyor. Sürdürülebilirlik vizyonumuzun en güçlü yansımalarından biri olan Siemens Türkiye Opera Müsabakası ile gençlerimizin sanat mesleklerinde ilerlemelerine vesile olduğumuz için memnunluk duyuyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılında ülkemize kazandırdığımız orijinal Siemens Türkiye Senfoni Orkestrası ile sanat alanındaki dayanaklarımıza bir yenisini daha ekliyoruz. Bu manalı yılda, orkestramızın birinci konserinin, yarışımızın çeşitli yıllarının kazananları ile birebir sahnede buluşarak sahneledikleri ‘100. Yıl Cumhuriyet Operası’ olmasından gurur duyuyoruz.”

İlginizi Çekebilir;  GAGİAD Kültür Sanat Festivali'nde Geri Sayım Başladı

 

Stephan Frucht: “Siemens Opera Yarışı Türkiye’nin lokal klasik müzik ekosisteminde de değerli bir rol oynuyor”

Siemens Arts Program Sanat Yöneticisi ve 2023 Siemens Türkiye Opera Yarışı Heyet Lideri Stephan Frucht, yarışa ait değerlendirmesinde şu sözleri kullandı: “25 yıldır Türkiye’nin opera alanındaki en değerli ulusal platformları ortasında yer alan Siemens Türkiye Opera Müsabakası, tıpkı vakitte lokal klasik müzik ekosisteminde de değerli bir rol oynuyor; genç yeteneklere hem ufuklarını genişletme hem de başarılı bir memleketler arası mesleğe olabilecek en düzgün başlangıcı yapma fırsatı sunuyor. Türkiye’de kültürel gelişimi destekleyen, çeşitliliği ve sanatkarlar ortasında paylaşımı teşvik eden bu pahalı projenin, toplumsal açıdan da büyük kıymet taşıdığına inanıyorum.”

 

Özlem Özkaya: “Cumhuriyetimizin 100. yılında Siemens Türkiye Senfoni Orkestrası’nı kurarak opera alanındaki varlığımızı taçlandırdık” 

Sanata paha veren bir marka olarak Cumhuriyetin 100. yılında, Siemens Türkiye Senfoni Orkestrası’nı kurduklarını ve yıllardır takviye verdikleri bu alandaki varlıklarını taçlandırdıklarını belirten Siemens Türkiye Kurumsal İrtibat ve Kamu İlgileri Yöneticisi Hasret Özkaya ise şöyle konuştu: “Orkestramızın birinci performansını sahnelediği bu konserimizi halka açık olarak düzenlemek ve bilet satış gelirlerinin tamamını zelzeleden etkilenen öğrenciler için Darüşşafaka’ya bağışlıyor olmak bizim için çok değerli. Siemens Türkiye Opera Yarışı da bugüne kadar 150’den fazla gencin sanat mesleğinde dönüm noktası oldu. Yarışımızın kazananları bu yıl da birbirinden değerli ödüllerle meslek seyahatleri için kıymetli kazanımlar sağlayacak. Dijitalizasyon ve teknolojiyi sanata da entegre ederek müracaat sürecini çevrimiçi hale getirmemiz, bu yıl yarışımıza yapılan müracaat sayısını rekor düzeye ulaştırdı. Ülkemizde opera sanatına olan ilginin arması bizi son derece memnun ediyor. Siemens Türkiye olarak sanata takviyemizi birinci günkü heyecanımızla sürdürmeye devam edeceğiz.”

İlginizi Çekebilir;  Çerçioğlu, "Aydın kültürün, sanatın, sosyal yaşamın merkezidir"

 

Yarışma, operaya gönül veren genç sanatkarlar için eşsiz fırsatlar sunuyor 

Siemens Türkiye Opera Yarışması’nda dereceye giren gençler, dünyanın en değerli sahnelerinde Türkiye’yi temsil etti. Her yıl olduğu üzere bu yıl da müsabakada birinci üçe giren genç opera sanatkarları için dünyanın değerli müzik okullarında, meslek hayatlarında kıymetli bir imkanlar sunuldu. Müsabakanın birincisi Eda Umay Akan, Deutsche Oper am Rhein Dusseldorf Duisburg’da bir temsilde yer almanın yanı sıra 3000 Euro para ödülünün, ikincisi İbrahim Görkem Özcan, Bologna International Opera Academy 2024 Yaz Programı’nda tam burslu eğitim ve 2000 Euro para ödülünün, üçüncülüğü paylaşan Ayben Bağcı ve Zeynep Seray Özcan ise 1000 Euro para ödülünün sahibi oldu.

 

Organizasyonun heyeti her vakit olduğu üzere birbirinden bedelli isimlerden oluştu. Yarışa müracaatlar bu yıl da çevrimiçi alınarak yarışmacı sayısında rekor kırıldı. Genç opera sanatkarlarının güçlü değerlendirmesi, Siemens Arts Program Sanat Yöneticisi ve 2023 Siemens Türkiye Opera Yarışı Heyet Lideri Prof. Stephan Frucht, Opera Sanatkarı 1998 Siemens Türkiye Opera Müsabakası birincisi ve 2023 Siemens Türkiye Opera Müsabakası Heyet Koordinatörü Burak Bilgili, Andante Klasik Müzik Mecmuası Genel Yayın Direktörü, Klasik Müzik Araştırmacısı ve Bariton Ses Sanatkarı Serhan Bali, Bologna International Opera Academy (BIOA) Kurucusu ve Orkestra Şefi Prof. Nicoletta Conti ile TACT Artist Management Yöneticisi Alex Grigorev tarafından yapıldı. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.