Trabzon son dakika 2023

Şişecam Cam Konferansı’nda  Global Cam Sektörü Temsilcileri Bir Araya Geldi

Şişecam Cam Konferansı’nda 

Global Cam Kesimi Temsilcileri Bir Ortaya Geldi

 

Cam ve kimyasallar bölümlerinin küresel oyuncusu Şişecam, küresel cam bölümünün önde gelen temsilcilerini bu yıl 38’incisini “Sürdürülebilir Bir Gelecek- İnovasyon için İş Birliği” teması ile gerçekleştirdiği Şişecam Milletlerarası Cam Konferansı’nda bir ortaya getirdi. 

 

Camın üstün yeteneklerinin kesimin tüm paydaşlarının katkısı ve iş birliği ile geliştirilmesine yönelik bir platform olan Şişecam Cam Konferansı’nın bu yılki ana teması “Sürdürülebilir Bir Gelecek- İnovasyon için İş Birliği” oldu. 02 – 03 Kasım 2023 tarihlerinde, “Cam Bilimi ve Teknolojisi” alanında çalışan üniversiteleri, bilimsel kuruluşları, cam üreticilerini ve tedarikçilerini küresel ölçekte bir ortaya getiren konferansta, cam ve cama bedel katan tüm alanlardaki yenilikçi eserler, daldaki teknolojik gelişmeler ve sürdürülebilir tahlillere ait paylaşımlar yapıldı.

 

Adil ve sürdürülebilir bir dünya için kapsamlı bir plana muhtaçlığımız var

 

Ekim ayında Yılın Cama Kıymet Katan İnsanı ödül merasiminde cam bölümünün, dünyanın temel meselelerinin tahlilinde aktif rol oynayabileceğine dair açıklamalar yapan Şişecam İdare Şurası Lideri ve Murahhas Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kırman, konferansta bölüme dünyanın ortak problemleri için iş birliği davetini yineledi. Prof. Dr. Kırman, “Cam sanayisinin fark yaratabileceği problemlerin başında gelir dağılımı eşitsizliği geliyor. Bir başka sorun, çokça bahsedilmesine karşın sürdürülebilir bir dünya için önemli adımların hala atılamamış olması.  Son olarak, global nüfusun yarısından fazlasını oluşturan bayanlar için eşit kaideler sunulmuyor. Adil ve sürdürülebilir bir dünya için kapsamlı bir plana muhtaçlığımız var. Cam bölümü de bu hususta üzerine düşeni yapmalı” dedi.

 

Enerji tüketimini düşürmek gündemimizin en üst sırasında

 

Şişecam Genel Müdürü Görkem Elverici ise “Cam üretimi güç ağır bir süreç. Bu nedenle üretim süreçlerindeki güç tüketimini düşürmek gündemimizin en üst sırasında yer alıyor. Bu manada cam üretimi için yenilenebilir güç projeleri yürütüyoruz. Bu alanı sürdürülebilirlik açısından bir fırsat olarak görüyor ve güneş gücü kullanımını teşvik etmek gayesiyle güneş panelleri için buzlu ve solar cam yatırımlarımızı artırıyoruz. Bunların yanı sıra devam ettiğimiz yenilenebilir güç çalışmalarımızla karbon emisyonumuzu azaltırken, güç tasarrufu da sağlıyoruz. 2030 yılına kadar fabrikalarımızda yenilenebilir güç kullanımını 8 kat artırmayı hedefliyoruz. Geri dönüştürülebilir güç kaynakları için de çalışmalarımızı ve yatırımlarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu. 

 

Binalara entegre saydam fotovoltaik teknolojiler, cam sanayisinin karbonlaştırma yolu için fırsatlar ve farklı güç girdileri ile ilgili mümkün tahliller ve karbon-nötr cam üretimi için yeni bir yaklaşımı üzere üç kıymetli sunum ile başlayan konferans, cam ergitme ve şekillendirme, cam yüzeyleri ve kaplamalar, güç verimliliği ve dekarbonizasyon stratejisi, ileri teknoloji materyaller, dijitalizasyon, cam biliminin temelleri ve eser tasarımı üzere değerli başlıkları mevzu alan 10 paralel oturum ile devam etti. Konferans kapsamında 51’i kelamlı, 21’i poster olmak üzere toplam 72 çalışma sunuldu.

İlginizi Çekebilir;  İGA İstanbul Havalimanı, Türkiye'nin  İlk Havalimanı 'Kargo Paydaş Platformu'nu Hayata Geçiriyor  

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.