Trabzon son dakika 2023

SOCAR Türkiye, Turkcell iş birliği ile Türkiye’deki ilk açık hava PLTE altyapısı sektörde öncü olacak

Türkiye’nin en büyük entegre endüstriyel holdingi ve direkt dış yatırımcısı SOCAR Türkiye ve Turkcell güç bölümünde bir birincisi gerçekleştirdi. Aliağa Yarımadası’na özel geliştirilen Türkiye’nin en büyük açık hava Private LTE projesi, iki büyük kurumun iş birliğinde 6 ay üzere kısa bir müddette tamamlandı. Böylelikle Turkcell tarafından SOCAR Türkiye’ye özel yüksek güvenlikli bir taşınabilir irtibat ağı oluşturuldu. 

SOCAR Türkiye ve Turkcell’in 2022 Aralık ayında imza attığı iş birliği ile hayata geçen ve güç dalında bir birinci olan Türkiye’nin en büyük açık hava Private LTE projesi tamamlandı. İş birliği kapsamında Turkcell, İzmir Aliağa Yarımadası’nda yalnızca SOCAR Türkiye bilgi teknolojileri altyapısı için baz istasyonları kurarak yüksek güvenlikli özel bir taşınabilir bağlantı ağı (Private LTE) oluşturdu. SOCAR Türkiye’nin STAR Rafineri, Petkim ve SOCAR Depolama üzere değerli iştiraklerinin bulunduğu bölge, Türkiye’nin birinci “Özel Sanayi Bölgesi” unvanını taşımanın yanı sıra güç bölümündeki dijital dönüşüm için de model oldu. 

Projeyle SOCAR Türkiye’nin bilgi teknolojileri vizyonu, Turkcell’in teknolojik altyapısıyla birleşti ve tesis için daha verimli, esnek, ölçeklenebilen ve en yeni teknolojilere hazır bir altyapı sağlandı.

SOCAR Türkiye Dijital Transformasyon ve Bilişim Teknolojileri Lideri Hakan Irgıt kısa müddette başarıyla hayata geçirilen projeyle ilgili şunları söyledi: “Sahamızda yürüttüğümüz operasyonlar ve bu operasyonlardan elde ettiğimiz datayı karar mekanizmalarımızda kullanılabilir hale dönüştürebilmek dijital dönüşümdeki en değerli aksiyonlarımızdan biri. Turkcell ile başlattığımız teknolojik iş paydaşlığımız çerçevesinde alanımızda kurulan ve Türkiye’de bu büyüklükte ve açık alanda bir birinci olan Private LTE (5G’ye hazır özel taşınabilir şebeke) altyapısı ile hedeflediğimiz dönüşüme hizmet edecek büyük bir adım attık. Bu altyapı sayesinde alanda birçok noktadan gerçek vakitli bilgi akışını sağlayabilecek ve bu bilgi ile oluşturduğumuz güzelleştirme ve karar modellerimizi saha gruplarımızla paylaşarak daha verimli ve inançlı bir operasyon sürdürmelerini sağlayabileceğiz. Bu iş birliği çerçevesinde, Türkiye ve bölgemizde birçok farklı kurum ve dala referans olacak birincilere imza atacağımıza olan inancım tam.”

İlginizi Çekebilir;  Kumluca Atatürk Stadyumu'nun Temeli Törenle Atıldı

“İş birliklerimiz sürat kesmeyecek”

Projenin gerçekleştirildiği alanı ziyaret eden Turkcell Kurumsal Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ceyhun Özata şunları söyledi: “Türkiye’nin en büyük açık hava Private LTE projesini, SOCAR Türkiye ve Turkcell olarak yaklaşık 6 ayda hayata geçirdik. Güç bölümünde bir prensip imza attığımız bu proje, Turkcell’in yüksek süratli data ve irtibat hizmetlerini kurumsal müşterilerine ulaştırma vizyonu doğrultusunda da kıymetli bir adım. SOCAR Türkiye’nin kusursuz altyapı ve ağ güvenliği tecrübesiyle birleşen Turkcell’in teknoloji alanındaki uzmanlığıyla eşsiz bir iş birliği sürdürdük. Bu paydaşlık, stratejik bir adımı da işaret ediyor. Proje ile SOCAR Türkiye; mevcut irtibat altyapısına ek olarak telekomünikasyon altyapısını da kullanarak operasyonel verimlilik, iş güvenliği ve hizmet kalitesinin artırılmasına yönelik farklı dijital uygulamaları kesiminde hayata geçiren birinci şirket unvanını aldı. Projemiz, telekomünikasyon ve güç kesimlerinin sinerjisini muvaffakiyetle test etti ve uygun bir örnek oldu. Türkiye’nin dijital dönüşüm seyahatinin bayrak taşıyıcısı olarak, geleceğin teknolojilerinde faal rol üstlenmek için önümüzdeki devirde de çalışmalarımıza ve iş birliklerine sürat kesmeden devam edeceğiz.” 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.