Trabzon son dakika 2023

Sokaklardan günde 20 tona yakın atık toplanıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi takımları, daha pak ve sağlıklı bir etraf için 30 ilçede çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. 815 işçi, 159 basınçlı yol yıkama ve yer süpürme araçları ile paklık faaliyetleri yürüten belediye, sokaklardan günlük 20 tona yakın atık topluyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanlığı’nın 815 işçisi, daha pak bir kent için aralıksız çalışıyor. Çoğunluğunu bayan işçinin oluşturduğu grup, 30 ilçede yaklaşık 2 bin kilometrelik alanda bulvar, cadde, meydan, ana yol ve kaldırımları temizliyor. 159 basınçlı yol yıkama ve taban süpürme araçları ile çalışmalarını 7 gün 24 saat boyunca yürüten gruplar, sokaklardan günde 20 tona yakın atık topluyor.

“Yurttaşlarımızın takviyesini bekliyoruz”
İzmir Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanlığı’na bağlı Kent Paklığı Şube Ercan Yıldırım, İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in “Temiz Kent” vizyonu çerçevesinde çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. Uzunluğu 2 bin kilometreyi bulan bir alanda her gün atık topladıklarını anlatan Ercan Yıldırım, “Günlük 20 tona yakın atık topluyoruz. Önemli bir sayı. Bu bahiste yurttaşlarımızın takviyesini bekliyoruz. Paklık, temizlemekle baş edebileceğimiz bir mevzu değil. Kirletmemek gerekiyor. Bunu geleceğimiz, etrafımız ve tabiatımız için yapmak zorundayız” dedi. Yıldırım, “Vatandaşlarımızın yerlere çöp atmama konusunda dayanağına gereksinimimiz var. Bilhassa kıyı şeritlerinde yaşanan kirliliği el birliği ile çözmemiz gerekiyor. Birçok noktada çöp kovaları var. Çöpleri yeşil alanlarda, kıyılarda bırakmak yerine bu çöp konteynerlerine atmak hepimizin sıhhati açısından da önemli” diye konuştu.

“İşime aşığım”
Kompakt vakumlu yol süpürme aracı operatörü Hasret Bilir, işini severek yaptığını ifad etti. Bilir, “Tertemiz bir İzmir yaratmak için her gün kent daha uyanmadan alana inerek paklık yapıyoruz. Bir bayan olarak bu aracı kullandığım için kendimle gurur duyuyorum. Beni gördüklerinde alkışlayanlar oluyor. Bilhassa ileri yaşta bulunan yurttaşlardan çok olumlu yansılar geliyor. İşimi çok seviyorum, işime aşık bir bayanım. Sayın Liderimiz sağ olsun bize bu imkanları sağladı” dedi.

İlginizi Çekebilir;  "Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesi"nde EÜ'den 26 Akademisyen Yer Aldı

Sigara izmaritlerinin temizlenmesi çok vakit kaybettiriyor
Kent Paklığı Şubesi’nde Konak’ta bölge amiri olarak misyon yapan Hasret Pelivan ise İzmir halkının dayanakları ile çevreyi pak tutmak için çabaladıklarına değindi. Pelivan, “Yerlere çöp atmadan evvel düşünmek lazım. Sigara izmaritleri konusunda önemli sıkıntılar yaşıyoruz. Beşerler içtiği sigaranın izmaritini yere atıyor. Bunu temizlerken çok vakit harcıyoruz. Zira taşların ortasına giriyor, onları toplamak bu nedenle de biraz sıkıntı oluyor. Daha yaşanılabilir ve pak bir dünya için lütfen çöplerimizi yerlere atmayalım” diye konuştu.

“Sağlıklı bir dünya için pak etraf şart”
Kent Paklığı Şubesi’nde Konak Meydanı’nda postabaşı olarak vazife yapan Taner Songun da “İzmir’i pak tutmak için daima işimizin başındayız. 24 saat sokakları pak tutmak için emek veriyoruz. Evet bu bizim işimiz ancak etraf paklığı herkesin hassas olması gereken bir husus. Gelecek jenerasyonlara sağlıklı bir dünya bırakmak için pak bir etraf şart” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.