Trabzon son dakika 2023

Sürdürülebilir Çevre Yaklaşımı ile Sucul Toksisite Test Modelleri

Ege Üniversitesi Laboratuvar Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi (EGEHAYMER), EÜ Fen Fakültesi ve EÜ Daima Eğitim Merkezi (EGESEM) iş birliğinde  “Sürdürülebilir Etraf Yaklaşımı ile Sucul Toksisite Test Modelleri Kursu” düzenlendi.  EGEHAYMER’de düzenlenen kursun açılışına Su Eserleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Sunlu, Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dinçer Ayaz, EGEHAYMER Müdürü Prof. Dr. Murat Olukman, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Kursun açılışında konuşan Prof. Dr. Murat Olukman, “Merkezimiz, Türkiye’nin en kapsamlı, en uygun altyapısına sahip uygulama ve araştırma merkezidir. Türkiye’de yasal mevzuatlar içerisinde deney yapabileceğimiz bütün hayvanlarla ilgili müsaade, eğitim, tedavi ve satış yönetmeliğine sahip tek merkez burasıdır. Aklınıza gelebilecek tüm canlılar üzerinde araştırmayı merkezimizde rahatlıkla yapabilirsiniz. Yalnızca kemirgenler değil, küçükbaş hayvanlar, domuz, keçi,  sucul canlılar, balık, kurbağa aklınıza gelebilecek 168 cins üzerinde araştırmayı bu merkezde yapabilme talihiniz var.  Açılışını yaptığımız bu kurs ülkemizde yapılan en özellikli kurslardan bir adedidir. Kurs sürdürülebilir etraf ve sürdürülebilir kalkınmada aktüel yaklaşımları gündeme alıyor. Kursun,  öğrencilerimizin akademik hayatlarında çok büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. Emeği geçen tüm hocalarımı tebrik ediyor, kursun hepimiz için iyi olmasını diliyorum” dedi.

Çevre sıkıntılarına yönelik hayata geçirilen çalışmaların tarihi gelişimi ve sürdürülebilirlik kavramının değerli ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Murat Olukman, “İnsanoğlunun son 2 asırdan beri benimsediği üretim biçimi ve çok tüketim alışkanlığı dünyanın ekolojik istikrarını bozmuştur. 20. yüzyılın son çeyreğinde giderek artan nüfus, sanayi faaliyetleri ve ziraî alanlarda ağır kimyasal husus kullanımı etraf meselelerini ön plana çıkarmış olup, tüm ülkeler bu meseleyle baş edebilmek için çeşitli çalışmalar başlatmış olmasına karşın, dünyadaki insan kaynaklı olumsuz değişimler son yüzyılda daha da büyük boyutlara ulaşmıştır. 2015 yılında, BM Sürdürülebilir Kalkınma Doruğunda, 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları 193 ülkenin imzası ile kabul edilmiştir. Kabul edilen 17 sürdürülebilir kalkınma maksadı, 169 alt amaç ile kozmik bir aksiyon daveti niteliğinde olup, tüm ülkelere, kendi önceliklerine ve dünyanın karşı karşıya olduğu etraf problemlerine uygun olarak benimseyecekleri siyasetler için rehber olma özelliği taşımaktadır. Günümüzde, insanlık için hayati olan suyun her geçen gün farklı etkenler nedeniyle kirlenmesi, sucul ekosistemleri büyük ölçüde tehdit etmektedir. Su kirliliği yalnızca sucul canlılar için değil, insanların da dahil olduğu tüm karasal organizmalar için de tehlike arz etmektedir. ‘Sürdürülebilir Etraf Yaklaşımıyla Sucul Toksisite Test Modelleri’ başlıklı bilimsel aktiflik çok disiplinli ve memleketler arası iştirakli bir kurs niteliğini taşımakta olup, sucul toksisite testleri için temel yeterlilik sağlamayı hedeflemektedir. Yeşil Mutabakata Ahenk çerçevesinde ‘Kalıcı ve Taşınabilir Kimyasalların İnsan Sıhhati, Etraf ve Tabiat Üzerindeki Olumsuz Tesirlerine Karşı Yenilikçi, Sistemik Sıfır Kirlilik Çözümleri’  ve Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nden de ‘Nitelikli Eğitim’, ‘Sürdürülebilir Kent ve Ömür Alanları’ ve ‘Sudaki Yaşam’ başlıkları ile uyumludur” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Karşıyaka'da Atıklar Minyatür Müzik Aletine Dönüşüyor

Üç gün boyunca devam edecek kursta, “Sürdürülebilir Etraf ve Sürdürülebilir Kalkınmada Aktüel Yaklaşımlar, Sucul Omurgalı Toksisite Test Modellleri, Sucul Omurgasız Toksisite Test Modelleri, Fitotoksisite Modeli, Toksisiste Testlerinde Mikro ve Makro Alglerin Model Olarak Kullanılması, Bakteriyel Biyolüminesens İnhibisyon Testi” bahislerinde eğitim verilecek. Kurs sonunda başarılı olan iştirakçilere EGESEM tarafından sertifika verilecek.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.