Trabzon son dakika 2023

Sürdürülebilirlik odağında üretmeye devam ediyor

5 Haziran Dünya Etraf Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Systemair Türkiye Genel Müdürü Ayça Eroğlu, gelecek jenerasyonlara sürdürülebilir bir hayat bırakmak için çalıştıklarının altını çizdi

Yenilenebilir güç kaynaklı iklimlendirme sistemleri hayata geçiren Systemair Türkiye, imza attığı bir dizi inovatif teknoloji ile hem dala hem müşterilerine hem de dünyaya sürdürülebilir ölçekte katma kıymet sağlamak için çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Son periyotta düşük karbon çalışmalarını merkeze alan Systemair Türkiye, faal kaynak idaresiyle karbon ayak izini düşürmeyi ve gelecek kuşaklara sürdürülebilir bir hayat bırakmayı hedefliyor. Bu maksatları çerçevesinde 5 Haziran Dünya Etraf Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Systemair Türkiye Genel Müdürü Ayça Eroğlu, 2025 yılına kadar tüm ofis ve üretim operasyonları ile lojistik süreçlerinden kaynaklanan sera gazı emisyonlarını azaltmayı amaçladıklarını vurguladı.

 

Üretimde ve ofislerde oluşan atıkları kaynağında ayrıştırarak Sıfır Atık Evrakı alan Systemair Türkiye, operasyonel süreçlerde hem emisyonları azaltmak hem de kaynak sürdürülebilirliğini sağlamak emeliyle atık oluşum ölçülerini minimuma indiren eko tasarım prensipleriyle hareket ediyor. Kaynakların verimli kullanılması ismine Türkiye Döngüsel İktisat Platformu’na dahil olan şirket, gezegenin yaşadığı iklim meselelerini minimize edebilmek, artan popülasyon ve sanayi faaliyetlerinin tesirlerini azaltabilmek ismine sorumlu üretim prensiplerinden taviz vermeden ilerliyor. Dünyayı müdafaayı global bir öncelik olarak gördüklerinin altını çizen Systemair Türkiye Genel Müdürü Ayça Eroğlu, 5 Haziran Dünya Etraf Günü kapsamında şirketin yaptığı çalışmaları ve geliştirdiği eserleri anlattı. 

Ödüllü YDD projesi ile eserlerin çevresel tesirlerini hesaplayabiliyor

Yaşam Döngüsü Kıymetlendirme metodu ile Türkiye’de kendi bölümünde eserlerinin ömür döngüsü boyunca yarattığı tesirleri belirleyen birinci firma olduklarını lisana getiren Ayça Eroğlu; “Bu çalışmamız, data merkezi soğutma aygıtları üretim ve kullanım basamaklarında yüksek güç ve ham husus ihtiyacı olan süreçleri belirlemeye ve tesirlerini hesaplamaya yardımcı oluyor. Türkiye Ar-Ge merkezinde uygulamaya aldığımız Ömür Döngüsü Değerlendirmesi sayesinde data merkezi soğutma aygıtımız olan Geniox Tera başta olmak üzere Systemair Küme genelindeki birçok eser ve üretim sürecinin çevresel tesirlerini hesaplayabiliyoruz. Böylelikle üretim süreçlerinin uygunlaştırılması konusunda da ekolojik dizayna takviye olacak bilgilere ulaşıyoruz. Yakın bir vakitte projemiz sayesinde Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve İstanbul Teknik Üniversitesi ana dayanağında Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği’nin gerçekleştirdiği VIII. İstanbul Karbon Zirvesi’nde Düşük Karbon Kahramanı mükafatı almanın da gururunu yaşıyoruz” diye belirtti.

İlginizi Çekebilir;  Canikli Sporcular Madalyalara Doymuyor 

2025 yılına kadar sera gazı emisyonlarını azaltmayı hedefliyor

Systemair Türkiye olarak güneş paneli yatırımı yaparak küme içerisinde bu bahse öncü olan ülkelerden biri olduklarını belirten Ayça Eroğlu, şu açıklamalarda bulundu; “Yapılan bu yatırım sonucunda fabrikamızın güç muhtaçlığının kıymetli bir kısmını, kurulan güneş panellerimiz ile karşılamayı hedefliyoruz. Bu yatırımın yanı sıra fabrikalardaki proseslerde kullandığımız makinelerin motorlarına, taşıma yaptığımız forkliftlerin elektrikli olmasına, ayrıyeten BMS sistemi ile yönettiğimiz fabrikamızın gereksiz güç tüketimi yapmamasına da değer veriyoruz. “Türkiye’nin ‘Enerji ve Etraf Dostu Dizaynda Liderlik’ manasına gelen LEED Gold Sertifikası’na sahip birinci klima santrali fabrikası” olan tesisimizde yağmur suyunun toplanması, su ve güç tasarruflu ekipman kullanımı, verimli ısıtma ve soğutma sistemleri, ısı yalıtımı, atıktan ısı geri kazanım sistemleri üzere uygulamalar hayata geçiriyoruz. Bunlara ek olarak Türkiye grubu olarak ofis ve fabrika alanlarında tüketilen içecek ambalajlarını RVM Systems makineleri ile toplayarak tekrar ham unsura dönüştürülmesi için ileri dönüşüme gönderiyor, böylelikle her ay yaklaşık 10 bin adet plastik ambalajın denizleri kirletmesine mahzur oluyoruz. Ayrıyeten Dilovası’nda her gün yüzlerce kilogram ortaya çıkan atık metal sacların bir kısmını geri dönüşüme gönderiyoruz. İleri dönüştürebilecek metal saclardan ‘Atık Sacların Değerlendirilmesi’ projemiz kapsamında tekrar kullanılabilir nesneler yaratıyoruz. Tüm bu çalışmalarımızla 2025 yılına kadar tüm ofis ve üretim operasyonları ile lojistik süreçlerinden kaynaklanan sera gazı emisyonlarını azaltmayı planlıyoruz. Sürdürülebilirlik kavramını “çevrecilikten” fazla bütünleşik bir perspektifte ele alıyor, hayatımızın ve iş süreçlerimizin içinde daimî olması gereken bir prensip olarak görüyoruz. Örneğin, düzenlediğimiz çocuk şenliğinde eğitici ve eğlendirici atölyelerin yanı sıra çocuklarımıza ileri dönüşüm heykel çalışması yaptırdık. Bir hafta boyunca kendi topladıkları pet şişeleri getirerek aktiflik sırasında dev bir heykel yapmalarını sağladık. Böylelikle aktiflik boyunca çocuklarımıza geri dönüşüm kadar ileri dönüşümün de kıymetini ve sürdürülebilirlik kavramını aktardık. Sürdürülebilirliğin en kıymetli noktalarından birinin de geleceğimiz olan çocuklarımıza bu değerli kavramları aktarmak olduğuna inanıyoruz.” 

İlginizi Çekebilir;  Sefer Doğan Özdoğan: Türkiye'de Girişimci Olmak Zor Değil

Son olarak döngüsel ekonomiyi de desteklediklerinin altını çizen Eroğlu, Türkiye Döngüsel İktisat Platformu’nun oluşturduğu sanayiler ortası gereç alışverişine dijital bir alan sağlayan Türkiye Materials Marketplace’de yer alarak sonlu kaynakların her daim iktisat içinde tekrar kullanılarak bedel kazanmasını amaçladıklarını kelamlarına ekledi. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.