Trabzon son dakika 2023

Tarihi Carfi Köşkü görkemli günlerine döndü

Tarihi Carfi Köşkü görkemli günlerine döndü

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin varlıklı mimari mirasını yine gün ışığına kavuşturuyor. İzmir’in tarihi semtlerinden Tilkilik’teki Carfi Köşkü’nü yaklaşık 11 milyon liralık yatırımla ayağa kaldıran Büyükşehir Belediyesi, Agora’da adeta parlayan bir yıldız yarattı.

Konak ile Kadifekale ortasındaki tarihi aksı canlandırmak için çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Smyrna Antik Kenti’nin kesimi niteliğindeki Tarihi Carfi Köşkü’nün imalini tamamladı. Köşkten günümüze yalnızca bir duvar ile hamam yapısı ulaşan ve yaklaşık 11 milyon liralık yatırımla kente yine kazandırılan tarihi Carfi Köşkü, aslına sadık kalınarak restore edildi. Yapı EÇEV’e devredilerek bölgede yaşayan çocuklar ve bayanların eğitimi, toplumsallaşması için kullanılması sağlanacak. Tarihi yapının açılışı ise önümüzdeki günlerde bölge halkının da iştiraki ile yapılacak.

Mevcut ağaçlar da korundu

Carfi Ailesi’nin Büyükşehir Belediyesi’yle yaptıkları protokol sonucunda tarihi yapıyı restore etmeye başladıklarını söz eden Tarihi Yapılar Şube Müdürlüğü Restoratörü Şeyhmus Çakmak, “20 yıl evvel projesi çizilmişti lakin 2020 yılında gerekli prosedürler tamamlanarak binanın onarım çalışmalarına başlandı. Biz binayı devraldığımızda büyük bir tahribat vardı. Evvel binanın sonlarını belirledik. Ana binadan günümüze kalan tek bir duvar ve hamam vardı. Hafriyatla devam ettiğimiz onarım çalışmalarında bodrum kat düzeyinde tonoz örtü sistemine sahip bir hacim bulduk. Arkeolog eşliğinde hafriyat yapıldı ve aslına sadık kalınarak inşa ettiğimiz yapıyı tamamladık. Bina içerisinde mevcut ağaçları da koruyarak çocukların rahat oynayabileceği bir alan haline getirdik” dedi.

1997’de EÇEV’e bağışlandı

Carfi Ailesi’ne ilişkin geniş bir bahçe içindeki iki katlı köşk, Tilkilik semtinde 945 Sokak’ta bulunuyor. Yapı, UNESCO Dünya Mirası yolunda Tarihi Liman Kenti alan idare sonları içerisinde en değerli kültür miraslarından biri durumunda. Aile, köşkü 1997’de EÇEV’e bağışladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Müdafaa Bölge Konseyi tarafından tescillenen yapının onarımı ve rekonstrüksiyonunu üstlendi.

İlginizi Çekebilir;  Kayalar Kimya Endüstriyel Tutkallarını İlk Kez Intermob'ta Tanıtacak

Büyükşehir Belediyesi’nin restore ettiği binanın tek katlı müştemilat yapısında stant atölyeleri ve eğitim salonu bulunacak. İki katlı konut yapısında ise seminer salonları, stant alanı, konferans salonu ve idari ofisler yer alacak. Başta bölge halkı olmak üzere tüm İzmirlilerin bölgenin yenilenen tarihi ile tekrar buluşması sağlanacak.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.