Trabzon son dakika 2023

Tarihi İnkaya Çınarı Geleceğe Taşınıyor

  • Tarihi İnkaya Çınarı Geleceğe Taşınıyor
  • Tarihi Çınarın Tohumlarından Fideler Yetiştiriliyor

Osmanlı’nın birinci devirlerine şahitlik etmiş Bursa’nın simgelerinden tarihi İnkaya Çınarı’nın tohumları Osmangazi Belediyesi’nin yaptığı çalışmayla ilçe geneline yayılacak.

Adını Osmanlı Devleti’nin birinci köylerinden olan İnkaya Köyü’nden alan 700 yıllık Ulu Çınar, tohumlarıyla Bursa’yı yeşertecek. Osmangazi Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün Çukurca’daki fidanlık tesisinde tarihi çınarın tohumlarından elde edilen fideler, Osmangazi ilçesinin dört bir yanına dikilecek.

Fidan yetiştirme tesisini inceleyen Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar, Bursa’nın en kıymetli simgelerinden olan tarihi İnkaya Çınarı’nın tohumlarını tüm ilçeye yayacaklarını söyledi. Tesiste 50 çeşit fidan, 165 çalı bitkisi ve 675 bin mevsimlik çiçek bulunduğunu belirten Lider Dündar, “Yaz mevsimi ile birlikte belediyemizin Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde hareket başladı. Osmangazi’de yer alan 800’ün üzerindeki park ve bahçede bakım ile peyzaj çalışmaları ağırlaştı. Gruplarımız bu çalışmaları yaparken fidanlık tesisinde yetiştirilen kendi eserlerimizi dikmeye itina gösteriyor. Bilhassa İnkaya Çınarı tohumlarını, Bursa meşesi ve erguvan çiçeğini ilçemizin dört bir yanına yayıyor. Kentimizin daha yeşil bir Bursa olması için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  Darıca Osmangazi Köprüsü için 97 adet fore kazık çakılıyor

Yoruma kapalı.