Trabzon son dakika 2023

Tasarımda Yapay Zeka Yükseliyor

Global yapay zeka pazarının, 2027’ye kadar 407 milyar dolara kadar sıçrayış yaşayacağı öngörülüyor. 2022 yılındaki yaklaşık 87 milyar dolarlık gelirinden sonra gelecek için öngörülen sayılar, yapay zeka teknolojilerinin önemli büyüme potansiyeli olduğunu yansıtıyor. Bu pastadan hissesini almaya çalışan tüm kesimlerin yanı sıra, uzun yıllardır AI araçlarını müşterilerinde kullandığını belirten Tasarist Yaratıcı Yöneticisi Musa Çelik, ambalaj tasarımı dalı için yapay zekanın avantajlarını ve dezavantajlarını anlatıyor.

Yapay zeka teknolojileri, sağladığı kolaylıklar ile çabucak her kesimde kendini göstermeye başlıyor. MarketsandMarkets’in bilgilerine nazaran 2027 yılına kadar 407 milyar dolara ulaşacağı belirtilen yapay zeka sanayisi, şirketlerin ve çalışanların operasyonlarına tesiriyle süratli bir büyümede üzere görünüyor. Bilhassa zanaat tarafı da yadsınamayacak tasarım bölümü için yararları açıkça ortaya konulan bu teknolojiler, bazıları için hala meçhul bir noktada. Yapay zekanın tasarımcıların işlerini büyük oranda hızlandırdığını ve zanaati neredeyse mükemmelleştirdiğini belirten Tasarist Yaratıcı Yöneticisi Musa Çelik, tüketici bilgilerini tahlil etme üzere büyük avantajlarının yanı sıra yaratıcılık ve insan girdisine duyduğu muhtaçlık üzere zorluklarının olduğunu da söylüyor.

Daha Sezgisel ve Daha Verimli Tahliller için Büyük Fırsat

Ambalaj dizaynında yapay zeka teknolojilerini kullanmanın en kıymetli avantajlarından biri, tüketici bilgilerini tahlil etme yeteneğinden geliyor. Ambalaj dizaynlarında da misal formda tüketici tercihlerini göz izleme testleri üzere yapay zeka dayanaklı teknolojilerle araştırarak bilhassa satışlarda ivmeler yakalanabiliyor. Uzun yıllardır projelerinde yapay zeka teknolojilerini farklı gayelerle kullanan ve “Bir tasarım sürecinde artık sıfır noktasından başlamamız gerekmiyor.” cümlelerini kullanan Tasarist Yaratıcı Yöneticisi Musa Çelik, “Harcadığımız vakti azaltırken üst seviye vazifelere odaklanabiliyor, daha yaratıcı tahliller sunabiliyoruz. Böylelikle işlerimizi hem daha verimli hem de daha sezgisel hale getirebiliyoruz.” yorumlarında bulunuyor.

İlginizi Çekebilir;  Merakla beklenen Nothing Phone (2) artık Türkiye'de

İnsana Mahsus Tecrübeler Olmadan Yapay Zekanın Varoluşu Tehdit Sayılamaz

Yapay zeka teknolojilerinde ön plana çıkan en değerli eksiklik, beşere dair içgörü ve yaratıcılık olarak görülüyor. Yapay zeka algoritmalarının tasarım alternatifleri üretebilmesi, insanların hayattan edindiği tecrübelerinden gelen yaratıcı kanılarının ve uzmanlıklarının yerini aldığı manasına gelmiyor. Tam da bu nedenle dizayncılar, yapay zeka tarafından üretilen projeleri geliştirmek, daha da değerlisi özgünleştirmek için bilgilerini ve yaratıcılıklarını kullanarak ambalaj dizaynında kıymetli bir rol oynamaya devam ediyor. Tasarist Yaratıcı Yöneticisi Musa Çelik bilhassa bu noktaya değinerek “Yapay zekanın insanların bilgi birikimleri sayesinde ortaya koyduğu dizaynlarını tehdit edebilecek bir konumlanmasından bahsetmek pek mümkün değil. Dizayncılar için yapay zeka, yaratıcı tasarım sürecinde sırf çok gelişmiş bir araçtan ibaret. Mesleğinde bu gelişmiş aracı gerçek kullananlar vakit ve emek konusunda önemli yararlar sağlamanın yanı sıra fark yaratabilir. Bu araçları kullanmak artık çağın en büyük gerekliliği haline geldi diyebilirim.” kelamlarını kullanıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.