Trabzon son dakika 2023

Tekfen Filarmoni, kurucusu Ali Nihat Gökyiğit’i  beş solist ile İstanbul ve İzmir’de anıyor 

Festival üzere konser!

Tekfen Filarmoni, kurucusu Ali Nihat Gökyiğit’i
 beş solist ile İstanbul ve İzmir’de anıyor 

 

Tekfen Filarmoni, kurucusu Ali Nihat Gökyiğit’i
iki özel konserle anıyor. Daimî Şef Aziz Shokhakimov idaresindeki orkestra,
 Bulgar Liya Petrova ile seslendireceği Erich Korngold’un Keman Konçertosunu’nun akabinde kemança, kanun, ud ve ney ustaları Mehri Arifqızı, Göksel Baktagir, Yurdal Tokcan ve Ercan Irmak ile Gökyiğit’in en sevdiği yapıtların icra edileceği konserde İstanbul ve İzmir’deki klasik müzik severler, unutulmaz bir geceye şahit olacak. 

 

1992 yılında, dünya barışına ve farklı milletlerin kardeşliğine müzik yoluyla hizmet etme misyonuyla Ali Nihat Gökyiğit tarafından kurulan Tekfen Filarmoni, Aralık konserlerini bu yılın başında kaybettiği kurucusuna ithaf ediyor.

 

Konserde, Daimî Şef Aziz Shokhakimov idaresindeki orkestranın Bulgar kemancı Liya Petrova ile birlikte icra edeceği Erich Korngold’un Keman Konçertosu’nun yanı sıra klâsik çalgılardan kemança, kanun, ud ve ney ustaları Mehri Arifqızı, Göksel Baktagir, Yurdal Tokcan ve Ercan Irmak, kurucusunun sevdiği yapıtları seslendirecek.

 

Bir şenliği andıracak kadar çeşitlilik barındıracak konserde, bestecisinin “Paganini’den çok, bir Caruso için yazdım” dediği ve teknik açıdan epeyce güç olan keman konçertosu, varlıklı melodileri ve lirik yapısı ile seslendireni, müzikli bir yoruma davet edecek. Yapıtın solisti, berrak tonu ve lirik anlatımı ile parlak bir mesleğe sahip, itibarlı Carl Nielsen Milletlerarası Yarışı birincisi Bulgar kemancı Liya Petrova olacak.

 

Konserin başka yapıtları olan Turkish Fragments (Mikhail Ippolitov-Ivanov),
 Üç Minyatür’den Ayşe ve Dans (Kara Karayev), Kemança Konçertosu (Hacı Hanmemmedov), Ney Konçertosu (İlyas Mirzayev), Bahçekurd (M. Adel Gerai), Doğu Rüzgarı (Göksel Baktagir) ile, Batı ve Doğunun melodileri yükselecek.

 

6 Aralık’ta İzmir’de Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde, 7 Aralık’ta ise İstanbul’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenecek konserlerin biletleri, biletinial.com’da satışa sunuldu.

İlginizi Çekebilir;  'Yaşamdan Renkler' sergisi SKSM'de

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.