Trabzon son dakika 2023

Toprağın Maharetli Elleri, Bu Defa Bilgilerini Yarıştırdı

Toprağın Maharetli Elleri, Bu Kere Bilgilerini Yarıştırdı

 

İnegöl Belediyesi’nin bu yıl 3’üncüsünü düzenlediği Tarımın Sultanları Bilgi Yarışı Perşembe günü gerçekleştirildi. Renkli manzaralara sahne olan Tarımın Sultanları Bilgi Yarışında toprağı işleyen maharetli eller, bu kere bilgilerini yarıştırdı. 26 mahalleden 78 bayanın katıldığı ve her mahalleyi 3 bayanın temsil ettiği bilgi müsabakasında büyük bir çekişme yaşandı. 1’inci Turgutalpköy Mahallesi olurken, ikinciliği Ortaköy ve Deydinler birlikte paylaştı.

Sanayisiyle olduğu kadar tarımıyla da isminden kelam ettiren ve bereketli topraklarında yetişen eserlerle sofraları süsleyen İnegöl’de, tarım kesimi bilhassa bayanların el emeği ile gelişiyor ve yükseliyor. İnegöl Belediyesi, bereketli topraklar kadar, bu toprakları işleyen hünerli ellerin de tarım dalında emeğinin büyük olduğu kanısıyla, 3 yıl evvel Tarımın Sultanları Bilgi Müsabakasını başlatmıştı. Tarımda bayanların emeği ve katkısının yadsınamaz bir gerçek olduğu niyetiyle, 15 Ekim Dünya Bayan Çiftçiler Günü kapsamında yapılan tertip, bu yıl hasadın uzaması nedeniyle çiftçilerin talebi üzerine Kasım ayına ertelenmişti. 3. Tarımın Sultanları Bilgi Müsabakası, 23 Kasım Salı günü yapıldı. Bayan çiftçiler bu sefer tarım bilgilerini yarıştırdı.

26 MAHALLEDEN 78 KİŞİ KIYASIYA YARIŞTI

İnegöl genelinden merkez ve kırsal mahalleler ortasında 26 mahalleden 78 bayanın tarım bilgisiyle yarıştığı bilgi müsabakası, renkli imgeler sahne oldu. Her mahalleyi 3 şahıstan oluşan kadroların temsil ettiği Tarımın Sultanları Bilgi Müsabakası, 11.00’da Beşinci Mevsim Kültür Merkezinde başladı. Müsabakada bayanlara tarım ve hayvancılık ile ilgili sorular yöneltildi. Tıpkı vakitte ilçede mahalleler ortasında kaynaşmayı sağlamak, tarihimizden günümüze kadar her alanda bayanların kıymetini ve bedelini vurgulamak ve tüm bayanlara toplumumuz, milletimiz ve insanlık için ne kadar değerli olduklarını göstermek niyetiyle yapılan yarışın finali ise 15.00’da yapıldı. 26 grup ortasında tüm mahalle kadrolarının yer aldığı eleme kümesiyle başlayan müsabakada, 5 soruda en fazla hakikat yanıtı veren 9 kırsal mahalle temsilcileri yarı finale kaldı. Yarı finalde ise 7 soruluk kısımda en fazla hakikat yanıtı bulan 3 grubumuz finale yükseldi.

FİNALDE BÜYÜK ÇEKİŞME

Finalde 10 sorunun yanıtı istenirken, 3 ekip ortasında 1’inci, 2’nci ve 3’üncü bu etapta belirlenecekti. Final yarışında kıyasıya bir çekişme yaşandı. Final etabında en fazla soruya hakikat yanıt veren Turgutalpköy Kırsal Mahallesi kadrosu 1’inci olup 10 bin TL’lik mükafatın sahibi olurken, Ortaköy ve Deydinler bir türlü yenişemedi. Sorulan her soruya tıpkı karşılığı veren iki grubun da gösterdikleri muvaffakiyet sonrası, Belediye Lideri Alper Taban her iki ekibin da 2’nci sayılmasını ve eşit ödül almalarını önerdi. Heyet üyelerinin onayı ve yarışmacıların sevinci ile Turgutalpköy 1’inci, Deydinler ve Ortaköy 2’nci olarak müsabakayı tamamladı. Birinci ekip 10 bin TL ve ikinciler ise 7 bin 500’er TL mükafatın sahibi oldu.

TARIMIN SULTANLARI ARTIK İNEGÖL’ÜN KLASİK YARIŞMASI

Yarışmanın final kısmını ilçe protokolü de takip etti. Yarışın sona ermesinin akabinde ödül takdimi ve selamlama için sahneye davet edilen Belediye Lideri Alper Taban, katılan herkese teşekkür etti. Çok keyifli bir yarış olduğunu belirten Lider Taban, “Biz bir kısmını takip edebildik. Öncelikle katılan herkese teşekkür ediyorum, yüreklerinden ötürü kutluyorum. Artık bu tertip klasik hale geldi. Kentimizde tarımla ilgili şuuru, hayvancılıkla ilgili olan şuuru arttırabilmek ismine daima birlikte çaba ediyoruz” dedi.

AMAÇ TARIMDA GELİŞİM VE MAHALLELER ORTASI KAYNAŞMAYI SAĞLAMAK

Organizasyonun hedeflerinden da kelam eden Lider Taban, “Burada birincil gayemiz tahminen kendi mesleksel alanınızda sizlerin gelişimine katkı sunmak, lakin birebir vakitte hanımefendilerin bu mesleğin içerisinde neler yapabildiğini de kamuoyuna hissettirmek. Yeniden bunun haricinde ayrıyeten bir amacımız, emelimiz da mahallelerimizi de bir ortaya getirip birbirleriyle kaynaştırmak üzere bir gayemiz vardı. Ben bunda da başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Burada tatlı bir rekabet olsa da birebir vakitte bir kaynaşma da olduğunu görüyoruz. Programa takviye veren ve paydaşımız olan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

KATILAN HERKES GÖNLÜMÜZÜN BİRİNCİSİ

Yarışma sonucuna da değinen Taban, “Burada bir yarış olduğu için sembolik olarak birinci, ikinci, üçüncü belirleniyor. Lakin buraya katılan herkes bizim gönlümüzün birincisi. Cüret göstermek bana nazaran çok değerli. O kadar da çekişmeli geçti ki ikinciyle üçüncüyü ayıramadık. Her iki kadronun da ikinciliği hak ettiğini düşünerek iki ekibi ikinci olarak kabul ettik. Katılan herkese tekrar teşekkür ediyorum” tabirlerinde bulundu.

KADINLARIN TARIMDAKİ EMEK VE ÇABALARI ÖDENEMEZ

Kaymakam Eren Arslan ise İnegöl’ün tarım gücüne dikkat çekerek; “Aslında daima sanayi ile ön plana çıksak da tarım bizim kentimizin kıymetli bir gücü. Ülkemize değerli bir katma paha sağlıyor. Tarımın da en kıymetli üretici gücü bayanlarımız. Onların her alanda olduğu üzere tarımdaki emek ve uğraşları asla ödenemez. Belediye Liderimize teşekkür ediyorum hem tarıma hem bayanlarımıza bu türlü bir imkan sağladığı için. Elbette ki bu müsabaka ruhu alana da yansıyacaktır. İnegöl’ün tarım gücü artarak devam edecektir. Katılan herkesi tebrik ediyorum” halinde konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Cumhuriyetimizin 100. Yılına Saygıyla: "Bu Memleket Bizim"

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.