Trabzon son dakika 2023

Trouw Nutrition Türkiye Kanatlı Sağlığı ve Besleme Programı “SelkoDay” Gerçekleşti

100 yıllık tecrübesiyle hayvan beslemenin küresel önderi Nutreco’nun hayvan besleme uzmanı Trouw Nutrition’ın Kanatlı Sıhhati ve Besleme Programı “Selko Day” 5 Temmuz’da İstanbul Hilton Kozyatağı’nda gerçekleşti. Trouw Nutrition’ın global uzmanlarının sunumlarıyla yer aldığı programda kanatlı beslemesi ve sıhhati tüm taraflarıyla ele alındı.

 

Dünyanın hayvan besleme uzmanı Trouw Nutrition Türkiye’nin birinci olarak gerçekleştirdiği Kanatlı Sıhhati ve Besleme Programı “Selko Day”, 5 Temmuz 2023’te İstanbul Hilton Kozyatağı’nda yapıldı. Trouw Nutrition’ın global yöneticilerinin ve uzmanlarının da hazır bulunduğu programda, sürdürülebilir gelecek için büyük değer taşıyan kanatlı sıhhatine odaklanıldı. 

Hayvan besleme global sorumluluğumuz

Kanatlı Sıhhati ve Besleme Programı “Selko Day”in açılış konuşması Trouw Nutrition Türkiye Genel Müdürü Gonca Altıntaş tarafından yapıldı. Kanatlı hayvan sıhhatinin dünyanın en değerli gündemi olan besin güvenliği ve sürdürülebilir beslenme açısından büyük kıymet taşıdığını vurgulayan Gonca Altıntaş, “Kanatlı sıhhati ile ilgili atılacak her adımda inovatif tahlillerimiz ve büyük fark yaratan eserlerimizle yalnızca rol değil, önemli bir sorumluluk da alıyoruz” tabirlerini kullandı. Trouw Nutrition’ın tüm dünyada hayvancılık bölümünün eser sağlayıcısı kimliğinin ötesine geçerek tahlil ortağı olmayı başardığını belirten Altıntaş, “Şimdi maksadımız, bu yolda bilimin, tecrübenin, global pratiklerin ve olay çalışmalarının dayanağıyla adımlarımızı hızlandırmak. Hayvancılıkla geçimini sağlayan tahlil ortaklarımızın sürdürülebilir bir geleceğe ulaşmak konusunda en değerli destekçisi olmak” dedi.

Kanatlı sıhhatinde Selko Üretim Verimliliği Programı

Selko Day, Trouw Nutrition Türkiye Kanatlı Ticari Yöneticisi Erkut Gökmen’in kanatlı üretiminde beslemenin ehemmiyetine ait bilgiler verdiği konuşmasının akabinde Trouw Nutrition Selko Satış Müdürü Gülçin Takmaz’ın Selko tahlillerini anlattığı sunumuyla devam etti. Gülçin Takmaz, Selko’nun Üretim Verimliliği programının hammaddelerin daha verimli kullanımı, yem dönüşüm oranını optimize etme, performansı düzgünleştirme, üretim ayak izini azaltma, tekdüzeliği güzelleştirme ve yem maliyetlerini düşürme üzere birçok istikameti uygunlaştırma getirdiğini vurguladı. Trouw Nutrition, Selko üretim verimliliği programıyla, entegre bir yem-çiftlik-sağlık yaklaşımı kullanarak, yemi NutriOpt analitik hizmetleriyle kıymetlendirerek, uygunlaştırma için kritik denetim noktalarını belirlemek için çiftliği denetleyerek ve ilgili sıhhat meselelerini izleyerek üretim verimliliğini optimize etmenize yardımcı oluyor.

İlginizi Çekebilir;  Kemer Belediyesi'nden sporculara ulaşım desteği

Kanatlılarda bağırsak sıhhatinin ehemmiyeti büyük

Trouw Nutrition Küresel Yem Katkı Hususları Müdürü Dr. Jose Manuel de la Fuente García da kanatlı sanayisindeki en önemli problemlere ve müşterinin değişen gereksinimlerine dikkat çekti. Bağırsak sıhhatinin insan sıhhatinde olduğu üzere tüm hayvanların ve kanatlıların sıhhatinde da kritik değer taşıdığını vurgulayan Dr. Jose Manuel de la Fuente García, Selko Bağırsak Sıhhati Eser Portföyünü, global olay çalışmalarını, Ar-Ge süreçlerini ve yeni eserlerin özelliklerini paylaştı. 

Sağlıklı sindirim sağlıklı üretim

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Kısmı, Yemler ve Hayvan Besleme Anabilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Necmettin Ceylan, “Selko Day”e “Kanatlılarda Sindirim Sistemi Sıhhati, Zorluklar ve Beslenme” bahisli sunumuyla katkıda bulundu. Kanatlı hayvan üretiminin hem Türkiye’de hem de global olarak insanlarının hayvansal protein gereksiniminin karşılanmasında çok kıymetli bir rol oynadığını söz eden Prof. Dr. Necmettin Ceylan, sağlıklı bir sindirim sisteminin sağlıklı üretimin en kıymetli bileşeni olduğunu söyledi.

İz mineraller yumurta kalitesini etkiliyor

Selko Küresel İz Mineral Asya Bölgesi Program Müdürü Dr. Insun Yu’nun oturumu ise kanatlı üretimi için mineral kaynaklarının ehemmiyetini mercek altına aldı. Dr. Insun Yu, yumurta üretiminde çinko, bakır ve manganez üzere iz mineral unsurların ehemmiyeti dikkat çekerken, bu mineral kaynaklarının yumurta kalitesine tesirini de bilimsel bilgiler ışığında kıymetlendirdi. Yetersiz yahut istikrarsız iz mineral alımının, azalmış yumurta üretimine, zayıf kabuk kalitesine ve iskelet bozukluklarına karşı artan hassaslığa yol açtığına vurgu yapan Dr. Insun Yu, Selko tahlillerinin bu meselelere cevabını da tekrar datalar eşliğinde açıkladı.

Akıllı organik asit karışımı dönemi

Kanatlı Sıhhati ve Besleme Programı “Selko Day”, Trouw Nutrition Küresel Eser Müdürü Dr. Morvarid Rezvani’nin “Sinerjik tesirli organik asit karışımlarının bağırsak sıhhati üzerine etkileri” isimli sunumuyla devam etti. Dr. Morvarid Rezvani, su ve yemlerde bulunan organik asitlerin üretim performansına olan tesirleri ile ilgili bilgi verdi. Organik asitlerin kanatlı sıhhati için büyük değer taşıdığını anlatan Dr. Morvarid Rezvani, çiftlik datalarından yola çıkarak hazırlanan muhtaçlığa uygun akıllı karışımların kanatlı sıhhati için değerini anlattı. 

İlginizi Çekebilir;  Enerjisa Üretim'den Meslek Yüksekokulu Atılımı

Dijital tahlillerle desteklenen yenilikçi çözümler

Kanatlı Sıhhati ve Besleme Programı “Selko Day”de Trouw Nutrition’ın yenilikçi çalışmaları ve modüler hassas besleme sistemi NutriOpt da tanıtıldı. Trouw Nutrition Türkiye Dijital Servisler Satış Müdürü Merve Kılıç Gündoğar’ın verdiği bilgilere nazaran; NutriOpt ile yem ve ham unsurların içeriğinin dakikalar içinde tahlil edilmesine imkân tanıyor. NutriOpt’un tahlil ve hizmetlerini dijitalin gücüyle de birleştiren şirket, gelişmiş yem idaresine müsaade veren MyNutriOpt çevrimiçi platformu aracılığıyla tüm kararların gerçek vakitli dataya dayalı olarak alınmasını kolaylaştırıyor.

Trouw Nutrition Türkiye’nin kanatlı üretiminde bilgi paylaşmak için büyük değer taşıyan Selko Day aktifliği, soru ve cevap kısmıyla tamamlandı. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.