Trabzon son dakika 2023

Troya Kültür Yolu Festivali 9 Eylül’de başlıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen ve 5 Ağustos’ta Kapadokya’da başlayıp, akabinde Trabzon Sümela ve Erzurum Palandöken ile devam eden Türkiye Kültür Yolu Şenlikleri tüm süratiyle sürüyor. Bugüne kadar 3 başka kentte, 107 farklı yerde, 1200’den fazla aktifliğin yer aldığı ve 4 milyona yakın kişinin katıldığı Türkiye Kültür Yolları Şenliklerinde sırayı 9-17 Eylül tarihleri ortasında Çanakkale’de düzenlenecek olan Troya Kültür Yolu Şenliği alıyor.

 

40 FARKLI YER, 500’DEN FAZLA ETKİNLİK

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye’nin milletlerarası marka bedeline katkıda bulunmak üzere gerçekleştirilen Türkiye Kültür Yolu Şenliklerinin dördüncü durağı olan Çanakkale, 9-17 Eylül tarihleri ortasında düzenlenecek Troya Kültür Yolu Festivali’ne mesken sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz yıl birinci kere düzenlenen ve bu yıl 9 gün sürmesi planlanan Troya Kültür Yolu Şenliği, kentin dört bir yanında düzenlenecek olan konserler, stantlar ve çeşitli sanat kollarının şovlarından oluşacak.  Dünyanın en kapsamlı kültür sanat projelerinden biri olan Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’nin dördüncü durağı Troya Kültür Yolu Festivali’nde 40’dan fazla noktada, 500’den fazla aktiflik gerçekleşecek. 

FESTİVALLERİN VAZGEÇİLMEZİ KONSERLER

Troya Kültür Yolu Şenliği kapsamında Anadolu Hamidiye Tabyası Açık Hava Sahnesi’nde her akşam saat 21:30’da adeta konser fırtınası esecek. Konserlerin açılışını 9 Eylül Cumartesi akşamı Ferhat Göçer yapacak. Akabinde 10 Eylül Pazar Anadolu Ateşi, 11 Eylül Pazartesi Resul Dindar, 12 Eylül Salı Uğur Aslan, 13 Eylül Çarşamba Sinan Akçıl, 14 Eylül Perşembe Gökhan Zirve, 15 Eylül Cuma Murat Dalkılıç, 16 Eylül Cumartesi Simge Sağın, 17 Eylül Pazar ise Fatma Turgut sahnede olacak.

SERGİLERLE BÜYÜLEYECEK

Troya Kültür Yolu Şenliği birbirinden bedelli stantlara de mesken sahipliği yapacak. 9-17 Eylül tarihleri ortasında her gün ziyarete açık olacak, “Devrim Erbil’in Renkleri” standı, Eskizden Piksele Dijital Sanat standı, Kanatlı Sözler-İzler, Sentez İzler Karma Standı, Atatürk’ün Sonsuzluk Seyahati üzere stantlar Troya Kültür Yolu Şenliği kapsamında sanatseverlerle buluşacak.

İlginizi Çekebilir;  Kurtuluş Savaşı romanları bu sempozyumda ele alınacak

DEVRİM ERBİL TROYA KÜLTÜR YOLU’NDA

Türk fotoğraf sanatının değerli isimlerinden İhtilal Erbil’in “Devrim Erbil’in Renkleri” standında, sanatkarın farklı tekniklerle oluşturduğu özgün ve etkileyici yapıtlarından örnekler yer alıyor. Troya Kültür Yolu Şenliği için özel olarak oluşturulan seçki, Çanakkale’nin tarihi ve kültürel zenginlikleriyle sanatın büyülü dünyasını bir ortaya getiriyor. 

 

TROYA KAZILARINDAN İLHAM ALDI

2023 yılında Troya Hafriyatları Sanat Grubu tarafından düzenlenen “Kanatlı Sözler-İzler” standı, arkeologları, restoratörleri, müze profesyonellerini ve sanatkarları bir ortaya getirerek günümüz sanatının farklı pratiklerini arkeolojiyle buluşturmayı amaçlıyor. Prof. Dr. Rüstem Aslan’ın bilimsel danışmanlığı, Seyhan Boztepe’nin sanat danışmanlığı ve Deniz Erbaş’ın küratörlüğünde gerçekleştirilecek bu aktiflik, Çanakkale’nin farklı jenerasyonlardan gelen sanatkarlarını bir ortaya getirecek. 

FAKÜLTELERLE İŞ BİRLİĞİ

Üniversitelerarası Şura Sanat Kolları Eğitim Konseyi’nin bu yılki toplantısı 8-9 Eylül 2023 tarihleri ortasında Troya Kültür Yolu Şenliği kapsamında Çanakkale’de gerçekleştirilecek. Şenlikte eş vakitli olarak, sanat alanlarındaki fakültelerden farklı disiplinlerde birer yapıtın yer alacağı “Sentez İzler” karma standı hem fiziki hem dijital olarak izleyici ile buluşturacak. Sergilenen eserler şenlik sonrasında Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesi koleksiyonunun bir modülü olacak. 

ATÖLYELER, ŞOVLAR, TİYATROLAR..

Troya Kültür Yolu Şenliği kapsamında çeşitli etkinlikler de sahnede olacak. ‘Perdeler Açılıyor’ aktifliği kapsamında, ‘Profesyonel’ isimli tiyatro oyununun yanı sıra Anadolu Ateşi dans gösterisi, ‘Otizimli Yetenekler’ konseri, ‘Bir Napoli Akşamı’ konseri, ‘Vivaldi Dört Mevsim’ konseri, ‘Carmen’ bale gösterisi seyirciyle buluşacak. Karagöz ve Hacivat imal atölyesi ve Masal atölyesi de aktiflik takviminde yer alacak.  

PERDELER TARİHİ ESERLER İÇİN AÇILIYOR!

Troya Kültür Yolu Şenliği kapsamında yer alan ‘Perdeler Açılıyor’ etkinliğinde; “Onlarca modüle ayrılmış bir kap nasıl tümlenir? Denizden çıkan bir eser tuzdan nasıl arındırılır? Ortam şartları ülkü seviyeye nasıl getirilir? Fotoğraflı ve yazılı belgeleme nasıl yapılır?” soruları karşılık bulacak.  Troya Müzesi Onarım ve Konservasyon Laboratuvarı’na gelen ziyaretçiler, antik kent hafriyatları ile çeşitli yollarla elde edilmiş tarihi yapıtların onarım ve konservasyon süreçlerini canlı izleyebilecek.

İlginizi Çekebilir;  Tivibu'da yaz eğlencesi başlıyor

FESTİVAL DE ÇOCUKLAR DA UNUTULMUYOR

Troya Kültür Yolu Festivali’nde çocuklar da birbirinden keyifli ve sanat dolu etkinliklerle buluşturulacak. ‘Z Kadrosu Müzikali’, Mehmet Tahir İkiler’in ‘Meddah Amca ve Kocaman Geveze Kuklalar’ gösterisi, ‘Ormanlar Hükümdarı Aslan’ maskotlu çocuk tiyatrosu, Varol Yaşaroğlu ile ‘Kral Şakir’ kitap imza aktifliği, Özgür Özgülgün ile ‘Tarihe Yolculuk’ aktifliğinin yanı sıra çuval yarışı halat çekme zıp zıp yarışı sepet basket üzere klasikleşmiş çocuk oyunları küçükleri keyifli edecek. 

Kültür Yolu çatı markası altında belirlenen kentlerde, seçilen rota/lokasyonlarda farklı sanat tiplerinin, yerli ve yabancı farklı kültürden insanların sanatın kozmik lisanında birleşmesi amaçlıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.